Україна отримає 8 мільйонів доз вакцини від коронавірусу виробництва компаній AstraZeneca, Novavax, Pfizer/BioNTech і Moderna. Препарати постачатимуться в рамках європейської ініціативи COVAX протягом найближчих шести місяців.
6 січня COVAX підтвердив готовність розглянути додаткову поставку 210 тисяч доз вакцини Pfizer, розповів в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна» міністр охорони здоров'я Максим Степанов.
«Ми визначили два шляхи отримання вакцин, їх опрацьовували паралельно. Перший - це COVAX, другий - закупівля вакцин безпосередньо у виробників», - зазначив він.
Міністр охорони здоров'я нагадав: наприкінці грудня Україна уклала договір з китайською компанією Sinovac, яка поставить 1,9 млн доз вакцини. Діалог з іншими виробниками триває. Називати їх Степанов відмовився, пославшись на договори про нерозголошення.
«Основне питання, яке стояло із самого початку переговорів, - це терміни перших поставок вакцин. Спочатку компанії пропонували нам поставки наприкінці 2021 - початку 2022 рр. Однак такі віддалені терміни мене категорично не влаштовували. Тому вдалося домовитися, щоб поставки розпочалися значно раніше», - додав він.
У переговорах щодо постачання вакцин беруть участь президент Володимир Зеленський, прем'єр-міністр і міністри Кабміну, Міністерство закордонних справ, включно з українськими послами за кордоном.
Механізм COVAX є частиною Ініціативи щодо прискорення доступу до засобів для боротьби з COVID-19 (Ініціативи ACT) і передбачає закупівлю і розподіл між учасниками вакцини (до ініціативи приєднались 190 держав - ред.). У серпні минулого року Європейський Союз виділив 400 млн на закупівлю 2 мільярдів доз.
Співзасновниками виступають ВООЗ, Глобальний альянс з вакцин та імунізації (GAVI) і Коаліція за інновації в галузі забезпечення готовності до епідемій (CEPI).
Ініціатива ACT покликана об'єднати зусилля національних урядів, науковців, підприємців, громадянського суспільства і благодійників для якнайшвидшої ліквідації пандемії. Громадськості її вперше представили в квітні 2020 року.
24 грудня Степанов підписав Дорожню карту масової вакцинації від COVID-19. Кампанію планують проводити в п'ять етапів, в першу хвилю вакцинують медперсонал стаціонарів для лікування пацієнтів із ковід, військових в зоні ООС на сході країни і людей похилого віку в інтернатах і будинках для літніх людей. За прогнозами Міністерства охорони здоров'я, вакцинація може розпочатися в лютому.
Докладніше про те, чи варто Україні сподіватися на те, що затверджений наприкінці грудня минулого року план вакцинації буде виконаний, пише редакторка розділу «Соціум» Алла Котляр у статті «Антиділа». Чи варто країнам «Східного партнерства» розраховувати на максимальну підтримку ЄС у боротьбі з пандемією коронавірусу, читайте у статті Василя Зорі «Лакмусовий папірець щеплень» у ZN.UA.