Верховна Рада після двох місяців розгляду 25 квітня прийняла в другому читанні і в цілому закон №5670-д Проект Закону про забезпечення функціонування української мови як державної, згідно з яким українська мова затверджена як основна у функціонуванні в державних установах і суспільстві, а також покликана забезпечити належне функціонування статті 10 Конституції України про державну мову. За закон проголосували 278 депутатів.
Категорично проти прийняття закону виступили фракції "Опозиційний блок" і "Відродження". Зокрема останні запропонували відправити закон на експертизу у Венеціанську комісію і повторне друге читання.
Віце-прем'єр Микола Кириленко під час виступу з трибуни зазначив, що закон має тривалий перехідний період, а незабаром має бути прийнятий і закон про захист мов національних меншин, який доповнить і збалансує мовну політику в цілому.
У той же час закон не обмежує прав національних меншин і корінних народів, не втручається у сферу релігійних обрядів і особистого спілкування і дозволяє отримувати сервіс на іншій мові, якщо сторони погоджуються. При цьому порядок застосування мов в Україні визначається виключно статей 92 закону.
Закон передбачає знання та застосування державної мови посадовими особами і постачальниками послуг, іспит з української мови для отримання громадянства, україномовну освіту для всіх громадян.
Також у законі прописано, що на загальнонаціональних телеканалах має бути не менше 90% української мови, також у всіх ЗМІ і сайтів повинні бути українські версії сайтів, не менше 50% назв книг повинні видаватися українською мовою в книжкових магазинах і видавництвах, а також не менше 50% назв газет і журналів українською мовою в точках розповсюдження.
Повинні бути організовані курси української мови для дорослих, забезпечена україномовна реклама, вказівники, вивіски, а також україномовні інтерфейси програм і мобільних додатків.
Для регулювання закону пропонується ввести штрафи для депутатів, чиновників і всіх посадових осіб, які не використовують державну мову на роботі.
Плани ввести багатомовність, двомовність або зробити офіційним іншу мову в певній галузі або в країні прирівнюються до повалення конституційного ладу відповідно до статті 109 ККУ.
Публічна образа української мови також тягне кримінальну відповідальність - до 3 років ув'язнення за публічне знущання над гімном, гербом або прапором України.
Закон про забезпечення функціонування української мови як державної було прийнято у першому читанні 4 жовтня 2018 року. 28 лютого Рада приступила до розгляду законопроекту у другому читанні. Після другого туру президентських виборів президент Петро Порошенко пообіцяв підписати закон до завершення каденції, якщо депутати встигнуть прийняти його.