Під час війни трудові відносини між роботодавцем та працівником регулюються певним законодавством. У умовах воєнного стану працездатних осіб можуть залучати до суспільно корисних робіт.
Фахівці Східного міжрегіонального управляння Державної служби України з питань праці розповіли, до яких суспільно корисних робіт можуть залучатися працівники.
Що таке суспільно корисні роботи
Суспільно корисні роботи – це види тимчасової трудової діяльності працездатних осіб в умовах воєнного стану, які провадяться для виконання робіт, що мають оборонний характер, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, що виникли в період воєнного стану, та їх наслідків, задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та системи забезпечення життєдіяльності населення, до яких належать роботи і послуги, що не потребують, як правило, спеціальної професійної підготовки.
Суспільно корисні роботи також не можуть бути пов’язані з підприємництвом або іншою діяльністю, спрямованою на одержання прибутку.
До яких суспільно корисних робіт можуть залучати працівників
Орієнтовний перелік суспільно корисних робіт, що виконуються в умовах воєнного стану, містить додаток до «Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану», затверджений ПКМУ від 13.07.2011 №753, саме:
- Ремонтно-відновлювальні роботи, що виконуються на об’єктах забезпечення життєдіяльності.
- Розбір завалів, розчищення залізничних колій та автомобільних доріг.
- Будівництво захисних споруд цивільного захисту, швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту та створення найпростіших укриттів, протизсувних, протиповеневих, протиселевих, протилавинних, протиерозійних та інших інженерних споруд спеціального призначення.
- Ремонт і будівництво житлових приміщень.
- Роботи з підтримання у готовності захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням та їх експлуатації, пристосування існуючих наземних або підземних приміщень під найпростіші укриття.
- Вантажно-розвантажувальні роботи, що виконуються на залізницях, у портах тощо.
- Сільськогосподарські роботи (весняно-польові роботи, збирання врожаю, сінокосіння).
- Надання допомоги населенню (особам з інвалідністю, дітям, громадянам похилого віку, хворим та іншим особам які не мають можливості самостійно протидіяти несприятливим факторам техногенного, природного та воєнного характеру).
- Організація забезпечення життєдіяльності громадян, що постраждали внаслідок бойових дій.
- Роботи із забезпечення сталого функціонування об’єктів підвищеної безпеки на випадок надзвичайних ситуацій.
- Роботи, пов’язані з підтриманням громадського порядку.
- Упорядкування, відновлення та благоустрій прибережних смуг, природних джерел та водоймищ, русел річок, укріплення дамб, мостових споруд.
- Заготівля дров для опалювального сезону.
- Ліквідація стихійних сміттєзвалищ та облаштування полігонів твердих побутових відходів.
Раніше ми писали, які категорії громадян під час воєнного стану можуть залучати до цільової мобілізації.