В Україні з листопада є гострий дефіцит базових онкопрепаратів

ZN.UA Ексклюзив Інфографіка
Поділитися
В Україні з листопада є гострий дефіцит базових онкопрепаратів © Прямой
Ліки відсутні як в онкоцентрах, так і в комерційних аптеках.

За словами Ірини Кошкіної, виконавчої директорки БФ "Свої", який вже багато років опікується онкопацієнтами, такої поганої ситуації з препаратами хіміотерапії в країні не було вже давно. 

Кілька останніх років МОЗ в повному обсязі закуповувало через ДП "Медзакупівлі" за визначеним переліком близько 60 базових онкопрепаратів - приблизно 30-35% всіх ліків, які застосовуються в онкотерапії (все інше пацієнти купують власним коштом, бо це дорогі інноваційні ліки). Через це фармфірми ці ліки в аптеки не поставляли — не було сенсу. Тим більше зараз, враховуючи ризики, пов’язані з війною.

Наразі по всій країні - і в бюджетних, і в приватних закладах, і в аптеках - є гострий дефіцит (а точніше — повна відсутність) деяких онкопрепаратів. Через що онкопацієнти змушені або у відчаї їздити й шукати їх по всій Україні, або припинити лікування, і захворювання прогресує.

"Ми закрили реєстрацію нових пацієнтів, - говорить Ірина Кошкіна. - Потрібно "дотягнути" тих, кого взяли в минулому році. В мінімальній кількості препарати нам зараз забезпечують аптеки, які самостійно ввозять з-за кордону зареєстровані препарати. Є випадки, коли родичі онкопацієнтів їздять в Польщу, Туреччину тощо, і намагаються купити необхідні ліки там. Але й тут є проблема: наші призначення приймаються далеко не в усіх країнах". 

12 січня питання дефіциту лікарських засобів для лікування онкозахворювань було розглянуто на засіданні парламентського Комітету здоров'я нації, медичної допомоги та медстрахування за поданням депутатки Ольги Стефанішиної.

"Неправильно подали статистику щодо наявних препаратів, нові закупівлі ще не прибули і тому виник дефіцит лікарських засобів", – заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Однак це не головна причина, пише у своїй статті "Рак і війна. Чому в Україні немає базових онкопрепаратів і коли вони з’являться" редакторка відділу "Суспільство" ZN.UA Алла Котляр: "Навіть без вчасної публікації залишків медзакладів було зрозуміло: препаратів за бюджет 2021 року закуплено критично мало, і врятувати ситуацію може швидка закупівля і поставка препаратів за бюджет 2022 року".

Однак ДП "Медзакупівлі" уклало низку договорів з виробниками, які вже зарекомендували себе як неблагонадійні в минулих роках. В коментарі під дописом в соцмережах "Медзакупівель" керівник БФ "Крапля крові" Іван Зеленський зазначає, що МЗУ було підписано "низку договорів з постачальниками, які провалили поставки до 1 листопада". Після чого було підписано допугоди про перенесення поставок на 2023 рік. Це, за його словами, є однією з основних причин відсутності ліків.

"Впродовж січня більшість проблемних питань буде закрито, і всім онкологічним пацієнтам, яким потрібна буде допомога, вона буде надана, - пообіцяв в інтерв’ю Катерині Булавиновій міністр Віктор Ляшко. - Окремо тих, у кого складні схеми лікування і зараз немає препаратів, ми відправляємо на лікування за кордон. Є на сайті МОЗ заявка. Її можна заповнити. Через наш хаб в Жешуві, організований спільно з ЄС за координацією ВООЗ, ми направляємо пацієнтів на лікування за кордон, в європейські клініки, де вони лікуються безкоштовно для пацієнтів".

Ситуацію, що склалася, ZN.UA прокоментував виконувач обов’язків гендиректора ДП "Медзакупівлі" Едем Адаманов. “Ситуація з ускладненим доступом пацієнтів до важливих онкологічних ліків виникла через комплекс проблем. Частково вона пов’язана з порушенням режиму звітування. Понад 800 закладів охорони здоров’я двічі на місяць мають подавати актуальну інформацію про залишки препаратів у лікарнях. Часто бачимо ситуацію, коли заклади охорони здоров’я звітують неякісно, іноді за один день можуть списати ліки, яких мало вистачити на пів року. Це дуже ускладнює процес планування поставок.

На ситуацію також впливає порушення логістичних маршрутів, яке сталося внаслідок повномасштабного вторгнення РФ. Деякі постачальники через це не можуть вчасно виконати свої зобов’язання.

"Медичні закупівлі України" спільно з МОЗ роблять усе можливе, аби якомога скоріше вирішити проблему наявності препаратів для онкологічних хворих. Ми додатково оголосили 40 процедур закупівель з вимогою до постачальників поставити товар до кінця лютого 2023 року. Також МЗУ звернулися до постачальників з проханням пришвидшити терміни поставок по вже укладеним угодам та додатково відправили запити на гуманітарну допомогу. Ці заходи мають допомогти покрити дефіцит необхідних ліків".

"Медзакупівлі" також надали ZN.UA інформацію щодо графіку найближчих поставок цих препаратів (у дужках — цифри річних закупівель), а також їх залишків у медзакладах станом на 25 січня: 

Детальніше читайте в статті Алли Котляр "Рак і війна. Чому в Україні немає базових онкопрепаратів і коли вони з’являться". 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі