В Україні дії загальна мобілізація і оголошений воєнний стан, під час якого чоловіки віком від 18 до 60 отримують повістки и вступають до лав ЗСУ. Для тих, хто ігнорує вручену повістку і не йде до територіального центру комплектування і соціальної підтримки, передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність.
Про це розповів юрист Дмитро Дончак.
Також він нагадав, що виклик до військкомату (ТЦК) можливий лише по повістці. При цьому повістка повинна бути вручена належним чином, тобто особисто в руки, під особистий підпис. Всі інші способи вручення повісток не вважаються належним оповіщенням.
А саме такі як:
- надсилання SМS-повідомлень;
- надсилання фото повістки в Viber;
- вкидання повістки в поштову скриньку;
- вручення повістки родичам або співмешканцям.
Такі оповіщення можна ігнорувати, без будь-яких негативних наслідків. За таке ігнорування немає ані кримінальної, ані адміністративної відповідальності.
За неявку на вимогу повістки про уточнення облікових даних – передбачено штраф в розмірі від 3400 до 5100 грн. Кримінальна відповідальність настає лише за ігнорування повістки на відправку. Це кваліфікується як ухилення від мобілізації
Також юрист нагадав, що військовозобов’язані особи під час дії воєнного стану повинні перебувати в межах свого району, і виїжджати за межі тільки з дозволу воєнкому. Якщо така особа перебуває не за місцем прописки, в іншій області - то або порушуєте законодавство, або отримали дозвіл воєнкому, або ж стали на тимчасовий облік за новим місцем проживання.
Нагадаємо, уряд ухвалив порядок надання статусу учасника бойових дії добровольцям. Головне, зібрати необхідні документи.