NYT: Україна не повинна стати Сирією, як США варто покарати Росію за хімічну атаку?

Поділитися
NYT: Україна не повинна стати Сирією, як США варто покарати Росію за хімічну атаку? © unsplash/afinika
Для початку Вашингтону не варто проводити «червоні лінії», за порушення яких він не буде готовий покарати Москву.

Росія потенційно може застосувати в Україні хімічну зброю або навіть вже це зробила в Маріуполі, якщо вірити останнім повідомленням. Адміністрація Джо Байдена вже створила  з чиновників у сфері національної безпеки групу «Tiger Team», яка повинна розглянути варіанти відповіді, якщо хімічна зброя точно буде застосована.

Настав час винести на публічне обговорення цю тему, - пише New York Times. В США вже був подібний досвід в минулому, і він був провальний. В серпні 2012 року президент Барак Обама публічно застеріг диктатора Сирії Башара Асада від застосування хімічної зброї.

 «Червона лінія для нас - це якщо ми побачимо цілу купу хімічної зброї, яка транспортують або використовують. Це змінить мої розрахунки», - сказав тоді Обама.

Але відплати не було. Пізніше того ж року з’явилися повідомлення, що Асад почав застосовувати хімічну зброю. Зрештою, він почав труїти заріном людей в околицях Дамаска. Обама вагався, боячись більш масштабної війни. Британський парламент проголосував за початок військової операції в Сирії. Республіканці в Конгресі за день перетворилися з «яструбів» скептичних ізоляціоністів. Владімір Путін втрутився, запропонувавши Асаду добровільно віддати свій хімічний арсенал. Адміністрація Обами після цього почала говорити, що нібито добилася найкращого результату з можливих. Але потім стало відомо, що Асад не віддав всю хімічну зброю й продовжує безкарно труїти людей хлором. Путін зміцнив свій альянс з Асадом, а потім ввів армію Росії в Сирію у 2015 році.

«Невпевненість Обами в Сирії була визначальною. Вона визначила довіру до Америки. Гадаю, після цього Путін вирішив, що Обама слабкий», - сказав екс-президент Франції Франсуа Олланд.

New York Times пише, що це саме той сценарій, повторення якого Байден не може допустити. Що потрібно зробити Вашингтону?

По-перше, давати лише ті обіцянки, які він готовий виконати. Сирійське застосування хімічної зброї було військовою, гуманітарною й міжнародною кризою. «Червона лінії» Обами перетворила її ще в кризу довіри до США, яка мала набагато ширші наслідки, ніж злочини в Сирії.

По-друге, реакція США повинна бути асиметричною. Президент Байден завуальовано пригрозив Путіну, коли минулого червня вони зустрілися в Женеві, згадавши про кібератаку проти американського газопроводу Colonial Pipeline.

«Я подивився на нього і сказав: «Ну, а як би тобі сподобалося, якби кібератака вивела з ладу твої нафтові родовища?»», - розповів Байден.

New York Times зауважує, що це було досить справедливе попередження.

По-третє, потрібен максимальний дипломатичний тиск на Німеччину й інші країни Європи, щоб переконати їх відмовитися від імпорту газу й нафти з Росії. Ці продажі приносять Кремлю приблизно мільярд доларів на день. Берлін лишається найслабшою ланкою в зусиллях запровадити ефективний режим санкцій проти Москви. Ця жадібна позиція стане морально неприйнятною для Німеччини, якщо Росія почне труїти хімікатами українців. Наслідком повинно стати відключення абсолютно всіх російських фінансових установ від системи SWIFT, щоб зробити платежі за газ і нафту фактично неможливими.

По-четверте, потрібно розірвати російські ланцюги постачання. Заступник міністра фінансів США Уоллі Адейемо вже почав проект з пошуку підірвати кремлівські ланцюги військового забезпечення. Цей проект потрібно розширити на кожен сектор економіки Росії, автоматично забороняючи будь-якій компанії, яка зберігає активність на російській території, вести бізнес в США, а можливо й у Європі.

По-п’яте, потрібно передати Україні наступальну зброю.

«Якщо виявиться, що Путін застосував хімічну зброю, будь-що: від його улюбленої отрути для вбивства політичних опонентів до того, що було використано в Сирії, - Захід повинен відповісти агресивно. Якщо припустити, що ця зброя буде скинута з повітря, це посилить переконання в необхідності дати українцям ще більше інструментів для встановлення безпольотної зони включно з літаками МіГ-29 й іншими платформами й безпілотниками, які мають можливості ППО», - сказав колишній командувач сил НАТО адмірал Джеймс Ставрідіс.

Шоста порада - потрібно завдати удар по Білорусі. Адміністрація Байдена побоюється прямого протистояння з Росією. Але вона повинна бути сміливішою щодо маріонетки Кремля в Мінську. Наприклад, можна було б на день знеструмити білоруську столицю. Це послало б корисний сигнал, зважаючи на те, що Аляксандр Лукашенка розмірковує над тим, щоб приєднатися до війни Кремля проти України.

Також видання радить готуватися до найгіршого. Неназваний екс-командир армії США вказав виданню на те, хто зараз командує російськими військами на українській території.

«Совість його не замучить після реально жахливих дій. Саме це він і робив в Алеппо», - сказав неназваний військовий про генерала Алєксандра Дворнікава.

Однією з характерних рис застосування хімічної зброї режимом Асада стало те, що все почалося з досить обмежених атак. Але з часом вони стали більш зухвалими.

І остання порада - потрібно бути готовим, що війна затягнеться надовго. США повинні гарантувати, що вони зможуть забезпечувати Україну всією необхідною зброєю щонайменше рік. Потрібно почати підготовку українських військових, щоб вони були здатні використовувати військову техніку Заходу. Також варто бути готовим до глобальної економічної ізоляції Росії впродовж десятиліття. Якщо Путін захоче застосувати хімічну зброю, навряд чи хтось його зупинить. Але Вашингтон може уникнути своїх фатальних помилок, які він зробив десятиліття тому в Сирії.

Увечері 11 квітня в Маріуполі з БПЛА російських ворожих військ було скинуто отруйну хімічну речовину. Про це повідомили бійці полку АЗОВ, які героїчно утримують оборону міста.

За непідтвердженими даними може йтися про газ «Зарин», який сирійський диктатор Асад використав проти армії супротивника.

Сполучені Штати перевіряють інформацію про можливе використання хімічної зброї у Маріуполі, повідомив представник Пентагону Джон Кірбі.

Пропонуємо вам уважно ознайомитися з роз'ясненням Мінсередовища про те, що робити у разі хімічної небезпеки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі