Астроном Даніель Помаред з Університету Париж-Сакле помітив за надскупченням Ланіакея гігантську ниткоподібну структуру, яка отримала назву Стіна Південного полюсу. Як повідомляє N+1, розмірами цю структуру можна порівняти з Великою стіною Слоуна - третім за розміром комплексом надскупчень галактик з відомих сьогодні у Всесвіті.
За останні 40 років стало відомо, що галактики у Всесвіті існують не автономно, а об'єднані в більші структури. Так, Чумацький Шшлях разом з галактикою Андромеди, галактикою Трикутника і їхніми супутниками входять до складу Місцевої групи, а та, в свою чергу, в надскупчення Діви, яке притягується до гравітаційної аномалії в центрі Ланіакеї під назвою Великий аттрактор. І сам Великий аттрактор притягається набагато більш потужним надскупченням Шеплі, до якого наша галактика направляється зі швидкістю 660 кілометрів на секунду.
Тепер Помаред розповів про відкриття Стіни Південного полюсу. Її найщільніша частина лежить в напрямку Південного полюса Землі, через що структура і отримала свою назву. Світло від неї йде до нас 500 мільйонів років. Структура лежить відразу за надскупченням Ланіакея і займає на екліптиці близько 200 градусів дуги - більше, ніж півколо - йде далеко в північне небо.
Північна частина Стіни Південного полюсу згинається і підходить до Чумацького Шляху на відстань, звідки світло до нього йде вже близько 300 мільйонів світлових років. При цьому автори не впевнені, що побачили структуру повністю, оскільки виявити її вдалося тільки за гравітаційним впливом, який вона чинила на швидкість руху галактик, вивчених астрономами. Прямі спостереження об'єкта ускладнені: він знаходиться в області неба, яка до кінця не досліджена інструментами, оскільки вона частково прихована рукавами нашої власної галактики.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше астрономи з Університету Уорвіка виявили ядро планети, яке обертається навколо далекої зірки. На думку дослідників, в минулому це був газовий гігант, який знаходиться дуже близько до свого материнського світила.