Експерти радять Україні утриматися від нових вимог фінансової звітності для активістів

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Експерти радять Україні утриматися від нових вимог фінансової звітності для активістів Венеціанська комісія і ОБСЄ радять Україні не обкладати громадських активістів вимогами податкової і фінансової звітності.
У Венеціанській комісії чекають, що Київ скасує вимогу подачі е-декларацій для антикорупційних активістів до першого квітня.

Жорсткі вимоги до фінансової звітності та розкриття інформації для громадських активістів разом з суворими санкціями будуть сковувати громадянське суспільство в Україні. Тому їх потрібно скасувати взагалі або значно звузити.

Таку думку висловили Венеціанська комісія і Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ (БДІПЛ) у спільній заяві, яка є у розпорядженні DT.UA. Вони наголошують, що для України критично важливо скасувати вимогу подачі електронних декларацій для антикорупційних активістів до 1 квітня 2018 року, оскільки на цей день припадає кінцевий термін першої подачі.

Також Венеціанська комісія і ОБСЄ/БДІПЛ висловили свою думку щодо деяких нових законопроектів України, які вносять зміни в податковий кодекс і низку інших законодавчих актів. Зокрема, нові ініціативи замінюють вимогу подачі електронних декларацій для антикорупційних активістів на обтяжуючий режим податкової звітності. Згідно з новими ініціативами, неурядові організації з річними доходами більше 14350 євро повинні розкривати деталі фінансової інформації і вказувати кінцевих бенефіціарів технічної допомоги.

Експерти Венеціанської комісії і ОБСЄ/БДІПЛ вважають, що такі зміни будуть порушувати свободу об'єднань, право на повагу до приватного життя і заборону дискримінації. Навіть якщо будуть докази причетності до відмивання грошей, правильніше було б відповісти на це кримінальними розслідуваннями проти конкретних організацій, а не запровадженням обов'язкової звітності для всіх. Тому Венеціанська комісія і ОБСЄ/БДІПЛ радять або скасувати такі поправки, або істотно їх звузити, щоб пояснити їхню необхідність, внести чіткість і відповідність.

Зокрема, громадські об'єднання не повинні підлягати жорсткішим вимогам щодо фінансової звітності та розкриття інформації, ніж інші неприбуткові організації, підприємства чи інші юридичні особи, і вони повинні мати гарантії щодо тих самих прав, що й інші юридичні особи.

Поріг доходу для неурядових організацій, яких стосуються нові вимоги, має бути значно збільшено. Крім того, варто встановити менш жорсткі вимоги для організацій, які не отримали жодної державної підтримки.

Необхідно скасувати вимогу звітності і розкриття інформації для десяти найбільш оплачуваних працівників організацій громадянського суспільства, а також деяких донорів та підрядників таких організацій. Скасувати потрібно і вимоги до звітності та розкриття інформації для осіб, які отримують доходи від міжнародних донорів.

Якщо ж нові вимоги все ж будуть запроваджені, в положення про порядок накладання санкцій потрібно внести поправки, щоб унеможливити потенційні помилки. Проекти поправок повинні пройти ефективні консультації з громадськими організаціями, яких, власне і зачепить таке нове законодавство.

Нагадаємо, що президент України запропонував замінити е-декларування антикорупціонерів розширеною звітністю організацій. За словами представника президента України в парламенті Ірини Луценко, це дасть можливість бачити, на які кошти вони фінансуються.

У березні 2017 року Верховна Рада внесла зміни до ст. 3 закону "Про запобігання корупції". Президентський законопроект підтримали 268 народних депутатів. Спочатку законопроект був направлений на звільнення солдатів і молодших офіцерів від необхідності подавати е-декларацій. Проте під час розгляду у другому читанні у законопроект були внесені суттєві правки.

Зокрема, закон зобов'язує подавати е-декларації представників антикорупційних організацій. Зміни антикорупційного законодавства жорстко розкритикували офіційні представники США, ЄС, посли країн "Великої сімки" та міжнародні організації.

Перші електронні декларації громадські активісти подаватимуть у 2018 році.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі