Україна може не встигнути використати близько 3 млн доз вакцини AstraZeneca – KSE

Поділитися
Україна може не встигнути використати близько 3 млн доз вакцини AstraZeneca – KSE © Mika Baumeister
Зараз в Україні роблять близько десяти тисяч доз AstraZeneca на добу, щоб встигнути використати партію, потрібно робити вп'ятеро більше.

В Україні залишаються близько 3 млн доз вакцини AstraZeneca, термін придатності якої спливає в жовтні та наприкінці листопада. За нинішніх темпів вакцинації весь запас можуть не встигнути використати вчасно, повідомляють експерти Київської школи економіки (KSE).

«Зараз постає питання, чи встигне Україна використати наявні вакцини до кінця терміну їх придатності. Зокрема, поки залишаються невведеними близько 3 млн доз вакцини AstraZeneca з терміном придатності до кінця жовтня і кінця листопада », - розповів на брифінгу керівник Центру економіки охорони здоров'я KSE Юрій Ганіченко.

За словами експерта, зараз в Україні роблять близько 10 тисяч доз AstraZeneca на добу, що збільшує ризики утилізації вакцин у зв'язку із закінченням терміну придатності. Експерти радять збільшити темпи вакцинації AstraZeneca в п'ять разів і робити щонайменше по 45 тисяч щеплень на добу, зокрема у вихідні дні, пише «УНІАН».

Нарощувати темпи, щоб встигнути використати партію, потрібно вже зараз. У KSE пропонують кілька зовнішніх і внутрішніх рішень, які допоможуть використати вакцину за призначенням.

Зовнішнє рішення:

  • Передати залишки доз AstraZeneca іншим країнам, які активно використовують цю вакцину або мають низький рівень вакцинації.

Внутрішнє рішення:

  • Збільшити обсяги вакцинації за рахунок введення обов'язкової вакцинації окремих груп населення та впровадженням пільг для вакцинованих;
  • Збільшити обсяги вакцинації саме AstraZeneca.

Водночас збільшити обсяги вакцинації AstraZeneca теж можна декількома способами:

  • Комбінувати вакцину AstraZeneca в іншими: наприклад, вводити першу дозу AstraZeneca, а другу Pfizer або Moderna (поширена практика серед країн ЄС), або робити першу дозу CoronaVac, а другу - AstraZeneca (основна стратегія вакцинації Таїланду, де другою дозою Sinovac більше не щеплюють);
  • Вводити третю бустерну дозу вакцини від AstraZeneca - практика широко поширена в Таїланді, ОАЕ, Туреччині, Філіппінах, Камбоджі, Чилі та Саудівській Аравії, але не рекомендована ВООЗ;
  • Частково обмежити використання інших вакцин.

«Всі ці рішення мають супроводжуватися ефективним менеджментом і активним бажанням людей вакцинуватися», - наголосив Ганіченко.

Україна входить до нової хвилі епідемії коронавірусу з низьким охопленням населення вакцинацією, її темпи в Україні - одні з найнижчих в Європі

За даними Світового банку, в Україні повністю вакциновано 11,5% дорослого населення, одну дозу отримали 14,3% українців. У сусідніх Словаччині, Молдові та Польщі повністю вакциновані 40, 21 і 50% населення відповідно, у Туреччині - 47%.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко обіцяв, що до кінця літа повністю імунізованих українців буде щонайменше 5 млн, однак вже в середині серпня стало очевидно, що ця обіцянка залишиться невиконаною.

У МОЗ чергову невиконану обіцянку щодо вакцинації виправдовували тим, що до України постачаються дводонні вакцини, і все могло б вийти, якби для щеплення використовувалася однодозова, до прикладу Johnson&Johnson.

На тлі поширення нового штаму коронавірусу «Дельта», в  багатьох виникає запитання, наскільки ефективно захищають від нього наявні вакцини. Відповідь шукайте у матеріалі Оксани Півень «Чи ефективні вакцини проти нових штамів ковіду?» для читачів ZN.UA.

Поділитися
Дивіться спецтему: Вакцинація від COVID-19
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі