Наступне відкрите засідання Конституційного суду, під час якого судді продовжать розглядати подання про відповідність Конституції закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної", відбудеться у четвер, 9 липня.
Під час сьогоднішнього засідання судді заслухали учасників конституційного провадження. Крім того, в суді виступила більша частина залучених учасників.
Очікується, що 9 липня в суді виступлять залучені учасники, які ще цього не зробили, а також завершиться стадія запитань до них. Після цього КСУ повинен перейти до закритої частини слухання справи для винесення рішення.
7 липня Велика палата Конституційного суду України на пленарному засіданні у формі усного виробництва почала розглядати конституційність мовного закону.
Під час засідання представник президента в КСУ Федір Веніславський заявив про те, що депутатське подання щодо нібито неконституційності закону штучно прив'язане до мовного питання.
При цьому, за словами представниці Верховної Ради в КСУ Ольги Совгір, коли суд виноситиме рішення щодо конституційності закону, то повинен врахувати висновки Венеціанської комісії щодо відповідного документа.
Верховна Рада 25 квітня 2019 року ухвалила у другому читанні і в цілому закон про забезпечення функціонування української мови як державної, згідно з яким українська мова затверджена як головна у функціонуванні в держустановах і суспільстві. За закон проголосували 278 депутатів. Категорично проти прийняття закону виступили фракції "Опозиційний блок" і "Відродження", які після голосування заблокували підписання законопроекту.
14 травня Рада відхилила відповідну постанову і після підписання закону спікером, його підписав п'ятий президент Петро Порошенко.
Однак, чинний президент Володимир Зеленський вважає, що мовне питання в Україні нібито не стоїть. Зеленський заявив, що в Україні багато національних меншин, “для яких рідна мова – не українська". Водночас гарант стверджує, що всі громадяни країни повинні знати державну мову.