Китайська антиковідна вакцина CoronaVac зараз проходить лабораторний контроль, дослідження препарату може тривати до 9 квітня. Після завершення дослідження вакцину доставлять в регіони і почнуть щепити нею українців, каже головний санітарний лікар Віктор Ляшко.
«Вакцину було передано на лабораторний контроль в Державний експертний центр 19 березня. Орієнтовна дата завершення лабораторного контролю - 9 квітня. Якщо не буде жодних зауважень до цієї вакцини, ми готові її розвезти того ж дня, коли буде завершено лабконтроль, і наступного дня починати вакцинацію », - сказав він на засіданні Комітету ВР з питань здоров'я нації.
За словами заступника міністра охорони здоров'я, вакцину закуповували не за процедурами міжнародних організацій, а через уповноваженого державою оператора медзакупівель - ДП «Медичні закупівлі України», тому вона має пройти лабораторний контроль.
ДЕЦ почав проводити лабораторний контроль вакцини «на вихідних, і продовжує його робити», уточнив Ляшко.
Аналіз CoronaVac провели й експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я. Стратегічна консультативна група експертів (SAGE) визнала препарати компаній Sinovac і Sinopharm безпечними й ефективними.
«SAGE вивчила надані цей час дані: обидві вакцини продемонстрували безпеку і добру ефективність проти симптоматики коронавірусу», - цитує заяву експертів «Інтерфакс-Україна».
Проте в організації хотіли б вивчити дані про дію вакцини в різних вікових групах і підгрупах людей з хронічними захворюваннями.
«Будуть потрібні дослідження після введення вакцини щодо її ефективності та безпеки, щоб прояснити її вплив на ці підгрупи населення», - додали експерти.
Нагадаємо, 1,9 млн доз вакцини CoronaVac Україна законтрактувала в грудні 2020 року, за умовами контракту, ефективність препарату, яким вакцинуватимуть українців, має бути щонайменше 70%. Перша партія вакцини кількостю 215 тисяч доз прибула 25 березня.
4 березня ПрАТ «Лекхім» (має ексклюзивну дистрибюторську угоду із виробником на постачання 1,9 млн доз вакцини) повідомила про намір поставити вакцину CoronaVac державному оператору медичних закупівель. Напередодні дистриб’ютор заявив, що не отримав відповіді від ДП «Медзакупівлі України», однак все одно везе вакцину в Україну.
У «Медзакупівлях», відповідаючи на запит ZN.UA, повідомили, що дистриб’ютор порушив строки поставок (прибуття 700 тисяч доз вакцини очікувалося 6 березня) і не надав необхідний пакет документів, зокрема сертифікат якості серії продукції і підтвердження дотримання холодового ланцюга. Крім того, на разі немає офіційно підтверджених даних щодо ефективності вакцини CoronaVac.
Міністр охорони здоров'я Максим Степанов звинувачував у зриві вакцинації НАБУ, а також висловлював претензії до керівництва ДП «Медзакупівлі України», за заявою якого Антикорупційне бюро зареєструвало провадження про закупівлю вакцин з імовірною переплатою майже в 2 млн доларів. При закупівлі цієї партії МОЗ діяв в обхід профільного ДП, скориставшись послугами компанії-посередника.
Докладніше про довгий і небезперешкодний шлях вакцини від коронавірусу до України, читайте в статті редакторки розділу «Соціум» Алли Котляр «Антиділа» у ZN.UA.