У 2022 злоякісні новоутворення виявили у понад 219 тис. українців: які послуги можна отримати безкоштовно з підозрою чи підтвердженим онкодіагнозом

Поділитися
У 2022 злоякісні новоутворення виявили у понад 219 тис. українців: які послуги можна отримати безкоштовно з підозрою чи підтвердженим онкодіагнозом
В НСЗУ повідомили, що цього року на лікування онкозахворювань передбачено понад 6,5 млрд грн.

Минулого року лікарі первинної ланки допомогли виявити злоякісні новоутворення у понад 219 тис. українців, повідомили в Національній службі здоров’я України. Там пояснили, які медичні послуги може отримати людина з підозрою на онкозахворювання та зі встановленим діагнозом.

Зазначається, що програма медичних гарантій покриває усі види медичної допомоги для пацієнтів з онкологією – від діагностики до лікування та реабілітації й паліативної допомоги. При цьому першим, хто вчасно допоможе виявити ознаки захворювання, є сімейний лікар. Він може виписати направлення на необхідні аналізи та інструментальні дослідження.

«Торік лікарі первинної медичної допомогли виявити злоякісні новоутворення у 219 259 українців. Також лікарі первинки створили направлення на консультацію до онколога для 342 352 пацієнтів та 11 839 до онколога дитячого», – зазначили в НСЗУ.

За словами очільниці Нацслужби здоров’я Наталії Гусак, цьогоріч лікування онкозахворювань передбачено понад 6,5 млрд грн та майже 525,5 на раннє виявлення.

В НСЗУ зазначили, що обов’язковою умовою для отримання спецдопомоги при онкозахворюванні є електронне направлення. 

«Пацієнт може обирати заклад, де отримувати послуги, незалежно від реєстрації чи фактичного перебування. Внутрішні переселенці можуть розраховувати на безоплатну медичну допомогу в будь-якому куточку країни», – зазначили в НСЗУ.

В Україні людина з підозрою на онкозахворювання або зі вже встановленим діагнозом може безкоштовно отримати низку медичних послуг.

Діагностика

Безоплатними за направленням є шість досліджень для раннього виявлення онкології:

  • мамографію;
  • цистоскопію;
  • гістероскопію;
  • бронхоскопію;
  • колоноскопію
  • гастроскопію. 

Після 40 років регулярно рекомендують проходити мамографію та колоноскопію. Тим, кому за 50 варто регулярно проходити інші перелічені обстеження.

«Пацієнт з підозрою на онкологію має право на безоплатну діагностику в амбулаторних і стаціонарних умовах. Це лабораторні аналізи (аналіз крові, спинномозкової рідини тощо) та інструментальні дослідження. Інструментальні дослідження включають МРТ і КТ, зокрема з внутрішньовенним контрастуванням. А також - УЗД, рентген-дослідження, ендоскопічні дослідження сцинтиграфію та ін.», – зазначили в НСЗУ.

Зробити аналізи або обстеження можна в спеціалізованих онкозакладах, або у багатопрофільних клінічних лікарнях. Адреси таких закладів можна дізнатися за номером контакт центру НСЗУ 16-77. Або за допомогою дашборда на сайті НСЗУ «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій».

Хімієтерапія та радіологічне лікування

Людина, у якої підтвердили онкологічне захворювання має право на безоплатне лікування в амбулаторних або стаціонарних умовах. Лікування включає: 

  • лабораторні та інструментальні дослідження (наприклад, МРТ і КТ тощо);
  • ліки; 
  • інтенсивну терапію; 
  • кисневу підтримку;
  • знеболення.

При радіологічному лікуванні пацієнт отримує:

  • променеву терапію;
  • забезпечення медичними виробами для проведення радіотерапії та витратними матеріалами; 
  • супровідну медикаментозну терапію. 

«Якщо у медзакладі є лінійний прискорювач, гамма-ніж або кіберніж, проведення променевої терапії з цим обладнанням також включено в безоплатну допомогу… Якщо пацієнту необхідне хірургічне втручання – воно також безоплатне і покривається пакетом «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах». В безоплатну допомогу включена анестезія, всі витратні матеріали та обстеження», – додали в НСЗУ.

Лікування гематологічних та онкогематологічних захворювань

Пацієнти з такими захворюваннями мають право на безоплатну діагностику, лікування та супровід в амбулаторних або стаціонарних умовах. Лікування включає лабораторні та інструментальні дослідження (наприклад, МРТ і КТ). Також передбачене лікування методом еферентної терапії або із застосуванням аферезу клітин крові, трансфузійна підтримка, інтенсивна терапія, киснева підтримка, знеболення.

Ліки

В НСЗУ зазначили, що пацієнтів з онкологією забезпечують ліками за кількома напрямами. Це дорогі ліки, які централізовано закуповує держава (перелік тут). Список наявних ліків медзаклади мають публікувати на своїх сайтах та інформаційних стендах в приміщенні лікарні. За розподіл ліків у регіонах відповідають обласні департаменти охорони здоров’я. Також перевірити їх наявність у закладі можна за допомогою сервісу Є-ліки.

«Також пацієнти у стаціонарі забезпечуються безоплатними ліками з Національного переліку. Перевірити, чи входять призначені препарати до Нацпереліку можна на сайті або у мобільному додатку «Ліки Контроль». Інформацію про наявність цих ліків медзаклади також мають періодично оновлювати на своїх сайтах та на стендах у приміщенні лікарні», – зазначили в НСЗУ.

Супровід, реабілітація та паліативна допомога

Коли пацієнт з онкологією досягає ремісії, його супровід, як запевнили в НСЗУ, також безоплатний за Програмою медичних гарантій. Лікар може направити пацієнта на реабілітацію в амбулаторних або стаціонарних умовах.

«Якщо пацієнт потребує паліативної допомоги, він може отримати її за пакетом стаціонарної або мобільної паліативної допомоги за направленням лікаря», – підсумували в НСЗУ.

Наразі по всій країні - і в бюджетних, і в приватних закладах, і в аптеках - є гострий дефіцит (а точніше — повна відсутність) деяких онкопрепаратів. Через що онкопацієнти змушені або у відчаї їздити й шукати їх по всій Україні, або припинити лікування. В останньому випадку захворювання прогресуватиме.

Детальніше про ситуацію з препаратами для онкохворих в Україні читайте у статті Алли Котляр «Рак і війна. Чому в Україні немає базових онкопрепаратів і коли вони з’являться».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі