"До складу Ради увійшли експерти у галузі антикорупційного права, а саме фахівці із досвідом суддів, адвокатів, прокурорів та суміжним досвідом у цих сферах у таких країнах, як Данія, Литва, Англія, Шотландія, Канада, Республіка Македонія", - йдеться у повідомленні.
Аурелійус Гутаускас (Gutauskas, Aurelijus) – суддя Верховного Суду. Голова відділу кримінальних проваджень і Комісії з питань суддівської етики та дисципліни. Експерт Комітету Ради Європи з питань оцінки заходів протидії відмиванню коштів і фінансуванню тероризму MONEYVAL і Групи держав проти корупції GRECO. Має суддівський досвід, працював у комісії з екзаменування кандидатів при Генеральній прокуратурі. Спеціалізація: кримінальне право, організована злочинність, суддівська етика та дисципліна.
Флемінг Денікер К. (Deneker, Flemming C.) – екс-заступник державного прокурора в Управлінні з розслідування особливо важливих економічних злочинів. Колишній член GRECO, мультидисциплінарної групи з питань корупції при Раді Європи і Групи з моніторингу реалізації Конвенції ООН проти корупції. Має досвід роботи прокурором і адвокатом. Спеціалізація: корупція та економічні злочини.
Тед Зажечни (Zarzeczny, Ted) – суддя Суду королівської лави у провінції Саскачеван (Канада). Обіймав посаду державного прокурора, брав участь в освітньому проекті для суддів в Україні. Екс-співголова Дисциплінарного комітету Юридичного товариства (об'єднання адвокатів), що забезпечує дотримання вимог Кодексу професійної доброчесності та етичних стандартів. Має досвід роботи прокурором і адвокатом. Спеціалізація: кримінальне та цивільне право, корупція, шахрайство, злочинна змова.
Мір'яна Лазарова Трайковська (Lazarova Trajkovska, Mirjana) – екс-голова Першої секції Європейського суду з прав людини. Працювала суддею Конституційного суду та членом Венеціанської комісії. У ЄСПЛ упродовж трьох років була одноособовим суддею у справах, що стосувалися України. Очолювала Державну виборчу комісію. Має досвід суддівської роботи. Спеціалізація: права людини, конституційні питання та питання, пов'язані з корупцією.
Лорна Харріс (Harris, Lorna) – британський прокурор у відставці. Очолювала відділ міжнародного співробітництва та відділ з повернення активів у межах цивільного провадження у складі Королівської канцелярії (відділ Суду королівської лави). Працювала в Бюро боротьби з шахрайством в особливо великих розмірах і в Прокурорській службі Шотландії. Очолювала комітет експертів, що розробляв Конвенцію Ради Європи про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом, та про фінансування тероризму. Спеціалізація: протидія корупції, відмивання грошей і шахрайство, зокрема на міжнародному рівні.
Сер Ентоні Хупер (Hooper, Sir Anthony) – суддя апеляційного суду у відставці. Працював суддею кримінального та цивільного відділень Апеляційного суду Англії та Уельсу, членом Комісії з питань етики Міжнародної асоціації легкоатлетичних федерацій, викладав навчальний курс для суддів зі збереження та конфіскації доходів, одержаних злочинним чи корупційним шляхом. Має досвід здійснення судочинства зі спеціалізацією у галузі повернення активів у межах кримінального та цивільного проваджень, зокрема конфіскації доходів, одержаних корупційним шляхом.
У понеділок, 5 листопада, комісія закінчила сесії-знайомства з 12 кандидатами на посади членів ГРМЕ, запропонованими Радою Європи, Європейським Союзом, Європейським бюро боротьби з шахрайством (OLAF), Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР), Організацією економічного співробітництва та розвитку (OECD). Склад ради у ВККС вважають "оптимальним".
Усі члени Громадської ради міжнародних експертів відповідають вимогам українського законодавства: мають бездоганну ділову репутація, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитети і відповідний досвід антикорупційної роботи в інших країнах.
"Як ми обіцяли, обрання членів ГРМЕ відбулося у максимально оперативний строк – вже наступного дня після завершення знайомства з ними... Вже 12 та 14 листопада відбудеться іспит до Вищого антикорупційного суду, під час якого чекаємо на представників громадських організацій, зокрема і на членів ГРМЕ", - наголосив голова ВККС Сергій Козьяков.
Міжнародні експерти оцінюватимуть кандидатів у судді Антикорупційного суду за законністю джерел походження майна, що належить їм та їхнім родинам, відповідністю рівня життя задекларованим доходам кандидата, а способу життя - його статусу, та наявністю необхідних знань та практичних навичок для роботи у ВАКС. Строк роботи членів ГРМЕ – два роки.
Як повідомлялось, 8 серпня стартував прийом документів для участі у відборі на посади суддів Вищого антикорупційного суду. На одне місце судді ВАКС претендують 16 кандидатів, з 39 вакантних посад у суді 12 – в апеляційній палаті.
Нагадаємо, 7 червня Верховна Рада прийняла закон "Про Вищий антикорупційний суд". Президентський законопроект у другому читанні та в цілому підтримали 315 народних депутатів.
За місяць у закон про ВАКС внесли поправку про розгляд апеляцій у справах про корупційні злочини. Згідно з новою нормою, усі справи, що у підслідності НАБУ, після початку роботи антикорупційного суду передаються до ВАКС. Справи першої інстанції передаються у першу інстанцію, а апеляційні скарги – в апеляційну палату.
Докладніше про конкурс у ВАКС читайте у матеріалі Максима Костецького "Половина учасників відбору в антикорупційний суд – з позасудової системи" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".