Конституційний суд визнав ліквідацію Верховного суду України в контексті судової реформи 2016 року такою, що не відповідає Основному закону, повідомили у пресслужбі КСУ. Судді постановили, що зміна назви суду не передбачає припинення діяльності та ліквідації Верховного суду України.
"...Конституційний суд визнав не відповідними Конституції України положення пунктів 7 ("і ліквідуються" в частині Верховного суду України), 14 ("судді Верховного суду України") і 25 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" закону №1402", - йдеться в пресрелізі, Конституційного суду.
В КСУ вважають, що Верховна Рада, закріпивши законодавчо порядок припинення діяльності та ліквідації Верховного суду України, вийшла за межі повноважень, визначених у Конституції України.
При цьому у рішенні суду йдеться про те, що в правовій системі держави існує тільки один вищий орган судової влади, а зміна назви "Верховний суд України" на "Верховний суд" не передбачає припинення діяльності та ліквідації зазначеної судової установи.
"Конституційний суд рекомендував Верховній Раді України невідкладно привести положення законодавства України у відповідність до цього Рішення... Рішення Конституційного суду України є обов'язковим, остаточним і таким, що не може бути оскаржене", - йдеться в рішенні КС України.
Раніше повідомлялося, що КСУ визнав неконституційним конкурс на посаду судді Верховного суду у контексті реформи 2016 року.
У 2016 році Верховний Суд звернувся до КСУ щодо визнання неконституційними ліквідацію вищих спеціалізованих судів та конкурсного відбору суддів. У своєму поданні пленум просив КС визнати неконституційними положення нової редакції закону "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якими вищі спецсуди і чинний Верховний Суд ліквідуються, й створюється новий Верховний Суд із п'ятьма касаційними палатами. Пленум також назвав неконституційним конкурсний відбір суддів у новий ВС.