Прийнятий законопроект №7441 передбачає внесення змін до закону "Про судоустрій і статус суддів" у зв'язку з ухваленням закону про Вищий антикорупційний суд, яким пропонується врегулювати питання організації та діяльності ВАС і який має містити норму закону про Антикорупційний суд у частині апеляцій.
"Цей законопроект без цієї правки не запрацює", – сказав перед голосування її ініціатор Сергій Олєксєєв, а спікер Андрій Парубій зазначив, що незатвердження правки матиме негативні фінансові наслідки для країни.
У тексті законопроекту наголошується, що кримінальні провадження у підслідних ВАКС злочинах, судові розгляди яких в судах першої та апеляційної інстанціях, не завершено до початку роботи антикорупційного суду передаються в ВАКС.
Згідно з цими змінами, з дня початку роботи ВАКС слідчі судді, суди першої інстанції (за винятком ВАКС і його слідчих суддів) припиняють приймати до розгляду клопотання та обвинувальні акти у кримінальних виробництвах підслідних ВАКС. З цього дня клопотання в кримінальних виробництвах, підслідних ВАКС, які надійшли до слідчих суддів і не розглянуті, передаються в антикорупційний суд для розгляду.
З дня початку роботи ВАКС, суди апеляційної інстанції, за винятком апеляційної палати антикорупційного суду, припиняють приймати до розгляду апеляційні скарги в підслідних антикорупційного суду кримінальних виробництвах.
Крім того, щоб уникнути правової колізії, в ст.3 КПК народні депутати змінили редакцію деяких положень. Зокрема, скасовано обмеження, згідно з яким в даний час апеляційна палата Вищого антикорупційного суду може розглядати лише ті скарги, за якими було рішення Вищого антикорупційного суду як першої інстанції.
7 червня Верховна Рада схвалила в другому читанні і в ціломупрезидентський законопроект (№7440) про Вищий антикорупційний суд. Однак закон був прийнятий з нормою, згідно з якою апеляції у справах НАБУ, які вже розглядають суди, будуть проходити в судах загальної юрисдикції, а не в ВАКСе.
Директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард за підсумками проведеної з президентом України Петром Порошенком розмови зазначила: "Ми досягли згоди в тому, що зараз вкрай важливим є якнайшвидше ухвалення парламентом додаткового закону, поданого президентом, який дозволить безпосередньо сформувати суд. Не менш важливим є відновлення підтриманих в першому читанні норм щодо розгляду Вищим антикорупційним судом всіх справ своєї юрисдикції, включаючи всі нові апеляції на відповідні рішення судів першої інстанції".