WP: Знищення Каховської дамби може назавжди змінити екосистеми в Україні

Поділитися
WP: Знищення Каховської дамби може назавжди змінити екосистеми в Україні © Getty Images
Шведські інженери, які ще в жовтні намагалися змоделювати наслідки знищення Каховської ГЕС, кажуть, що в реальності ситуація набагато гірша, ніж вони очікували.

Руйнування дамби Каховської ГЕС може призвести до висихання багатого сільськогосподарського регіону на півдні України, потрапляння токсичних речовин у водні шляхи і руйнування екосистем, які склалися навколо величезного водосховища, води якого зараз швидко витікають вниз за течією. Хоча для повного усвідомлення наслідків можуть знадобитися місяці або навіть роки, - кажуть чиновники і експерти.

«Витік величезного запасу води з водосховища змінить карту України, її середовище і ресурси для життя, поставивши під загрозу громади, які залежать від води для пиття і вирощування сільськогосподарських культур, змусивши фермерів закрити свій бізнес, підштовхнувши міста до переселення і порушивши крихкий екологічний баланс», - пише Washington Post.

Українські чиновники попередили, що щонайменше 150 тонн нафти, які зберігалися на ГЕС, були вимиті у річку. Вода з водосховища також живить ставки для охолодження найбільшої в Європі атомної електростанції в Запоріжжі, хоча ядерні експерти кажуть, що безпосередньої загрози немає.

«Є катастрофічні наслідки для навколишнього середовища. Ми втратили назавжди деякі наші екосистеми», - сказав у вівторок журналістам міністр екології і природних ресурсів України Руслан Стрілець.

Найбільший і безпосередній вплив відчують жителі півдня України, які залежали від води з водосховища у задоволенні щоденних потреб, а також сільське господарство, на яке припадає значна частина українського експорту. Вода з водосховища зрошувала спраглий аграрний регіон півдня України, який після спорудження каховської дамби в 1950-х роках, став залежним від каналів, наповнених водою з водосховища.

Україна може викачувати воду з-під землі, щоб компенсувати частину втрат водосховища. Але це може швидко виснажити її запаси, - вважає директор з досліджень і політики Обсерваторії конфліктів і навколишнього середовища Даг Вейр. За словами експертів, пройдуть тижні, перш ніж стануть зрозумілими повні наслідки такого масивного і раптового шоку для річкової екосистеми.

Однак, можна сказати, що дуже швидко вода затопить деякі цінні екологічні об'єкти України включно з Національним природним парком «Олешківські піски» і Чорноморським біосферним заповідником,  де мешкають дикі коні, а також змії і соколи, які перебувають під охороною держави. Також зникнуть деякі місця розмноження риби на мілководді водосховища.

«Люди не матимуть ні питної води, ні води для приготування їжі», - сказала Анна Акерманн, член правління «Екодії», однієї з провідних екологічних громадських організацій України.

Вона також додала, що небезпечні речовини з промислових підприємств, розташованих уздовж берегів Дніпра нижче за течією від дамби, можуть легко потрапити у водну артерію і далі в Чорне море. Склади та інші промислові будівлі в Херсоні й інших містах вже затоплені.

«Уявіть собі повінь, яка змиває всі дамби, всі звалища і всі промислові зони. У воді буде багато різних забруднювачів», - сказала експерт.

Акерманн каже, що може навіть існувати певний радіаційний ризик, який залишився після Чорнобильської ядерної катастрофи 1986 року. Оскільки певні токсичні речовини залишилися в осаді, який накопичився на дні водосховища. І зараз цей осад змивається.

«Є багато різного сміття, яке потрапить у воду під час повені, в тому числі з усіх заводів і майстерень, які виробляють і використовують хімікати і різні токсичні речовини. Такі прориви дамб можуть призвести до витоку всіх небезпечних матеріалів, які тільки можна собі уявити. Все змивається паводковими водами», - сказав доцент кафедри архітектури і цивільного будівництва в Університеті Бата Мохаммад Хейдарзаде.

Він нагадав, що Бразилія все ще намагається оцінити наслідки подібних великих проривів дамб, які сталися багато років тому. А оскільки річка Дніпро стала лінією фронту, раптова повінь може приховувати й інші небезпеки, - кажуть експерти. Зокрема, йдеться про змиті водою протипіхотні міни, які були розміщені на узбережжі. Ці міни можуть тепер з’явитися в інших несподіваних місцях.

«Існує величезна кількість боєприпасів і мін, які не вибухнули і які зараз вимиваються досить агресивним потоком води», - сказав Вейр.

У жовтні група шведських інженерів змоделювала потенційні наслідки у випадку, якщо Росія застосує вибухівку для руйнування дамби. Моделювання, проведене фірмою Damningsverket, передбачало, що хвиля води висотою від 3 до 5 метрів накриє Херсон протягом 19 годин. Модель передбачала, що вода витікатиме з водосховища швидше, ніж з Ніагарського водоспаду, і попереджала, що прибережні міста будуть затоплені. Один з авторів цього дослідження, Генрік Оландер-Х'ялмарссон, сказав у своїй заяві, що реальна подія, ймовірно, завдасть більшої шкоди.

«Схоже, що реальний сценарій гірший за змодельований мною, оскільки рівень води у водосховищі був значно вищим, ніж у моделі», - пояснив він.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі