У штабі МОЗ в п'ятницю, 2 липня, затвердили рішення, згідно з яким дозволено комбінувати різні типи вакцин. Так, якщо людина отримає перше щеплення Pfizer, то другу дозу їй зроблять препаратом Moderna, і навпаки. Обидві вакцини на основі матричної рибонуклеїнової кислоти. Про це повідомив член оперативного штабу Міністерства охорони здоров'я з питань вакцинації Федір Лапій, повідомляє "РБК-Україна".
У той же час, за його словами, вакцинованих препаратом AstraZeneca, який створений на основі вірусного вектора, рекомендовано повторно вакцинувати тим же препаратом. Однак в разі виникнення якихось ускладнень після першої дози, пацієнту зроблять другу дозу препаратом на основі мРНК.
При цьому він додав, що вакцину CoronaVac від китайської Sinovac з іншими "змішувати" не будуть, оскільки поки немає даних про дослідження для комбінації цього препарату з іншими вакцинами.
Зазначимо, ВООЗ поки вивчає можливість комбінування вакцин, однак там досі не готові дати конкретних рекомендацій.
Головний санітарний лікар Ігор Кузин раніше зазначив, що в Україні сьогодні вивчається можливість, при якій весь курс вакцинації буде складатися з трьох, а не з двох доз.
На сьогодні існує проблема, що європейський регулятор ставить обмеження для туристів, вакцинованих індійськими вакцинами Covishield (AstraZeneca), при тому, що вакцина схвалена ВООЗ. Це є порушенням міжнародного права і призводить до того, що для подорожуючих вакцини ділять на сортність. У зв'язку з цим Україна буде домагатися від кожної країни ЄС окремо визнати українські COVID-сертифікати.
У липні МОЗ очікує поставки вакцин від трьох виробників в обсязі понад 8 млн доз.
Детальніше про те, чи ефективні вакцини проти нових штамів ковіду, читайте в статті генетика Оксани Півень для читачів ZN.UA.