Такого висновку, як повідомляє "Русская служба Би-би-си", дійшли у своєму звіті слідчі-ентузіасти з міжнародної групи Bellingcat.
Минулого року, компанія "Алмаз-Антей" нарешті визнала, що пасажирський лайнер був знищений ракетою із системи "Бук", хоча до того часу російська сторона заперечувала це. Однак, як оголосили в компанії, ракету запустили солдати України із села Зарощенське чи Велика Шишовка. При цьому виробник систем ППО запевняв, що вона була старого зразка і більше не стоїть на озброєнні РФ.
Однак у Bellingcat не погоджуються з такою версією. Експерти організації кажуть, що, навіть якщо погодиться з російським твердженням, про точку запуску ракети, її все одно не могли запустити українські військові.
Опираючись на дані геотаргетингу і фото, які були розміщені на сторінках російських солдатів, Bellingcat зробили висновок, що 17 липня в Зарощенському не було українських установок "Бук", так само, як і у селі Велика Шишовка. Також на основі зібраних даних слідчі-ентузіасти роблять висновок, що в той день ці села вже були захоплені російськими військовими.
Приміром, на сторінці у мережі "Вконтакте" Анатолій Молчанов в квітні 2014 року публікував свої фото в окупованому Криму. На них він в російській військовій формі. Також у нього є фото із захопленого проросійськими бойовиками Слов'янська і Дебальцевого. На його ж сторінці Bellingcat знайшли знімок, датований 20 липня на південній окраїні Великої Шишовки. Слідчі вважають, що це фото могло бути зроблене у межах чотирьох днів до 20 липня, коли воно було опубліковано. Тож це дозволяє припустити, що російські сили вже були в селі на момент знищення малайзійського "Боїнга 777".
Крім того, Bellingcat не змогли знайти підтвердження того, що хоча б в одному з населених пунктів, названих "Алмаз-Антеєм", здійснювалися постріли із зенітних установок. Тож російська версія не підтверджується. До того ж, Bellingcat звертають увагу на те, що російська версія суперечить даним офіційної версії слідства, яке проводять Нідерланди.
Нещодавно Bellingcat назвав імена ймовірно причетних до трагедії MH17. Автори дослідження стверджують, що "Буком", з якого збили літак, швидше за все, управляли військовослужбовці 2-го батальйону 53-ї зенітно-ракетної бригади армії РФ. Bellingcat зазначає, що до складу стандартного екіпажу "Бука" входять дві людини - оператор установки і водій, а також двоє офіцерів - сержант і лейтенант. При цьому рішення про запуск ракети приймає лейтенант. У свою чергу, міноборони РФ відповіло на звіт Bellingcat і заперечило причетність російських військових до трагедії MH17.
В 15:30 четверга, 17 липня 2014 року, в Донецькій області поруч з селищем Шахтарськ в зоні бойових дій був збитий Боїнг-777 "Малайзійських авіаліній", що слідував рейсом MH17 "Амстерлам-Куала-Лумпур". Всі 298 осіб, які перебували на борту літака, загинули.
13 жовтня відбулася презентація доповіді Ради безпеки Нідерландів, згідно з яким літак рейсу MH17 був збитий ракетою комплексу "Бук" російського виробництва. У той же час, в доповіді не названі відповідальні за запуск цієї ракети.