Древня вавилонська табличка виявилася зразком прикладної геометрії

Поділитися
Древня вавилонська табличка виявилася зразком прикладної геометрії Вік таблички становить 3700 років © UNSW Sydney
Табличка використовувала Піфагорови трійки за 1000 років до Піфагора.

Австралійський математик виявив те, що, ймовірно, є найдавнішим зразком прикладної математики на глиняній вавилонській табличці, вік якої оцінюється в 3700 років. На табличку, відому як Si.427 було нанесено план поля, а також кордони землі, повідомляє The Guardian.

Табличка датується Пізнім вавилонським періодом між 1900-1600 роками до нашої ери, її виявили в кінці ХІХ століття на території сучасного Іраку. Вона знаходилась на зберіганні в Стамбульському археологічному музеї, поки її не знайшов Деніел Менсфілд з Університету Нового Південного Уельсу в Австралії.

До цього Менсфілд і його колега Норман Вайлдбергер вже ідентифікували іншу вавилонську табличку як таку, яка містить найдавнішу відому тригонометричну таблицю. Вони припустили, що у таблички було якесь практичне застосування, можливо, в геодезії або будівництві.

Та табличка, відома як Plimpton 322, використовувала Піфгорови трійки: три цілих числа, в яких сума квадратів перших двох дорівнює квадрату третього.

«Взагалі ви не приходите просто так до використання тригонометрії, ви робите щось практичне», - заявив Менсфілд. Plimpton 322 наштовхнула його на думку про те, що повинні бути і інші подібні таблички. У підсумку він знайшов Si.427.

За словами Менсфілда, ця табличка описувала ділянку землі, яку продавали. Так, в ній містилися дані про поле з заболоченими ділянками, а також тік і прилеглу вежу. Прямокутники, що зображували поля, мали боки рівної довжини, що, за словами Менсфілда, означає, що геодезисти тих часів знайшли способи побудови перпендикулярних ліній чіткіше, ніж раніше.

Незважаючи на те, що Si.427 і Plimpton 322 використовують Піфагорови трійки, вони з'явилися за 1000 років до Піфагора. "Якщо ви знаєте, що таке Піфагорови трійки, значить ваше суспільство досягло доволі високого рівня математичних знань", - говорить Менсфілд.

Si.427 використовує три Піфагорови трійки: 3, 4, 5; 8, 15, 17; і 5, 12, 13. А вавилоняни використовували систему числення з основою 60, аналогічно тому, як ми зараз відраховуємо час. Це ускладнювало роботу з числами, більше п'яти.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Нагадаємо, древнє місто інків Пачу-Пікчу було побудоване і заселене на кілька десятиліть раніше, ніж вважалося. Дослідники провели радіовуглецеве датування останків людей, знайдених тут, і з'ясували, що місто було населене вже в 1420 році, а може і набагато раніше.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі