На кордонах з Україною перебуває 149 тисяч російських військ, включно з авіацією та кораблями, заявив міністр оборони України Олексій Резніков, виступаючи у Верховній Раді під час години запитань до уряду. Водночас він розповів, як Міноборони оцінює можливість широкомасштабного масового нападу на Україну.
«По-перше, ми не підтверджуємо заяву російської сторони про відведення військ. Цього не відбувається. Йде переміщення сил та заходів. По-друге, наразі ми спостерігаємо за підрозділами російських військ, які нараховують близько 129 тисяч наземного компонента. Разом з морською та авіаційною компонентою їхня кількість складає 149 тисяч», – заявив Резніков.
За його словами, враховуючи, що російські військові навчання в Білорусі, інших регіонах та Чорному морі перебувають в активній фазі, то основна маса військ вже стягнута. Резніков додав, що найближчими днями очікується залучення ще кілька тисяч осіб. Також очікується, що до Чорного моря зайдуть ще три кораблі.
«По-третє, одночасно з навчаннями армії в РФ тривають навчання Росгвардії «Заслон-2022». Цей компонент так само перебуває у полі нашої уваги. Наша розвідка бачить усі рухи, які можуть становити потенційну загрозу для України», – додав міністр.
Він зазначив, що Україна постійно контактує з міжнародними партнерами та отримує підтвердження вказаної інформації. Резніков наголосив, що зараз можуть озвучуватися різні дані, різні сценарії чи та дати якихось подій. Водночас голова Міноборони запевнив, що всі ці сценарії українська армія прорахувала і готова до них.
«Ми у жодному разі не применшуємо загрозу, але ймовірність масштабної ескалації досі оцінюємо як невисоку по відношенню до вторгнення в Україну в цілому. Наші зусилля сконцентровані на тому, щоб максимально підвищити готовність», – додав Резніков.
Водночас відповідаючи на питання депутатів міністр оборони заявив: «Громадянам України нічого не загрожує, окрім громадян, які проживають в Луганській та Донецькій областях, де російські війська здійснюють обстріли. От там дійсно загрози є високими».
Нагадаємо, виступаючи в Раді Безпеки ООН у четвер, держсекретар Ентоні Блінкен перерахував можливості, які Росія може використати як приводи для вторгнення, включаючи організацію атаки з використанням хімічної зброї.
Блінкен сказав, що потенційні російські дії під чужим прапором можуть включати «сфабрикований так званий терористичний акт на території Росії», фальшиву масову могилу, інсценовану атаку безпілотників на цивільних осіб або «фальшиву, навіть справжню атаку із застосуванням хімічної зброї».
Також прем'єр Великобританії Борис Джонсон заявив, що напруженість, що зберігається у відносинах між Росією і Україною, «як і раніше залишається дуже похмурою».
За оцінками західних розвідок, президент Росії Владімір Путін у будь-який момент може розпочати повномасштабне вторгнення в Україну, хоча США стверджують, що не володіють інформацією, чи Путін остаточно вирішив атакувати Україну.
Спікер Пентагону Джон Кірбі вперше заявив, що США готують пакет військової допомоги Україні, де буде не лише оборонна, а й наступальна зброя.
Плани Кремля щодо України чіткі та зрозумілі – або домінування, або ліквідація. Тому зі стратегічними цілями східного сусіда все зрозуміло, питання лише в тактиці.
Про нову колективну угоду і «пекельні» санкції читайте в статті Дмитра Наталухи «Будапешт-2»: 10 кроків, які зупинять Путіна» для читачів ZN.UA.