Білий карлик, якому вдалося пережити «частковий» вибух наднової зірки, отримав колосальний імпульс і рухається по Чумацькому Шляху на швидкості 900 тисяч кілометрів на годину. Вчені вважають, що його політ і незвичайні властивості можуть вказувати на новий, невідомий раніше тип наднових, повідомляє Naked science.
Вчені з Уорікського університету дослідили білий карлик SDSS J124043.01+671034.68, дивний хімічний склад якого спантеличує вчених вже не перший рік. Такі об'єкти вважаються останками великих червоних гігантів - по суті, їхніми ядрами, що збереглися після скидання зовнішніх оболонок. Як правило, атмосфери білих карликів складаються з водню і гелію, лише з невеликими домішками таких елементів, як кисень і вуглець.
Але на J124043 ні водню, ані гелію не знайшлося, його атмосфера виявилася кисневою, з деякою кількістю інших елементів, включаючи неон, натрій, магній, кремній, алюміній - продукти вибуху наднової. Зазвичай білі карлики досить масивні і щільні, входячи в систему з більш «пухкою» зіркою, вони перетягують на себе частину її матеріалу. Поступово це збільшує масу білого карлика, запускаючи в ньому термоядерні реакції.
Вважається, що цей процес повинен завершитися вибухом наднової типу Ia, який розкидає по космосу синтезовані важкі елементи. На те, що цей білий карлик пережив щось подібне, може вказувати його невелика маса (всього 40% сонячної), ймовірно, більшу частину речовини він втратив. Але в його атмосфері не було виявлено ні заліза, ні нікелю, ні хрому, які є типовим продуктом цього процесу. Але ось швидкість його руху склала 900 кілометрів на годину.
«Ця зірка унікальна. Її хімічний склад, невелика маса і висока швидкість - все це вказує, що вона була частиною тісної подвійної системи і пережила запуск термоядерних реакцій. Можливо, це був якийсь тип наднових, але такий, якого ми раніше не бачили», - заявив провідний автор дослідження Борис Гьонсік. Вчені припускають, що білий карлик міг розвиватися по шляху звичайної наднової Ia, проте в якийсь момент різко скинув значну частину своєї маси, додатково розкрутивши подвійну систему.
У результаті гравітація і відцентрові сили спрацювали немов праща, запустивши J124043 в політ. Термоядерні реакції з утворенням важких елементів групи заліза в ньому припинилися, і сильно «схудлий» карлик відправився в швидкісну подорож по Галактиці. Астрономи припускають, що такий незвичайний механізм «незакінченої» наднової може діяти і в деяких інших подвійних системах. Однак помітити такі спалахи має бути особливо складно, оскільки вони дуже короткочасні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше астрономи з Університету Уорвіка виявили ядро планети, яке обертається навколо далекої зірки. На думку дослідників, в минулому це був газовий гігант, який знаходиться дуже близько до свого материнського світила.