Судова реформа: суддівський корпус зможе повноцінно оновитися лише за кілька років

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Судова реформа: суддівський корпус зможе повноцінно оновитися лише за кілька років © pixabay/succo
Експерти пояснили, чому для оновлення суддів знадобиться стільки часу.

Цього тижня Верховна Рада ухвалила два закони щодо судової реформи. Зокрема, мова йде про закон щодо формування Вищої Кваліфікаційної комісії суддів (3711-д), а також щодо очищення від недоброчесних членів Вищої ради правосуддя (№5068). Однак, на повноцінне оновлення суддівського корпусу доведеться чекати ще кілька років, пишуть у статті для ZN.UA Ірина Шиба та Михайло Жернаков.

“Якщо президент підпише обидва законопроєкти до кінця липня, у вересні 2021 року сформують Етичну раду і конкурсну комісію для відбору ВККС. Після цього Етична рада матиме шість місяців на перевірку доброчесності чинних членів ВРП і приблизно до березня 2022 року — на те, щоб рекомендувати їх звільнення. З’їзди суддів, прокурорів, адвокатів та правничих вишів мають за три місяці ухвалити рішення про звільнення члена ВРП або залишення його на посаді”, - пояснюють автори.

Однак, якщо вказані з’їзди впродовж трьох місяців не ухвалять жодного рішення, член ВРП автоматично звільняється з посади силою закону, а саме — в червні 2022-го. Водночас конкурс до ВККС має розпочатись у вересні й триватиме приблизно пів року — до березня 2022-го. Це значить, що вже за рік склад головних органів у судовій владі може докорінно оновитися.

“Проте повноцінні зміни в судах можна буде відчути трохи пізніше. Вища кваліфікаційна комісія муситиме завершити переатестацію близько двох тисяч суддів, які не пройшли її за попередньої каденції органу. Крім того, потрібно заповнити понад дві тисячі вакансій у судах”, - йдеться у статті.

Автори зазначають, що занадто високий темп оцінювань і конкурс можуть зашкодити їхній якості, тому на повноцінне оновлення суддівського корпусу доведеться зачекати кілька років. Проте реальна загроза звільнення за порушення присяги стимулюватиме суддів об'єктивніше розглядати справи та двічі подумати, чи вдаватися до традиційних схем.

Детальніше про можливі варіанти розвитку подій після остаточного ухвалення законів щодо ВККС та ВРП читайте у статті Ірини Шиби та Михайла Жернакова “Суд іде: коли запрацює судова реформа, і що може піти не так”.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі