FT: Знищення дамби дає Росії нову зброю у війні проти України

Поділитися
FT: Знищення дамби дає Росії нову зброю у війні проти України © Схеми
Гуманітарна катастрофа, спричинена затопленням цілих населених пунктів, може відволікти Київ від дуже важливого контрнаступу.

Після кількох тижнів ударів українських безпілотників по російській території та транскордонних рейдів - прелюдії до довгоочікуваного контрнаступу, який зараз набирає обертів - настала черга Росії відволікти і дестабілізувати свого супротивника.

«Руйнування Каховської дамби на Дніпрі - це набагато більше, ніж психологічна гра. Воно матиме довготривалі гуманітарні, екологічні наслідки, а також військові наслідки. Росія, яка контролює цю територію, заперечує свою відповідальність і звинувачує в прориві дамби українську «диверсію».Ці твердження неправдоподібні», - пише в своїй статті редактор Financial Times Бен Холл, який додає, що катастрофічна повінь не принесла Києву жодної вигоди.

Він допускає, що конструкція, пошкоджена попередніми ударами, могла прорватися. Але російська окупаційна влада дозволила воді у водосховищі піднятися до незвично високого рівня, що зробило б це випадком злочинної недбалості. Втім, час аварії видається надто вдалим для Кремля, адже вона сталася наступного дня після того, як українські сили посилили атаки на численні об'єкти вздовж лінії фронту далі на схід. Це схоже на початок контрнаступу, навіть якщо Київ відмовляється його так називати. І Москва раніше вже демонструвала свій намір використати повінь як зброю.

Російські війська заклали вибухівку на дамбі минулої осені після того, як українська армія звільнила правий берег річки. Вони атакували інші гідроелектростанції, намагаючись знищити критично важливу інфраструктуру України. А у вересні минулого року вони випустили вісім крилатих ракет по дамбі на сусідній річці Інгулець, випустивши потік і перешкоджаючи просуванню українських військ у цьому районі.

Українські чиновники звинуватили російські війська, які контролюють цю територію, в тому, що вони замінували машинний зал Каховської ГЕС і і підірвали її. Глава РНБО України Олексій Данилов заявив, що має «підтверджену інформацію» про російський підрозділ, відповідальний за це. Київ заявив, що Каховська гребля могла бути зруйнована для того, щоб завадити українським військам використовувати звільнені раніше острови на Дніпрі як плацдарм для десанту в окуповану частину Херсонської області.

«Навряд чи це був би маршрут для широкомасштабного українського контрнаступу. Але це може звузити можливості Києва для проведення менших атак на півдні країни на підтримку більш масштабного наступу в інших місцях. Це також може дозволити Росії передислокувати війська на інші, більш вразливі ділянки своєї оборонної лінії. Тим часом українська влада має боротися з гуманітарною катастрофою, яка неминуче відволікатиме увагу уряду від критично важливого літнього контрнаступу», - йдеться в статті.

Автор також зауважує, що суто теоретично, падіння рівня води у водосховищі вище за течією від дамби загрожує водопостачанню Запорізької АЕС. Але оскільки шість її реакторів зупинені і потребують менше води для охолодження, запасів у спеціальному резервуарі станції повинно вистачити.

«Тим не менш, умовний ядерний інцидент на Запорізькій АЕС як зброя війни тепер здається менш неймовірним, ніж колись. Прорив дамби вписується в стратегію Москви зі знищення життєво важливої інфраструктури України, деградації її економіки і виснаження, а потім і виселення місцевого населення», - пише редактор Financial Times.

Каховська дамба скеровувала воду в систему зрошення посушливих сільськогосподарських угідь на півдні України, основного регіону вирощування зернових. Канал також забезпечував питною водою великі міста, в тому числі Кривий Ріг, а також окупований Росією Крим. Москві доведеться шукати альтернативні джерела постачання на півострів. Але наразі Кремль, схоже, більше заклопотаний тим, щоб перешкоджати військовому просуванню України будь-де і за будь-яку ціну.

«Руйнування Каховської ГЕС посилає сигнал, що Москва все ще здатна на ескалацію війни. Питання в тому, як далеко вона готова зайти. Вона хоче, щоб Україна і її західні союзники повірили, що у неї залишилося багато варіантів», - вважає автор.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі