Змішаний графік вакцинації, в якому вакцина Pfizer (PFE.N) від COVID-19 вводиться через чотири тижні після щеплення AstraZeneca (AZN.L), буде викликати кращу імунну відповідь, ніж введення ще однієї дози AstraZeneca, йдеться в дослідженні вчених з Оксфорда, повідомляє Reuters.
У дослідженні під назвою Com-COV порівнювалися схеми змішаного введення двох доз вакцин Pfizer і AstraZeneca і було виявлено, що в будь-якій комбінації вони виробляли високі концентрації антитіл проти коронавірусу.
Ці дані підтверджують рішення деяких європейських країн, які почали пропонувати альтернативи AstraZeneca в якості другого уколу після того, як були виявлені рідкісні побічні ефекти у вигляді тромбів.
Метью Снейп, професор з Оксфорда, що стоїть за дослідженням, сказав, що результати можна використовувати для додавання гнучкості процесу вакцинації, але його недостатньо, щоб рекомендувати більш широкий відхід від клінічно затверджених графіків самостійно.
«Звичайно, обнадіює те, що ці антитіла і Т-клітинні відповіді добре виглядають при змішаному графіку», - сказав він репортерам.
«Але я думаю, що варіант «за замовчуванням» повинен залишитися, якщо немає дуже вагомої причини вчинити навпаки, а не за принципом, що доведено, що працює», - додав він, посилаючись на схеми вакцинації з однаковими щепленнями, оцінені в клінічних випробуваннях.
Найвища відповідь антитіл спостерігалася у людей, які отримували дві дози вакцини Pfizer, причому обидва змішаних режими давали кращу відповідь, ніж дві дози вакцини AstraZeneca.
Щеплення AstraZeneca, за яким слідувала Pfizer, викликав найкращі Т-клітинні відповіді, а також більш високу відповідь антитіл, ніж Pfizer, за яким слідувала AstraZeneca.
Результати були для комбінацій вакцин, що вводилися з чотиритижневий інтервалом 830 учасникам.
Com-COV також розглядає змішані графіки з 12-тижневим інтервалом, і Снейп зазначив, що укол AstraZeneca, як відомо, викликає кращу імунну відповідь з більш тривалим інтервалом між дозами.
Нагадаємо, що Вакцина AstraZeneca підтвердила свою ефективність проти варіантів коронавірусу, вперше виявлених в Індії. Про це повідомив виробник вакцини.