Культурна спадщина: яких збитків зазнають пам’ятки від свавілля росіян

Поділитися
Культурна спадщина: яких збитків зазнають пам’ятки від свавілля росіян © Спілка археологів України
Мова йде про тисячі об’єктів.

Більше пів тисячі об’єктів культурної спадщини України були пошкоджені або знищені внаслідок російської агресії. На тимчасово окупованих територіях росіяни вже провели сотні археологічних розкопок і планують робити це надалі. Таким чином, українців позбавляють тих пластів культури та історії, які не були вивчені досконально і відтепер втрачені назавжди. Загарбники розікрали фонди музеїв на окупованій території, а також витягають цінності із землі вздовж траси Таврида та у Херсонесі Таврійському, який входить до світової спадщини ЮНЕСКО.

Під час обговорення в Медіацентрі Україна археологиня Інституту археології НАН Евеліна Кравченко зазначила, що необхідно залучати міжнародне право для того, аби впливати на переміщення окупантами речей культурної спадщини.

Зокрема йдеться про такі категорії рухомої культурної спадщини як: речі, здобуті у процесі розкопок, переміщені із пограбованих українських музеїв до Криму чи отримані у результаті розкопок або металодетекторного пошуку. Імовірно, усі їх продають на нелегальних аукціонах.

Водночас Кравченко зауважила, що в питанні розкопок, які неправомірно проводить Росія, зокрема в тимчасово окупованому Криму, йдеться про тисячі об’єктів.

 «Це сотні тисяч об’єктів – йдеться про Херсонес. Про увесь Крим – там йдеться про мільйони. Це колосальна кількість речей, отриманих тільки від археологічних розкопок, які проводилися організаціями. Ми не маємо статистики по вивезених у Крим речах, які забрали з Херсонщини та Запоріжжя. Це також цифри у десятках, а може й сотнях тисяч. Я думаю, що не всі вони переміщені до музеїв у Криму, а частково просто пограбовані. І ми ще не маємо статистики «чорних» археологів», – розповіла археологиня.

Експерт із питань охорони культурної спадщини Регіонального центру прав людини Андрій Луцик наголосив, що кампанія з будівництва, яку веде Росія у Криму, проходить без ґрунтовних досліджень щодо того, які культурні шари можуть бути знищені під час робіт. Яскравим прикладом, за його словами, є траса Таврида.

 «Саме будівництво відбувалося астрономічно швидкими темпами. І для археологічних робіт залучалися археологи ледь не з усієї Росії. Тому що треба було за один археологічний сезон  розкопати квадратні кілометри культурного шару. Залучалися археологи, які ніколи не працювали з кримськими пам’ятками. При тій швидкості будівельних робіт належну поетапну розвідку провести неможливо», – пояснив він.

Луцик підкреслив, що українські вчені не можуть мати матеріалів таких археологічних досліджень. Оскільки будь-який вчений, який досліджує цей регіон, змушений спиратися на роботу росіян, бо неможливо зробити свої висновки через відсутність артефактів розкопок.

«Єдина інформація, яку вони отримують, – це умовний «секонд хенд», це те, що написали російські вчені про ці пам’ятки. Вони цими роботами позбавляють Україну права на історичну пам’ять та культуру», – підсумував експерт.

Нагадаємо, Верховна Рада України ухвалила постанову про звернення до Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури, парламентів та урядів її держав-членів про необхідність позбавити Росію членства в ЮНЕСКО.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі