Святвечір католицького Різдва: традиції святкування

Поділитися
Святвечір католицького Різдва: традиції святкування © Страна
В цей день люди святкують народження Ісуса Христа у Вифлеємі.

У світі католики, протестанти та парафіяни більшості помісних православних церков відзначають 24 грудня Святвечір або Надвечір'я Різдва, а 25 грудня – Різдво. Зазначені дати встановлені за григоріанським календарем. У Святвечір люди традиційно збираються у родинному колі для святкування, а у церквах проходять урочисті богослужіння. 

Різдвяний Святвечір: традиції

У храмах 24 грудня вночі, перед світанком та в день 25 грудня проходять три літургії. Різдво святкується як  народження Слова від Бога Отця (вночі),  Бога-Сина від Діви (на зорі) та народження Бога у душі вірян (вдень).

У Святвечір за святковим столом збирається родина, щоб спробувати різдвяні страви та гарно провести час з близькими. У католиків триває піст, тому у центрі стола господиня ставить освячений прісний хліб – різдвяні облатки. Його прийнято їсти тільки після літургії.

Перед тим, як сідати за стіл у Святвечір, глава сім’ї читає всім вголос уривок з Євангелія від Луки оповідає про народження Ісуса Христа. За традицією, всі присутні за столом беруть шматочки облатки та, бажаючи миру і добра, діляться ними один з одним. У цей день до святкового столу також подають узвар, вареники з капустою та грибами, солодкі пироги.

Також у свято прийнято ходити до церкви на різдвяну месу усією сім’єю після вечері.

Серед інших традицій у Святий вечір можна виділити наступні:

  • Вільне місце за столом – його залишали, якщо до будинку хтось прийде, то він буде прийнятий за брата. Ця традиція є пам’ятним знаком про близьких та рідних, які не можуть відзначити Святвечір у родинному колі.
  • Сіно під білою скатертиною на столі – його підкладали, як згадку про бідність Віфлеємської печери і про Богородицю, яка поклала новонародженого Ісуса Христа на сіно в ясла.
  • Не куштувати їжу до першої вечірньої зірки. Така традиція пов’язана зі тим, що про народження Христа сповістила поява зірки, тому до неї не можна вживати святкові страви.

Яку молитву читають у Різдвяний Святвечір

Католики у Святвечір читають таку молитву:

“Вірю в єдиного Бога, Отця Вседержителя, Творця неба і землі, всього видимого і невидимого. І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого Єдинородного, від Отця родженого перед всіма віками.

Бога від Бога, Світло від Світла, Бога істинного від Бога істинного, родженого, несотвореного, єдиносущного з Отцем, що через Нього все сталося. Він задля нас, людей, і нашого ради спасіння зійшов із небес і воплотився з Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком.

І був розп'ятий за нас за Понтія Пилата, і страждав, і був похований. І воскрес у третій день згідно з Писанням, і вознісся на небо, і сидить праворуч Отця. І вдруге прийде зі славою судити живих і мертвих, а Його Царству не буде кінця.

І в Духа Святого, Господа Животворного, що від Отця і Сина сходить, що з Отцем і Сином рівнопоклоняємий і рівнославимий, що говорив через пророків. І в єдину, святу, вселенську й апостольську Церкву. Сповідую одне Хрещення на відпущення гріхів. Очікую воскресіння мертвих і життя майбутнього віку. Амінь”.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі