Atlantic Council: НАТО може скоротити хімічну загрозу Росії

Поділитися
Реальними діями альянс повинен переконати Кремль, що хімічні атаки проти України не зійдуть йому з рук, як в Сирії.

На тлі розмов про те, що Росія може застосувати хімічну зброю у війні проти України, НАТО колективно застеріг, що така ескалація буде мати «тяжкі наслідки». Альянс також пообіцяв Києву допомогти з захисним обладнанням, підвищивши його готовність до боротьби з хімічними, біологічними чи ядерними загрозами.

Але що саме НАТО може зробити для себе і України? Про це в статті для Atlantic Council пише науковий співробітник Ініціативи з трансатлантичної безпеки в Центрі Сковрофта Наташа Ландер Фінч. Вона не сумнівається, що Кремль може вдатися до застосування хімічної зброї проти України. Адже він вже використовував її для спроби вбивства екс-шпигуна Сєргєя Скріпаля на території Великої Британії, а також під час замаху на опозиціонера Алєксєя Навального. В обох випадках була застосована отрута під назвою «новачок». 

Москва також підтримувала режим у Сирії, який використав хімічну зброю для жорстокого вбивства мирних людей. Вона використала своє право вето в Раді безпеки ООН, щоб захистити сирійського диктатора Башара Асада від відповідальності. Сирійський прецедент створює небезпечну спокусу для Кремля. Він може вирішити, що якщо Дамаску все зійшло з рук, чому має статися інакше для російського застосування хімічної зброї?

Щоб запобігти хімічній чи біологічній атаці з боку Росії, США і НАТО повинні публічно демонструвати, що Захід серйозно ставиться до такої загрози й готується реагувати. Впродовж останніх тижнів прес-секретар Білого дому Джен Псакі й представник Міноборони Джон Кірбі саме цим і займалися. Вони піднімали це питання під час прес-конференцій і в соціальних мережах. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг дав чітко зрозуміти, що застосування хімічної чи біологічної зброї буде порушенням міжнародного закону. При цьому він висловив занепокоєння, що вплив хімічної чи біологічної зброї буде відчутним в країнах-учасницях НАТО, які межують з Україною. Також Вашингтон повинен агресивно й активно розвінчувати російську дезінформацію про таку зброю масового знищення.

На додчасу НАТО повинен оновити свою стратегію боротьби з хімічними, біологічними, радіологічними і ядерними видами озброєння. «Комплексна політика на стратегічному рівні щодо запобігання розповсюдженню зброї масового знищення» (WMD) і «Захист від хімічних, біологічних, радіологічних та ядерних загроз» (CBRN) востаннє оновлювалися в 2009 році. Ці документи більше не враховують численні зміни в міжнародній безпеці. Наприклад, вони говорять про співпрацю з Росією як про ключовий елемент нерозповсюдження зброї масового знищення. Але сьогодні це точно неможливо. Росія також продемонструвала бажання порушувати міжнародні норми й використовувати, хімічну, біологічну, радіологічну і ядерну зброю. Тож нова політика НАТО повинна зробити відповідний акцент на здатності захиститися від такої загрози.

Альянс збирається опублікувати нову стратегічну концепцію на саміті в Мадриді, який пройде в червні. Формулювання більш чіткої політики щодо зброї масового знищення в цьому документі пошле чіткий сигнал Москві, що її хімічні, біологічні і ядерні загрози досі під пильною увагою.

Втім, самих лише «сигналів» не достатньо. Слова повинні бути підкріплені відчутними діями. НАТО відправив 40 тисяч солдатів в країни, які межують з Україною. Їх потрібно посилити засобами для боротьби зі зброєю масового знищення. Генерал ВПС США Тод Волтерс вже активував Об’єднану оперативну групу НАТО з боротьби проти хімічної, біологічної, радіологічної і ядерної зброї. Ці сили в підвищеній бойовій тривозі й готові до розгортання в будь-який момент. Якщо їх зараз відправити на східний фланг альянсу, це продемонструє, що НАТО серйозно готується до хімічних чи біологічних атак Росії.

Нарешті, Міноборони США повинне зберегти свою підтримку України через Програму спільного зменшення загроз (CTR), яка була запущена після падіння СРСР для знищення радянської зброї масового знищення. CTR вже давно співпрацює з Україною і українськими урядовцями, знищуючи системи військові ядерні системи й покращуючи біологічний  захист і безпеку. США можуть використати ці добре розвинені відносини з українськими партнерами, щоб швидко доставити додаткове забезпечення й обладнання. Зокрема, США повинні передати захисне обладнання для боротьби з хімічними атаками.

Скоординовані зусилля НАТО , які б складалися з публічного інформування й реальних дій,  можуть переконати Росію відмовитися від ескалації війни проти України через хімічну атаку. Москва повинна розуміти, що такий удар не допоможе її провальному вторгненню. І ніхто не буде закривати очі.

Раніше Сполучені Штати Америки заявляли, що дадуть відповідь, якщо Росія застосує хімзброю в Україні.

Пропонуємо вам уважно ознайомитися з роз'ясненням Мінсередовища про те, що робити у разі хімічної небезпеки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі