Уряд розірвав газовий Меморандум з Асоціацією міст, провокуючи мерів підвищувати тарифи — Кличко

Поділитися
Уряд розірвав газовий Меморандум з Асоціацією міст, провокуючи мерів підвищувати тарифи — Кличко Фото: сайт Асоціації міст України
Уряд і "Нафтогаз" своїми діями вже в травні залишать 120 міст - 5 мільйонів громадян - без гарячої води, а бюджетні установи - без природного газу. З жовтня все населення може залишитися без централізованого опалення.

Через дії уряду і НАК "Нафтогаз" вже в травні 120 міст, в яких проживають 5 млн людей, можуть залишитися без гарячої води, а бюджетні установи без природного газу.

Про це заявив міський голова Києва, голова Асоціації міст України Віталій Кличко на засіданні Правління АМУ, повідомляє сайт організації.

Також відомо, що з жовтня населення України ризикує залишитися без централізованого опалення, оскільки з 20 травня припиняється обов'язок НАК "Нафтогаз" поставляти підприємствам теплопостачання природний газ за фіксованою ціною і без передоплати, сказав Кличко.

"Сьогодні склалася критична ситуація. З 20 травня припиняється обов'язок НАК "Нафтогаз" поставляти підприємствам теплопостачання природний газ по режиму "покладання спеціальних обов'язків". Такий режим передбачав обов'язковість постачання газу за фіксованою ціною, без передоплати. А його скасування означає, що тепер підприємства будуть купувати газ у "Нафтогазу" або інших постачальників за ринковими умовами", - пояснив він.

Кличко уточнив, що "Нафтогаз" висунув неприйнятні умови для співпраці, а саме вартість одного куба газу за ціною вище 9 грн.

"НАК "Нафтогаз" уже виставив неприйнятні умови. Ціна вище 9 грн за 1 кубічний метр, авансова оплата, подобове замовлення обсягів газу, надмірні штрафні санкції навіть за дрібне відхилення від умов НАК. Це призведе до стрімкого зростання тарифів для населення і неплатежів за комунальні послуги. А також - до непомірних витрат бюджетів територіальних громад на закупівлю природного газу для садів, шкіл, лікарень", - підкреслив Кличко.

9 лютого поточного року між урядом, "Нафтогазом", НКРЕКП та Асоціацією міст України був укладений Меморандум щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води. Органи місцевого самоврядування взяли на себе, а також виконали зобов'язання: тарифи на послуги постачання тепла і гарячої води протягом опалювального сезону не виросли та було забезпечено безперебійне надання цих послуг споживачам.

Уряд своєю чергою відмовилося виконати взяті на себе зобов'язання - не провадиться компенсація втрат комунальним підприємствам. Саме це не дозволяє почати підготовку до опалювального сезону.

Уряд і "Нафтогаз" вже в поточному місяці залишать 120 міст, а це 5 мільйонів громадян, без гарячої води.

Правління Асоціації міст України схвалив заяву:

  • негайно розблокувати рахунки комунальних підприємств і припинити нарахування непомірних штрафних санкцій;
  • компенсувати втрати комунальних підприємств, які виникли внаслідок рішень, прийнятих органами державної влади;
  • гарантувати постачання природного газу в достатніх обсягах комунальним підприємствам на умовах післяплати за ціною, врахованої в чинних тарифах на тепло і гарячу воду для населення;
  • прийняти законопроєкт, який забезпечить реструктуризацію заборгованості комунальних підприємств за спожитий природний газ, списання штрафних санкцій та відшкодування різниці в тарифах.

В АМУ підкреслюють, що перераховані питання необхідно вирішити невідкладно, найближчим часом можна залишати населення без послуг і переводити на місцеві бюджети витрати, за які вони не можуть заплатити.

Нагадаємо, в кінці минулого року Нацкомісія, що регулює тарифи у сфері енергетики та комунальних послуг, затвердила зростання тарифів на холодну воду з 1 січня 2021 року. Подорожчання в середньому складе 20%, в окремих регіонах - понад 30%.

Як відомо, Кабмін скасував пільговий тариф 90 коп./КВт.год на перші 100 кВт.год для побутових споживачів з 1 січня 2021 г. Крім того, встановлена фіксована ціна для побутових споживачів на рівні 1,68 грн/кВт.год. Подорожчання електроенергії своєю чергою призведе до зростання інфляції.

Також в січні на 14% подорожчає газ для побутових споживачів.

Детальніше про нову економічну політику по-українськи читайте в статті Вадима Башти і Сергія Следзя "Країна "двох планет".

Кабінет міністрів прийняв постанову, якою встановив граничну ціну на газ на рівні 6,99 грн за кубометр. Таке рішення уряд прийняв під час позачергового засідання 18 січня.

13 січня Шмигаль доручив підготувати держрегулювання ціни на газ для населення на час карантину по 6,99 грн за куб. м., тим самим тимчасово відмовитися від ринкового формування ціни на газ для побутових споживачів.

Відмова Кабміну від ринкового формування ціни на газ викликав стурбованість у МВФ. Сам Шмигаль стверджує, що Кабмін не планує відмовлятися від створення ринку газу в Україні. Але, за його словами, без втручання в ситуацію в лютому кубометр газу міг подорожчати вище 12 грн.

Водночас Агія Загребельського і Юлія Самаєва в статті для ZN.UA пишуть про те, що введення держрегулювання цін під час сезонних стрибків зростання вартості газу - не боротьба, а консервація газової монополії Фірташа, яка становить 70% ринку. Подробиці "Все по 6,99! Велика газовий розпродаж" на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі