Астрономи помітили дещо незвичне у поведінці «потенційно небезпечного» астероїда Фаетон

Поділитися
Астрономи помітили дещо незвичне у поведінці «потенційно небезпечного» астероїда Фаетон Період обертання астероїда Фаетон постійно скорочується © NASA
Щороку небесне тіло обертається трохи швидше.

Вчені простежили за астероїдом Фаетон і помітили дещо незвичне в його поведінці. Як повідомляє Science alert, швидкість обертання небесного тіла навколо своєї осі зростає на чотири мілісекунди на рік.

Це здається незначним прискоренням, але зазвичай швидкість обертання астероїдів взагалі не змінюється. Нове відкриття може допомогти вченим краще зрозуміти космічні камені, які відносять до класу потенційно небезпечних.

На даний момент Фаетон не становить жодної небезпеки для Землі. Але його діаметр становить 5,8 кілометра, чого достатньо, щоб завдати відчутних збитків у разі потенційного зіткнення. Крім того, іноді він наближається до нашої планети настільки, що навіть невелика зміна його орбіти може змусити вчених переглянути, наскільки небезпечний він для нас.

До інших дивацтв Фаетона можна віднести те, що він наближається до Сонця як комети. Він має пиловий хвіст і він відповідальний за появу метеоритного дощу в небі Землі. Але, на відміну комет, у його складі немає льоду. Такі небесні тіла вчені називають «скельними кометами».

Крім того, колір Фаетона - синій, хоча більшість астероїдів червоні або сірі.

Незвичайні характеристики небесного тіла зробили його цікавою метою наукових досліджень. У майбутньому Японське агентство аерокосмічних досліджень має намір відправити до астероїду місію DESTINY+. Дослідники уважно спостерігають за астероїдом, щоб виявити його характеристики та ретельно розрахувати параметри місії.

Яскравість Фаетона змінюється у міру обертання. Завдяки цьому дослідники змогли уточнити період обертання небесного тіла, звузивши його до 3,6 години. Але для розрахунку параметрів місії вченим потрібні точніші дані, тому Шон Маршалл з обсерваторії Аресібо в Пуерто-Ріко працював над уточненням розміру, форми та обертання Фаетона. І він помітив щось дивне.

За словами вченого, модель обертання астероїда не відповідала даними, що спостерігаються. Так, періоди, коли Фаетон мав бути максимально яскравим, згідно з моделлю, не збігалися з періодами, коли астероїд дійсно був максимально яскравим. Це свідчить про те, що період обертання Фаетона змінився.

Детальний аналіз даних, отриманих з 1981 по 2021 рік, показав, що спостереження можна пояснити змінами швидкості обертання астероїду на чотири мілісекунди на рік. Помітити зміни відразу не можна, але за десятиліття вони стають явними.

Варто зазначити, що група дослідників помітила розбіжність у періоді обертання ще у 2016 році, коли вони помітили, що їхні дані не синхронізовані з даними 1989 року. У той час дослідники не мали достатньо інформації, щоб пояснити різницю. Тепер пояснення цієї дивни, ймовірно, знайдено.

Це робить Фаетон одним з 11 астероїдів з мінливим періодом обертання з тисяч, обертання яких вже було описано. Ймовірно, цю відмінність можна пояснити втратою маси: виділення газу в кометах викликає ефект розкручування, і дослідження, проведене минулого року, показало, що Фаетон може виділяти натрій.

Крім того, можливо, має місце ефект Ярковського-О'Кіфа-Радзієвського-Паддака (YORP) - коли тепло зірки впливає на швидкість обертання невеликого тіла, такого як астероїд.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі