За пандемічний 2020 рік Україна втратила 5% кадрів системи охорони здоров'я

Поділитися
За пандемічний 2020 рік Україна втратила 5% кадрів системи охорони здоров'я Фото: Обозреватель
Збільшене навантаження на медиків практично не компенсується заробітною платою.

У 2020 році через пандемію коронавірусної хвороби, кількість кадрів у сфері охорони здоров'я в Україні зменшилася на 5%.

Середня зарплата у сфері охорони здоров'я виявилася значно нижчою за середню зарплату по країні, а медики найчастіше отримують мінімальну зарплату, свідчать дані з інформаційної записки "Вплив COVID-19 на працівників охорони здоров'я в Україні", підготовленої Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.

Дослідникам вдалося з'ясувати, що тимчасові доплати медикам, які працюють з хворими Covid-19, частково виправили ситуацію для деяких працівників, однак вони викликали стурбованість через брак гарантій оплати праці, прозорості, підзвітності, різного винагороди за працю однакової цінності та подальшого посилення гендерного розриву в оплаті праці.

Експерти ООН звернули увагу на недостатню кількість засобів індивідуального захисту (маски, халати та ін.) й засобів дезінфекції. Особливо гостро ця проблема проявилася в сільських і постраждалих в ході збройного конфлікту районах. Водночас інших механізмів запобігання і контролю епідемії іноді не вистачає.

Організація також зазначила недолік в:

  • послугах з охорони психічного здоров'я та психосоціальної підтримки медпрацівників;
  • нестачі соцпослуг для працівників охорони здоров'я з домашніми зобов'язаннями по догляду;
  • гендерно обумовлене насильство на робочому місці;
  • що тривають більше зміни годинник роботи й більш часті робочі зміни;
  • нестачі денного, щотижневого, річного відпочинку;
  • відсутності належним чином облаштованих кімнат відпочинку.

Збільшене навантаження на медиків обумовлене дефіцитом кадрів, особливо на сході України, вказується у звіті.

У документі ООН нагадує, що Covid-19 був доданий в список професійних захворювань, але необхідно розслідування для доказу зв'язку захворювання з роботою, а розслідування були завершені тільки у чверті випадків заражень, щодо яких надійшли повідомлення. У трьох чвертях випадків зараження працівників охорони здоров'я не були визнані пов'язаними з роботою.

Станом на грудень 2020 року в Україні було зареєстровано 735 тисяч працівників охорони здоров'я, з яких 83% - жінки. Частка всіх державних витрат на охорону здоров'я в Україні виявилася нижче середнього показника в ВООЗ-Європі (3% ВВП у 2019), а прямі витрати приватних домогосподарств - вище середнього показника в ВООЗ-Європі (46% в Україні й 27% в Європі).

Серед працівників охорони здоров'я в Україні всього було зареєстровано 62 453 випадки зараження (52 754 жінки, 9 699 чоловіків). Працівниками Державтоінспекції зафіксовано 559 летальних випадків (377 жінок, 182 чоловіків).

В ході роботи над звітом експерти ПРООН провели 66 інтерв'ю з працівниками охорони здоров'я (з жовтня 2020 року - до початку лютого 2021 року). Проводилися зустрічі з лідерами профспілок та аналіз урядових даних.

7 квітня – Світовий день здоров’я і День медичного працівника. Його відзначають у день заснування Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Раніше повідомлялося, що 6 квітня міністр охорони здоров'я України Максим Степанов заявив про поліпшення ситуації з поширенням коронавірусу в Чернівецькій, Закарпатській та Івано-Франківській областях. Ці області незабаром почнуть виходити з "червоної" зони.

Він нагадав, що ще місяць тому в вищезазначених регіонах спостерігалася критична ситуація. Станом на 1 березня заповненість ліжок з киснем в Івано-Франківській області становила 82%, сьогодні - 37%.

Також за його словами в Україні до кінця цього року планують надати можливість для вакцинації 70% дорослого населення.

Степанов уточнив, що потужності медичної системи дозволяють провести таку кількість вакцинацій.

6 квітня в Україні діагностували 15 415 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19. 5587 людей госпіталізували, 6 030 - виписали з лікарні, повідомили в МОЗ України.

За весь час пандемії в Україні від коронавірусу видужав 1 373 851 осіб (11 472 за добу), померли від ускладнень - 35 498 (481 за добу).

Було скоєно 140 224 тестування за добу (зокрема методом ПЛР - 59 049, методом ІФА - 23 778), досліджень швидкими тестами на антиген до SARS-CoV-2 - 57 397. За весь час в Україні проведено 8 456 635 ПЛР тестувань.

ZN.UA неодноразово писало про кризу в системі МОЗу в зв'язку з пандемією коронавірусу. Детальніше про проблему в матеріалах Алли Котляр "Покаяння", а також в матеріалі про процес вакцинації в Україні "Запізнення ціною в життя". Автор Ольга Гамелуш-Мінчук писала про те, як МОЗ створює в Україні Emergency Departments.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі