Пулатов – єдиний з ключових фігурантів справи, який погодився брати участь у судовому процесі. Його інтереси представляють адвокати нідерландської фірми Будевейн ван Ейк і Сабін тен Дошхат, а також російський захисник.
"Для юридичної допомоги нашому клієнтові створено фонд. Це російська фундація, створена в Росії", - розповів нідерландському телемовнику NOS ван Ейк.
"Ми про це будемо чути, але це не головний наш пріоритет. Створення фонду, куди можуть вносити кошти у великих міжнародних процесах, не є чимось незвичайним", - додала тен Дошхат.
Інші підозрювані, росіяни Ігор Гіркін ("Стрєлков") і Сергій Дубінський ("Хмурий"), а також громадянин України Леонід Харченко ("Крот"), проігнорували виклик на суд у Нідерланди, чим автоматично відмовилися від права на захист.
Суд у справі малайзійського літака, збитого бойовиками в Донбасі влітку 2014 року, розпочався у понеділок, 9 березня. На думку представників родичів загиблих, процес триватиме щонайменше чотири-п'ять років.
Обвинувачення висунуті прокуратурою на підставі розслідування Об'єднаної слідчої групи (JIT) та Служби безпеки цивільної авіації Нідерландів. Причетних до збиття пасажирського літака і загибелі 298 людей судять заочно.
Сабін тен Дошхат наголосила, що робота адвокатів зміцнює легітимність судового процесу, а родичі загиблих із розумінням поставилися до забезпечення захистом підозрюваних у вбивстві їх рідних.
"Ми також – звичайні люди, які дуже сумують через те, що сталося. Але у якості правників нам часто доводиться працювати зі справами, які мають дуже серйозні наслідки. Наша робота полягає у тому, щоб захищати особу, підозрювану у скоєнні таких поганих вчинків", - заявили адвокати Пулатова.
Адвокати поки що не знають, на чому зосереджуватимуться у захисті Пулатова. Українська ж делегація у Нідерландах наголошує: докази вини обвинувачених достатні та неспростовні.
У перший день слухань захист Пулатова оголосив, що клієнт повністю відкидає свою причетність до збиття літака рейсу МН17. Проте сам Олег Пулатов раніше заявляв, що у липні 2014 був на Донеччині , а 17 числа, у день катастрофи – на місці трагедії.
Захист росіянина також закликав суд розслідувати "роль України" в авіакатастрофі, бо повітряний простір над зоною бойових дій у Донбасі не було закрито для цивільної авіації. Такі закиди у бік України лунають не вперше.
Раніше нідерландська прокуратура відкинула пропозиції висунути обвинувачення проти України у справі забезпечення безпеки міжнародних цивільних польотів над її територією. Прокурори вважають, що застереження щодо ролі України не впливають на "провину чотирьох підозрюваних", яким висунуто обвинувачення.
Водночас слідство у справі МН17 триває, і додаткові обвинувачення можуть бути додані до поточного процесу, або стати предметом розгляду додаткових судових процесів, пов'язаних із катастрофою.
Нагадаємо, 9 березня у судовому комплексі "Схіпхол" у Нідерландах розпочалися судові слухання у справі щодо катастрофи "Боїнга" рейсу MH17, збитого бойовиками в 2014 році.
Підозрюваних у катастрофі судять в Нідерландах і за законодавством цієї країни, оскільки жертвами катастрофи пасажирського літака стали переважно нідерландці. Позицію обвинувачення представлятиме виключно прокуратура Королівства Нідерланди. Але в якості слухачів на суді присутні делегації інших країн, зокрема делегація України.
Ключовими обвинуваченими у справі є росіяни Сергій Дубінський ("Хмурий"), Олег Пулатов ("Гюрза"), Ігор Гіркін ("Стрєлков") і українець Леонід Харченко ("Кріт"). П'ятим підозрюваним став колишній бойовик "ДНР" Володимир Цемах, якого Україна видала Росії під час обміну.
Підозрювані відповідальні за транспортування/супровід/охорону зенітного ракетного комплексу "Бук" з Росії до України і зворотно, віддавали накази про запуск ракети по пасажирському лайнеру, допомагали ховати ЗРК після катастрофи MH17. Комплекс "Бук" належав 53-ї зенітній ракетній бригаді ППО, що базується в російському Курську.
17 липня 2014 року над містом Шахтарськ Донецької області з екранів радарів зник "Боїнг-777", що належав "Малайзійським авіалініям" і здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам – Куала-Лумпур. У катастрофі загинули екіпаж і пасажири літака – усі 298 осіб, зокрема 80 дітей.
Докладніше про суд у справі MH17 читайте в статті Володимира Кравченка "Заради справедливості" для ZN.UA.