Українська армія почала ліпше воювати з бойовиками “ЛДНР”, але тепер насувається зовсім інша війна – The Economist

Поділитися
Українська армія почала ліпше воювати з бойовиками “ЛДНР”, але тепер насувається зовсім інша війна – The Economist © president.gov.ua
Ніщо в арсеналі України не спромоглося б зупинити російські ВПС, попереджає журнал.

Що можна сказати про військових аналітиків, які спокійно перераховують причини, через які найсерйозніша війна в Європі з 1945 року може початися в січні? Плоский і м'який ландшафт Донбасу на той час промерзне, що дозволить російським танкам вдертися. Це середина циклу розгортання призовників, які становлять більшу частину російських сухопутних військ. І в Росії може з'явитися привід для вторгнення, оскільки в минулому в районі Нового року були спалахи на лінії фронту на Донбасі. Крім того, 100-тисячна російська армія вже стоїть біля кордонів України. Журнал The Economist пише, що це не просто театр – Росія створює польові шпиталі та залучає свої резерви.

Діма не вражений. Бувши полковником української армії, він спостерігав за швидким перетворенням збройних сил своєї країни з поганого жарту на щось, наближене до сучасної армії. І він вважає, що Росія також спостерігала за цим. "Вони бояться нас, тому що з 2014 року ми показали, на що здатні", - сказав журналу Діма, який вважає за краще не називати свого справжнього імені. "Це була б третя світова війна, як мінімум", - каже він, можливо, з легкою часткою гіперболізації.

Сидячи в кутку київського кафе, судомно ковтаючи цигарки та каву, він згадує, як далеко просунулась Україна.

2014 року Діма командував батальйоном під Луганськом. З 700 його солдатів лише 40 були готові до служби. Його бійці не обтяжували себе надяганням незграбних радянських бронежилетів та касок, які слабо захищали від куль. Натомість солдати, по можливості, одягалися у німецьке спорядження, яке добровольці роздобули у закордонних секонд-хендах. На його танки встановили ті двигуни. Лише в небагатьох була потрібна для війни підготовка. Але якби у 2014 році Україна мала сьогоднішні збройні сили, "Донецьк і Луганськ сьогодні були б вільні", - стверджує Діма, клацаючи пальцями.

Але це не так, пише The Economist. Україна не змогла зупинити анексію Криму Росією, а так звані "республіки" у Донецьку та Луганську Київ не контролює. Те, що на той момент Україна мала всього 6 тисяч боєздатних військових, стало результатом десятиліть зневаги в армії. Українські політики були благодушні після підписання 1994 року Будапештського меморандуму, згідно з яким Україна відмовилася від своєї ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки з боку Америки, Великої Британії та Росії. Нечесні чиновники розпродали обладнання та отримали свою частку.

Тепер Україна бере себе до рук. Частка військових витрат у ВВП зросла більш ніж удвічі, до 4%, частково фінансована з допомогою "військового податку" доходи населення. Америка надала Україні обладнання на суму $2,5 млрд. Сюди входять радіостанції Harris для забезпечення зв'язку між військами та контрбатарейними радарами для виявлення джерел ворожого вогню. Сьогодні Україна має 250 тисяч військовослужбовців та ще 900 тисяч резервістів; близько 300 тисяч із бойовим досвідом на передовій. Україна закупила у Туреччини бойові безпілотники Bayraktar. Америка надіслала ракети Javelin, але за умови, що вони будуть далеко від лінії фронту.

Президент України Володимир Зеленський хоче не лише нових озброєнь. Він мріє про вступ до НАТО. Це зобов'яже Америку та 29 інших країн стати на захист України у разі нападу на неї Росії. Але таке запрошення видається малоймовірним; НАТО не хоче брати на себе однозначні зобов'язання щодо захисту країни, на яку Росія вже напала. Однак Україна у будь-якому разі готує свої сили до взаємодії з натівськими. Спільні навчання проходять дедалі частіше та масштабніше. До 2025 року всі українські війська мають володіти англійською мовою.

Більшість поліпшень в Україні ґрунтується на передумові, що Росія хоче кинути виклик Україні, але не хоче витрат на ведення війни від свого імені. Це призвело до дезорганізованої наземної війни, яку Україна почала вести краще з 2014 року.

Однак зараз мислення Кремля може змінитись у відповідь на версію майбутнього, яку він вважає неприйнятною. Він побоюється, що Україна, що рухається на Захід, відмовиться від своєї ролі буфера між Росією та Заходом і натомість гратиме роль гостинного господаря для американської вогневої могутності, яка розташована на невеликій відстані від Москви. У своїй промові 1 грудня Путін вимагав, щоб НАТО зобов'язалося не розміщувати війська та ракети на території України – обіцянки, які НАТО не готове дати.

Нетерпіння Росії стосовно загрозливої, на її думку, поведінки не означає, що вона хоче остаточно поглинути українську територію. Наближений до Кремля аналітик зовнішньої політики Федір Лук'янов припускає, що може відбутися швидке, жорстке вторгнення, подібне до війни Росії з Грузією у 2008 році, за яким пройдуть нещадні переговори. Привід буде легко придумати.

Якби російська сила повністю обрушилася б на українські війська, вона б знищила їх, пише The Ecomonist. Ніщо в арсеналі України не змогло б зупинити російські ВПС, оснащені сучасними реактивними літаками, які нещодавно довели свою міць під час бомбардувальної кампанії над Сирією. Більшість військово-морського флоту України зникла разом із Кримом у 2014 році, і з того часу він так і не був відновлений. Російські війська краще озброєні, численні й вони мають більш налагоджену систему матеріально-технічного забезпечення. Жодна західна держава не виглядає готовою розпочати війну проти Росії заради України. Можливо, Путін блефує. Якщо це не так, то впевненість Діми зазнає страшного випробування, резюмує The Economist.

У геополітичній грі, що розгорнулася, ставки високі для всіх її учасників. Детальніше читайте у статті Володимира Кравченка "Україна - епізод у серіалі, сценарій якого пишемо не ми?".

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі