Boeing 737 рейсу PS752 вилетів з аеропорту Тегерана до Київа і зник із радарів поблизу міста Паранд неподалік від іранської столиці.
Причини аварії
Серед причин авіакатастрофи називалися технічна несправність літака, загоряння двигуна та ракетний удар.
Після ліквідації США іранського генерала Касема Сулеймані у відповідь на атаку шиїтів на американське посольство ситуація в регіоні загострилася, почастішали ракетні удари. Федеральне управління авіації (FAA) закрило небо над Іраком, Іраном, водами Перської та Оманської заток для цивільної авіації США.
Палестинське видання "Аль-Хадат" повідомляло, що "Боїнг" могли "випадково збити зенітні підрозділи у місті".
Проте представники міністерства доріг і міського розвитку Ірану та посольства України в Ірані спростували версію про ракетний удар по лайнеру: "Зараз версія теракту або ракетної атаки виключається". Згодом заяву відредагували, прибравши заперечення.
За попередньою офіційною версією, літак впав унаслідок займання двигуна. У "МАУ" заявили, що останній планові регламентні роботи на Boeing проводилися 6 січня, літак 2016 року виробництва компанія отримала безпосередньо із заводу концерну Boeing.
У компанії також виключили помилку пілотів як одну з можливих причин падіння лайнера.
"Літак набрав 2400 метрів заввишки. У цьому випадку помилка екіпажу виключається... Командир Володимир Гапоненко мав 11 600 годин нальоту, майже всі на літаку Boeing 737, інструктор Олексій Наумкін – 12 тисяч годин нальоту, другий пілот Сергій Хоменко – 7600 годин нальоту", - заявив віцепрезидент "МАУ" з льотної роботи Ігор Сосновський.
Пасажири та екіпаж
У пресслужбі Ради національної безпеки і оборони (РНБО) повідомили, що на борту літака перебували 177 людей, з них 11 громадян України – двоє пасажирів та екіпаж. Як стало відомо згодом, двоє зареєстрованих пасажирів знялися з рейсу перед вильотом.
Окрім українців до Києва летіли громадяни Ірану (82 особи), Канади (63), Німеччини (3), Великої Британії (3), Швеції (10) і Афганістану (4). Більшість з них планували пересадку на інші рейси в аеропорту "Бориспіль", тому громадян України серед жертв авіакатастрофи небагато.
Авіакомпанія "МАУ" оприлюднила повні списки загиблих членів екіпажу та пасажирів "Боїнга".
Пілоти:
Володимир Гапоненко - командир екіпажу;
Сергій Хоменко - другий пілот;
Олексій Наумкін - інструктор.
Бортпровідники:
Катерина Статник;
Марія Микитюк;
Валерія Овчарук;
Юлія Сологуб;
Ігор Матьков;
Денис Лихно.
Пасажири-українці:
Ольга Кобюк;
Олена Малахова.
Реакції і розслідування
Президент і Міністерство закордонних справ України висловили співчуття рідним і близьким пасажирів і членів екіпажу, загиблих в авіакатастрофі. Володимир Зеленський перервав візит до Оману і повідомив, що повертається в Київ.
"За попередніми даними, усі пасажири і члени екіпажу загинули. Наше посольство уточнює інформацію про обставини трагедії і списки загиблих. Мої щирі співчуття рідним і близьким усіх пасажирів і членів екіпажу", - написав Володимир Зеленський у Facebook. Він також анонсував перевірку льотної придатності всієї цивільної авіації в Україні.
Для координації заходів, пов'язаних із катастрофою українського лайнера в Ірані, при РНБО створено оперативний штаб, на місці працюють український дипломати і технічна група аеропорту. У МЗС України та українському посольстві в Ірані працюють гарячі лінії: +38 (044) 238 16 57 (Київ); (+98 21) 22 72 26 58 (Тегеран).
Офіс генерального прокурора України почав розслідування обставин катастрофи "Боїнга", справу відкрито за ч. 3 статті 276 (порушення правил безпеки руху або експлуатації повітряного транспорту, що спричинило загибель людей) КК України. Власне розслідування почав й Іран. Україна наполягає на присутності своїх експертів у слідчій групі.
Тим часом рятувальники знайшли на місці падіння два бортові самописці Boeing - так звані "чорні ящики". Однак Іран відмовився передавати їх "виробнику й американцям"; країну, якій готові віддати самописці, офіційний Тегеран ще не визначив.
Міністерство внутрішніх справ України готове відправити до Ірану мобільну групу фахівців МВС і ДСНС для пошукових операці, вирішується питання про відправку спецборту для повернення до України тіл загиблих.
"Щойно уряд ухвалив рішення про відправку пошуково-рятувальної групи в Іран для здійснення спільних заходів із розслідування причин трагедії і репатріації тіл загиблих громадян України", - повідомив у своєму Facebook прем'єр-міністр Олексій Гончарук. За його словами, групу вже готують до вильоту.
Екстрені брифінги дали прем'єр-міністр Олексій Гончарук і секретар РНБО Олексій Данилов, а також представники компанії-перевізника.
А голова МЗС України Вадим Пристайко поговорив телефоном зі своїм іранським колегою Джавадом Заріфом. "Обидва висловили наші співчуття. Домовилися тісно координувати подальші дії наших слідчих груп, щоб визначити причину жахливої авіакатастрофи PS752 у Тегерані", - зазначив він.
Співчуття Україні висловили Туреччина, Сполучені Штати, Швеція, Естонія, Іран, Литва, Німеччина, Франція й інші країни. Зокрема ті, чиї громадяни загинули в авіакатастрофі. Співчуття президентові Зеленському також направив президент РФ Володимир Путін.
Заборона на польоти до Ірану
Україна ввела тимчасову заборону на польоти до Ірану, вона діятиме, поки не встановлять причину аварії літака.
Приклад Києва наслідували й інші країни – польоти над Іраном і Іраком припиняють: Air France, KLM (Росія), Lufthansa (Німеччина), LOT (Польща), Emirates Airline і Flydubai (ОАЕ), Qantas (Австралія), Singapore Airlines, Malaysia Airlines, Vietnam Airlines, ANA і JAL (Японія), Cathay Pacific (Гонконг) і Air India.
Міністерство закордонних справ України нагадало українцям про ризики відвідування близькосхідних країн під час загострення ситуації у регіоні. І закликало пребуваючих там співвітчизників бути уважними, обережними та пильними.