Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККСУ) 12 листопада почала кваліфікаційне оцінювання 566 кандидатів, які беруть участь у другому конкурсі на посади суддів Верховного суду (ВС) і 270 кандидатів, які претендують на посади суддів Вищого антикорупційного суду (ВАС). Як зазначив голова ВККСУ Сергій Козьяков, на посади суддів в обидва суду претендують по сім чоловік на місце.
12 листопада кандидати, які попередньо пройшли процедуру допуску протягом 2,5 годин виконали анонімне письмове тестування, а 14 листопада кандидати протягом 5,5 годин будуть писати практичне завдання - проект судового рішення у відповідності зі спеціалізацією суду.
"Сьогодні важливий день для майбутнього нового Верховного суду, адже під час другого конкурсу ми завершуємо формування вищого судового органу, розпочате в 2016 році. За результатами кваліфікаційного оцінювання ми виберемо суддів, які допоможуть формувати у країні нову судову практику. Це також важливий день для всіх, хто доклав багато зусиль для створення нового суду, який буде спеціалізуватися на антикорупційних справах. Конкурси в обидва суду після процедури допуску високі і становлять сім осіб на одне місце", - сказав він.
С. Козьяков також повідомив, що до здачі іспиту допущено 62% суддів і 38% кандидатів з іншим правовим досвідом, з яких 17% - вчені і 14% - адвокати.
Серед кандидатів на посади суддів ВС 63% - чоловіки і 37% - жінки. Найбільше кандидатів у віці 40-49 років - 47%. У віці 50-59 років - 29%, у віці 30-39 років - 21%. У регіональному зрізі найбільше кандидатів з Києва - 24%. На другому місці Харківська область - 8%, на третьому - Дніпропетровська область (7%).
Серед кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду 50% - судді, 30% - адвокати, 14% - вчені і 6% -юристи. Серед кандидатів у ВАС на цьому етапі найбільше кандидатів у віці від 30 до 39 років - 45%, від 40 до 49 років - 30% та 22% кандидатів - від 50 до 59 років. У регіональному зрізі більше кандидатів з Києва - 22%. Представників Дніпропетровській та Харківській областях – 8% і 7% відповідно.
Як зазначив Козьяков, така кількість кандидатів, з різним професійним досвідом свідчить про те, що юристи готові до здорової конкуренції на публічних засадах і довіряють конкурсних процедур комісії.
За ходом випробувань спостерігали міжнародні представники з більш ніж семи інститутів, представники засобів масової інформації. Крім цього, кожен громадянин може спостерігати за ходом іспиту на каналі ВККСУ в YouTube.
Як повідомлялося, Вища кваліфікаційна комісія суддів України 2 серпня 2018 року оголосила другий конкурс на 78 посад суддів Верховного суду і 39 посад суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду. Переможці будуть визначені у першому кварталі 2019 року.
Нагадаємо, 7 червня Верховна Рада прийняла закон "Про Вищий антикорупційний суд". Президентський законопроект у другому читанні та в цілому підтримали 315 народних депутатів.
За місяць у закон про ВАКС внесли поправку про розгляд апеляцій у справах про корупційні злочини. Згідно з новою нормою, усі справи, що у підслідності НАБУ, після початку роботи антикорупційного суду передаються до ВАКС. Справи першої інстанції передаються у першу інстанцію, а апеляційні скарги – в апеляційну палату.
Детальніше про проблеми зі створенням Антикорупційного суду читайте в матеріалі Анастасії Красносільської "Диявол у деталях" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".