З моменту незаконної анексії Криму Російською Федерацією на півострові зникли 44 людини, 18 з яких до цих пір не вдалося знайти. Дві людини були виявлені в місцях позбавлення волі і стали жертвами політичних репресій, 17 були звільнені. Ще шестеро - знайдені мертвими.
Як повідомила координатор громадської організації КримЅОЅ Таміла Ташева на прес-конференції в Києві в середу, 30 серпня, більшість зі зниклих – кримські татари. Найбільшу кількість викрадень було зафіксовано на початку окупації – навесні 2014 року.
"Ми вважаємо, що насильницькими зникненнями є факти, коли до них мають відношення або державні органи влади, або підконтрольні їм актори. Якщо говорити про Крим, то можна говорити про "кримську самооборону", так званих "кримських дружинників", – пояснила Ташева.
Координатор КримЅОЅ нагадала, що у 2015 році Україна ратифікувала міжнародну конвенцію про насильницькі зникнення, і тому правоохоронні органи зобов'язані розслідувати такі факти.
Начальник відділу нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та попередження корупції прокуратури Автономної Республіки Крим Максим Прокопів, у свою чергу, повідомив, що прокуратура зареєструвала 150 кримінальних проваджень у зв'язку з порушеннями прав людини на окупованому півострові. 29 з цих проваджень пов'язані зі зникненням або вбивствами 38 осіб.
Прокопів наголосив, що розслідування ускладнює відсутність можливості проводити слідчі дії на території анекованого Криму.
Нагадаємо, раніше Міжнародний суд ООН в Гаазі погодився на введення тимчасових заходів у справі "Україна проти Росії" у питанні дискримінації національних меншин в окупованому Росією Криму. Серед іншого, суд зобов'язав Росію відновити Меджліс і утриматися від обмежень для кримських татар у представництві власних інтересів.
Незважаючи на це, незаконні обшуки і затримання кримськотатарських активістів на території півострова тривають.