Президент України Володимир Зеленський провів телефонні розмови з прем'єр-міністром Швеції Стефаном Левеном та з президентом Афганістану Мохаммадом Ашрафом Гані, повідомив Офіс голови держави. Зокрема, Зеленський висловив співчуття рідним та близьким громадян обох країн, які загинули у результаті авіакатастрофи в Ірані. Швецію український президент запросив приєднатися до розслідування причин падіння літака.
Володимир Зеленський зазначив, що Україна приголомшена трагедією та щиро поділяє скорботу родин загиблих. Він подякував за солідарність та співпереживання.
Президент ще раз зазначив, що Україна готова максимально долучитися до розслідування причин авіакатастрофи відповідно до норм міжнародного права. Зокрема, мова йде і про Чиказьку конвенцію про цивільну авіацію. Зеленський нагадав, що до Ірану вже прибули українські експерти, які братимуть участь у розслідуванні падіння літака.
"Ми докладаємо всіх необхідних зусиль для з'ясування причин цієї авіакатастрофи та готові тісно співпрацювати в цьому зі Швецією. Наше завдання – дізнатися правду. Це головне", – зазначив Зеленський та запросив Швецію долучитися до розслідування.
Президент також запевнив Мохаммада Ашрафа Гані, що Україна надасть всю інформацію за результатами розслідування авіакатастрофи.
У свою чергу Стефан Левен висловив співчуття від народу Швеції та повідомив про те, що офіційний Стокгольм готовий допомогти всіма можливими засобами у забезпеченні прозорого розслідування. Президент Афганістану також висловив співчуття українському народу та згадав про загибель дев'яти членів екіпажу та двох українських пасажирів.
Зеленський підкреслив, що Україна цілодобово перебуває на зв'язку з групою фахівців у Тегерані та інформуватиме партнерів про перебіг розслідування.
Зазначимо, що в авіакатастрофі в Ірані загинуло щонайменше 11 громадян України – двоє пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Окрім українців на борту літака також перебували громадяни Ірану, Канади, Німеччини, Великої Британії, Швеції та Афганістану. Загалом на борту українського літака було 167 пасажирів та дев'ять членів екіпажу. В МАУ опублікували повний список осіб, які загинули у результаті падіння літака.
Секретар РНБО Олексій Данилов назвав чотири версії щодо авіакатастрофи в Ірані. Зокрема, це ракетний удар по літаку на тлі загострення на Близькому Сході; зіткнення літака з безпілотним літальним апаратом (БПЛА) або з іншим літаючим об'єктом; руйнування і вибух двигуна з технічних причин; вибух всередині літака внаслідок терористичного акту.
Як зазначили в "МАУ", літак Boeing 737-800 NG, який розбився в Тегерані, пройшов останнє планове технічне обслуговування 6 січня 2020 року.
Офіс генерального прокурора України почав розслідування щодо авіакатастрофи. Справу відкрили за ч. 3 статті 276 ККУ (порушення правил безпеки руху або експлуатації повітряного транспорту, що спричинило загибель людей).
Детальніше про трагедію читайте в матеріалі DT.UA "Катастрофа українського літака в Ірані: що відомо".