Збереження культурної спадщини: чому важлива обізнаність про наявність пам’яток у зоні бойових дій

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Збереження культурної спадщини: чому важлива обізнаність про наявність пам’яток у зоні бойових дій © Getty Images
В Україні створили сервіси, завдяки яким росіяни не зможуть прикритися незнанням, що знищені ними об'єкти були частиною культурної спадщини України.

В Україні з початку повномасштабного вторгнення РФ зробили вже чимало кроків для забезпечення поваги до культурної спадщини та культурних цінностей під час планування і ведення бойових дій. Серед таких кроків і створення інформаційних шарів «Об’єкти, захищені міжнародним гуманітарним правом» та Damages. Чому це так важливо, розповіли  Гюндуз Мамедов та Віталій Титич у статті «Як зменшити наслідки війни для культурної спадщини: можуть допомогти ЗСУ».

«Повага насамперед стосується ситуаційної обізнаності військових щодо знаходження в зонах відповідальності підрозділів культурних пам’яток, які перебувають під захистом міжнародного гуманітарного права, урахування їх наявності під час ведення та планування бойових дій», – пояснили автори.

Так, на інформаційно-комунікаційній платформі ЗСУ Delta командування Сил територіальної оборони ЗСУ створило й наповнює інформаційний шар «Об’єкти, захищені міжнародним гуманітарним правом». Це електронна мапа з відображенням інформації про понад 60 тисяч об’єктів культурної спадщини. Крім того, на тій же платформі створили шар Damages, який містить задокументовану інформацію про зруйновані або пошкоджені під час збройного конфлікту об’єкти культурної спадщини та культурні цінності (наразі внесено відомості про майже 400 з них). Як зазначили Мамедов та Титич, об’єкти культурної спадщини активно маркують «блакитними щитами», а також їх вносять до відповідних реєстрів для отримання правового статусу. Наприклад, у грудні посилений захист було надано ще п’ятьом об’єктам культурної спадщини України.

«Все це важливо робити, зокрема, й для того, аби противник не міг аргументувати напад на ці об’єкти незнанням. Нині опрацьовується питання створення окремого інформаційного шару зони, що постраждала внаслідок руйнування Каховської ГЕС. Адже робоча група Сил ТрО брала активну участь у роботі Міжвідомчого координаційного центру зі збереження культурної спадщини та культурних цінностей на територіях, що постраждали внаслідок руйнування Каховської ГЕС», – пояснили автори.

Мамедов та Титич також зазначили, що знищення Росією українських культурних пам’яток – це частина політики агресії зі знищення українців як нації. Тому захист національних пам’яток та культурної спадщини має стати для Сил оборони стратегічним завданням

При чому Україна має створити власну модель захисту культурних цінностей в умовах російсько-української війни. Робоча група командування Сил Територіальної оборони поділилася доробком, як можна зберегти національні пам’ятки

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі