"Сьогодні у новообраній Верховній Раді обговорюється створення Тимчасової слідчої комісії для проведення розслідування відомостей щодо нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів. Дуже важливо не дати перетворити цей острівець здорового глузду на чергове фрік-шоу. А саме це і відбудеться, якщо до складу ТСК потрапить Ілля Кива. Його кандидатуру подала фракція ОПЗЖ", - йдеться у повідомленні активістів в Facebook.
В ефірі "Еспресо.TV" Кива безпідставно називав Катерину Гандзюк корупціонеркою, заяву було зроблено ще тоді, коли активістка і радниця мера Херсона перебувала у лікарні після нападу із використанням сірчаної кислоти. Суд за позовом батька вбитої Віктора Гандзюка зобов'язав Киву спростувати недостовірну інформацію в ефірі того ж телеканалу, однак кандидат від ОПЗЖ досі цього не зробив.
Він також перебуває в системному конфлікті, який переріс в судове протистояння, із ще одним активістом, чия справа розглядається в ТСК – Сергієм Стерненком. Кива неодноразово робив гучні заяви на його адресу, погрожував йому смертю і звинувачував в злочинах, яких Стерненко не скоював.
Крім цього, Ілля Кива має міцні зв'язки з головою МВС Арсеном Аваковим, а саме через причетність співробітників відомства Авакова до злочинів проти Гандзюк і Стерненка справи було передано до СБУ, нагадують активісти.
"Звіт попередньої ТСК (припинила роботу із завершенням каденції ВР VIII скликання) наголошує на тому, що проблема переслідування активістів в Україні є системною, а зв'язки правоохоронних органів з організованою злочинністю глибоко вкорінені і загрожують безпеці всієї країни…. За таких умов… абсолютно очевидним є той факт, що він (Кива) всіляко заважатиме об'єктивному і чесному розслідуванню.., не зацікавлений в об'єктивній і незалежній роботі ТСК і його патрон – Арсен Аваков", - зазначають активісти.
І нагадують, що регламент Верховної Ради не допускає включення до складу комісії депутатів, що мають особистісний інтерес в розслідуванні.
"Це перша ТСК, яку буде створено у новообраній Раді… Весь цей час комісія була одним з важливих інституційних інструментів по захисту активістів, одним з інструментів боротьби проти свавілля правоохоронних органів. Важливо не допустити того, щоб вона перетворилась на чергову ширму, яка буде приховувати від суспільства безкарність злочинців і бездіяльність правоохоронців", - додається у повідомленні.
На результати розслідування справи Катерини Гандзюк та інших активістів, які зазнали нападів, чекають українське суспільство, правозахисна спільнота і міжнародні спостерігачі.
"Ви є першим складом Верховної Ради України, чия діяльність в сфері розслідування системних злочинів може принести результати і змінити все українське суспільство. Але це неможливо за умов, якщо там опиниться Ілля Кива. Ми застерігаємо вас від такого кроку і попереджаємо, що будемо всіляко протидіяти Комісії в тому випадку, якщо в ній опиниться Кива", - резюмується у заяві.
Нагадаємо, 6 листопада 2018 року Верховна Рада схвалила створення Тимчасової слідчої комісії у складі 19 народних депутатів на чолі з позафракційним депутатом Бориславом Березою. 20 листопада було вирішено створити п'ять робочих груп для розгляду нападів на активістів та журналістів у п'яти містах України – Херсоні, Одесі, Харкові, Києві та Сєвєродонецьку.
У лютому депутати продовжили роботу Тимчасової слідчої комісії. Також вони затвердили попередній звіт про роботу ТСК з низкою рекомендацій.
Про напад на громадських активістів в Одесі докладно читайте в матеріалах Ніни Перстньової "Коли уб'ють, звертайтеся..." і "Біси міста "Ангела" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".