"Ми зафіксували кілька випадків, коли громадяни України були депортовані. На момент автоматичного впровадження громадянства РФ, ці люди з різних причин не отримали громадянство Росії, відповідно, стали іноземцями в очах "влади", на них стали поширюватись певні закони, наприклад, заборона на перебування понад 90 днів поспіль протягом 180 діб. Якщо цю вимогу було порушено, людей депортували", - розповів в інтерв'ю Божанік.
Крім примусової депортації українців з українського півострова в моніторинговій місії ООН фіксують випадки вимушеного виїзду людей з Криму під тиском окупантів.
"Це і представники релігійних громад, громадські діячі, журналісти. Багато хто їхав, так як переживали, що на них може чинитися тиск", - підкреслив експерт.
Також низка кримчан зникла безвісти. Подібні випадки також фіксуються співробітниками місії. При цьому всіх зниклих ділять на дві групи: тих, що зникли, але були звільнені, та тих, що зникли, і їхнє місцезнаходження не встановлене до цих пір.
"Тема насильницьких зникнень вкрай важлива. Тут ми говоримо про двы групи. Перша: люди, які зникали, але були звільнені. Їх десятки. Друга група: люди, місцезнаходження яких невідоме досі. Це близько десяти осіб. Саме поняття "насильницьке зникнення" може застосовуватися, коли вчинено представниками органів державної влади. У цих десяти випадках є елементи, які дозволяють нам припускати, що це саме насильницькі зникнення. І в жодному випадку ми не бачили конкретного результату: ані звільнень, ані притягнення до відповідальності", - зазначили співробітники моніторингової місії ООН.
Раніше в громадській організації КримЅОЅ заявили про те, що з моменту незаконної анексії Криму Російською Федерацією на півострові зникли 44 людини, 18 з них не вдалося знайти.
За фактом зникнення людей в окупованому Криму Національнаполіція України відкрила 15 кримінальних проваджень.
Детальніше про роботу моніторингової місії ООН в Криму та Донбасі читайте в інтерв'ю Фіони Фрейзер і Марка Божаніка у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".