Верховна Рада проголосувала за «нульовий контракт»

Поділитися
Верховна Рада проголосувала за «нульовий контракт»
Верховна Рада ухвалила законопроект, яким врегулювала питання щодо працевлаштування громадян на нерегулярній основі.

Верховна Рада ухвалила законопроект, яким врегулювала питання щодо працевлаштування громадян на нерегулярній основі — аналог існуючого в світі «zero hours contract». Про це повідомляє пресслужба Уряду.

Тепер працівники, яких залучають до виконання непостійних, але повторюваних робіт, потреба у яких час від часу виникає у роботодавців, зможуть офіційно оформити трудові відносини.

Закон вводить нову особливу форму трудового договору – трудовий договір з нефіксованим робочим часом. «Zero hours contract» застосовується, зокрема, у Великій Британії, Бельгії, Нідерландах, Угорщині.

Працівник за таким договором не буде залежати від роботодавця та графіку роботи підприємства. Відтак — зможе більш вільно планувати свою роботу та виконувати поставлені завдання. 

Один роботодавець зможе укладати такі трудові договори в кількості, що не перевищуватиме 10% трудових договорів на його підприємстві.

При цьому, на відміну від звичного «zero hours contract», український закон гарантує мінімальну тривалість оплачуваного робочого часу працівника, незалежно від фактичної зайнятості — 32 години. Ця норма має убезпечити працівника від потенційних зловживань.

В трудовому договорі з нефіксованим робочим часом буде прописано спосіб та строки повідомлення працівника про наявність роботи, повідомлення від працівника про готовність приступити до роботи, а також інтервали, в які від працівника можуть вимагати працювати (базові години та дні).

Зарплату працівник буде отримувати за фактично відпрацьований час.

При цьому фрілансер одночасно зможе працювати й на іншого роботодавця, що створює додаткові можливості для заробітку. Одночасно працівник матиме базові соціальні гарантії – лікарняні та відпустки.

Урядовці сподіваються, що реалізація закону про роботу фрілансерів допоможе мінімізувати безробіття і сприятиме найму на роботу фахівців, яких потребує бізнес.

Нагадаємо, що в Україні на час війни діють особливі правила трудових відносин.

3 липня Верховна Рада внесла суттєві зміни до законодавства про трудові відносини.

Про ухвалений нещодавно законопроєкт №5371 — його новації та ризики — читайте у статті Любомира Чорній для ZN.UA «Як виграти у війні за детінізацію найманої праці».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі