Частина лісів Амазонії почала викидати більше вуглекислого газу, ніж поглинати

Поділитися
Частина лісів Амазонії почала викидати більше вуглекислого газу, ніж поглинати Ліси Амазонії починають викидати більше вуглекислого газу, ніж поглинати © Википедия
Вчені називають це «дійсно серйозним попередженням» для планети.

Амазонські дощові ліси відіграють одну з ключових ролей в боротьбі зі змінами клімату, поглинаючи вуглекислий газ, який в іншому випадку був би викинутий в атмосферу. Але нове дослідження вчених показало, що діяльність людини може позбавити їх цієї можливості, повідомляє CBS news.

У басейні Амазонки розташовується більше половини всіх тропічних лісів Землі. Цей регіон містить близько 123 мільярдів тонн вуглекислого газу в деревах і грунті.

«Приблизно половина вуглекислого газу, який викидається в результаті використання викопного палива, поглинається або океанами, або сушею - приблизно 50/50. Тобто, ми безкоштовно отримуємо послугу щодо пом'якшення наслідків змін клімату, і глобальне потепління було б набагато гіршим, якби дерева не робили цього», - заявив провідний автор дослідження Джон Міллер.

Ліси Амазонії давно відомі як «вуглецевий стік», який поглинає більше вуглекислого газу, ніж виділяє. Але вчені почали помічати, що ліси втрачають цю здатність. Міллер і його колеги провели дослідження тривалістю дев'ять років, щоб розібратися в причинах цього.

З 2010 по 2018 рік вони спостерігали за чотирма областями джунглів. Тропічні ліси Амазонії відомі своєю здатністю накопичувати воду в грунті і рослинності. Ця вода потрапляє в атмосферу, а потім випадає дощами, які підтримують здоров'я екосистеми. Але вирубка лісів і зміни клімату зробили посушливі сезони більш тривалими, а самі ліси - більш схильними до пожеж.

Дослідження вчених показало, що регіон на північному заході Амазонії, де клімат залишається вологим майже цілий рік, а рослинність практично не змінюється протягом року, підтримує вуглецевий баланс. Тобто, він поглинає приблизно стільки ж вуглецю, скільки викидає. Але чим далі на південь просувалися дослідники, тим більше цей баланс порушувався.

Південно-східні і північно-східні регіони, які найбільше постраждали від вирубки лісів, зберігають баланс під час сезону дощів. Але в посушливі періоди вони викидають більше вуглекислого газу, ніж раніше.

Так, південно-східний регіон, який складає приблизно 20% від загальної площі амазонських лісів, викидає більше вуглекислого газу, ніж поглинає. Тобто, він більше не є «вуглецевим стоком».

Більш вологі регіони Амазонії, які розташовуються на заході і в центрі, не є ні «вуглецевим стоком», ні джерелом вуглекислого газу. Здорові ліси поглинають викиди від пожеж.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше повідомлялося, що унаслідок глобального потепління температура повітря у деяких країнах до 2050 року може піднятися до екстремальних 56 °C. Вчені попереджають, що подібні погодні умови становлять серйозну загрозу для людей і тварин.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі