Вихід з "Харківських домовленостей" з Російською Федерацією стане послідовним політичним рішенням і одним з кроків по деокупацію Криму. Про це віце-прем'єр-міністр - міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков заявив в коментарі LB.ua.
Він заявив, що "харківські угоди" знищували військово-морський потенціал України.
"Україні важливо демонструвати свою послідовну позицію щодо деокупацію Криму і Севастополя. Денонсація" харківських угод "- це символічний політичний сигнал. Він допоможе привести ситуацію у відповідність зі здоровим глуздом. Тому що є нонсенс: Севастополь і Крим окуповані Росією, а якщо відкрити базу законодавства, то побачимо, що Харківські угоди до цього дня відображаються як діючі. у той же час в Конституції України вже кілька років записано, що не може бути на нашій території іноземних військових баз. до того ж ми скасували договір "Про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Росією ", який укладено в 1997 році", - пояснив Резніков.
Віце-прем'єр вважає, що денонсація "харківських угод" - це один з кроків по деокупацію Криму. А також він вважає важливим почати роботу з дослідження всіх обставин підписання домовленостей.
"Зараз важливо, щоб почалася робота з аналізу обставин підписання угод. Адже за великим рахунком Чорноморському флоту РФ була делегована охорона морських кордонів України. Тобто було прийнято стратегічне рішення - зупинити розвиток ВМС України. Якщо за це притягнуть винних до відповідальності, ми покажемо, що як країна ми налаштовані дуже серйозно ", - пояснив він.
"Харківські угоди" неконституційні і небезпечні за своєю суттю, не змінили умови перебування Чорноморського флоту РФ в Криму.
Жоден з трьох пунктів угод не веде до збільшення чисельності особового складу і техніки Чорноморського флоту Росії або будь-яких інших умов його перебування на території України. Перша стаття лише продовжує дію трьох базових угод 1997 року.
У 2014 році, коли відбулася окупація Криму, навіть якби "Харківської угоди" ніколи не було, російський флот все одно ще залишався б на українській території згідно з базовими домовленостями.
Засідання Верховної Ради 27 квітня 2010 року проводилося з порушенням кворуму – за даними експертів, в залі перебувало 211-216 депутатів з необхідних 226, і спікер Володимир Литвин взагалі не повинен був ставити питання про ратифікацію угод на голосування.
Виходячи з цього, експерт програми "Право" Українського інституту майбутнього Віктор Шишкін порадив двом народним депутатам партії "Слуга народу"відкликати проект закону Про "денонсацію" Харківських угод" 2010 року, який вони зареєстрували.
Шишкін рекомендує депутатам Олександру Аліксійчуку і Олегу Дунде не продовжувати займатися цим, тому що»денонсувати можна те, що законно". А фактом денонсації депутати, самі того не бажаючи, можуть підтвердити законність угод.
Держдума Росії денонсувала ці угоди ще в березні 2014-го, а Путін відразу ж підписав відповідний закон про денонсацію, що включає скасування дії не тільки Харківської угоди 2010 року, але і трьох базових угод по Чорноморському флоту в Криму від 1997 року.
Нагадаємо, що 11 березня секретар відомства Олексій Данилов повідомив, що Служба безпеки України вивчить обставини ратифікації "Харківських угод" і перевірить всіх 236 депутатів, які їх підтримали. А також додав, що всі причетні до підписання угод у 2010 році будуть нести відповідальність незалежно від їх посад і прізвищ.
На наступний день, 12 березня головне слідче управління Служби безпеки України початок досудове розслідування за фактом вчинення державної зради в період з 2008 по 2010 роки за фактом підписання і ратифікації Харківських угод.
16 березня Служба безпеки України, виконуючи рішення Ради національної безпеки і оборони, провела обшуки в справі про підготовку і ратифікації "Харківських угод" в 2010 році, повідомляє прес-центр спецслужби.
Обшуки проводилися в адміністративних будівлях таких органів влади: Верховної Ради, в тому числі в комітетах; Головного науково-експертного управління ВР; Ради національної безпеки і оборони України; Міністерства закордонних справ; Кабінету міністрів спільно з Державним бюро розслідувань.
Нагадаємо, що 21 квітня 2010 тодішні президенти України і Росії Віктор Янукович і Дмитро Медведєв у Харкові підписали угоду про продовження на 25 років термін перебування Чорноморського флоту Росії в Севастополі. В обмін на цю угоду Україна добилася зниження ціни на російський газ на 30%, але не більше, ніж на 100 доларів за тисячу кубометрів.
Одним з головних розробників і промоутерів "Харківських угод", які доклали руку до їх написання, був тодішній заступник міністра закордонних справ, а нині перший заступник секретаря РНБОУ Олексія Данилова та керівник комітету з розвідки Руслан Демченко.
Що потрібно знати про гучний кейсі і що про нього забула влада читайте в матеріалі Тетяни Силіної "Чи не піде справа про Харківські угоди в пароплавний гудок?".