Крісельний підйомник на гору Писана — найдовший в Україні (2800 м) |
У відомої всім вітчизняним гірськолижникам гори Тростян дуже незвична «господиня». Живе красуня з дивним, принаймні для вуха киян, ім’ям Мантелепа в готелі «Під хмарами» і завжди незмінно рада гостям. Ні, вона — не екзотична іноземка, не заморська принцеса, волею долі занесена з дивовижного тридев’ятого царства в наше Славське. Мантелепа (на галицькому діалекті — «дівчина», «жінка») — білосніжна граціозна кицька, котра уславилася не стільки добродушним характером, скільки дивовижними різноколірними очима: одне — небесно-блакитне, інше — яскраво-жовте. Ну і хто після цього скаже, що на Львівщині навіть кицьки — не патріотки?..
У багатьох вітчизняних ЗМІ вже стало ледь не традицією в розпал зимового сезону писати про Славське виключно в негативному ключі. Мовляв, дороги тут жахливі. Освітлення немає. За лижними трасами ніхто не доглядає. Розваг після катання на лижах фактично жодних. Ставлення жителів Славського до відпочивальників (які, по суті, є годувальниками всього місцевого населення), м’яко кажучи, не завжди адекватне. Рівень сервісу геть не відповідає неймовірно кусючим цінам... Коротше, жах і взагалі незрозуміло, що тут забули ці диваки-гірськолижники.
Ніде правди діти: негараздів у Славському справді вистачає. Але, погодьтеся, було б тут так уже безпросвітно погано, то їхали б сюди люди? Бронювали б номери на Новий рік, коли ціни й справді позахмарні, ще в липні-серпні? Адже сьогодні в шанувальників гірських лиж є чималий вибір: без проблем можна вирушити до тієї ж таки Польщі й фактично за ті самі гроші отримати, скажемо прямо, в усіх сенсах якісніший турпродукт. Але на Славське стабільно є попит. І в піковий — перед- і післяноворічний час, і в другій половині січня — лютому, коли ціни на проживання падають на третину, а в приватному секторі потихеньку «стискаються» до цілком прийнятних сум.
Але облишмо розмірковувати про причини, безперечно, значною мірою парадоксальної популярності Славського. Здається, головне — те, що місцеві бізнесмени самі чудово розуміють неоднозначність виниклої ситуації. Що на вироблюваному десятиріччями у значної частини гірськолижної братії рефлексі «зима—лижі—Славське» в умовах дедалі зростаючої конкуренції довго не протримаєшся: потрібно відповідати часу. За всіма параметрами.
А отже — надавати відпочивальникам комфортні умови проживання. Смачно, різноманітно й відносно недорого годувати в колибах, кафе і ресторанах, таким чином потихеньку витискаючи з ринку «дикунів», які торгують наїдками та напоями, не маючи на те жодних дозвільних документів. Підвищувати рівень сервісу, кваліфікацію обслуговуючого персоналу, постійно розширювати розважальне «меню». Проводити просвітницьку роботу серед населення селища. Загальновідомо, що практично всі жителі Славського приймають відпочивальників на постій, але тим часом у населеному пункті офіційно зареєстровано цілих... п’ять агроосель. А либонь гуртом не тільки батька легше бити, а й вирішувати набридлі як туристам, так і місцевим підприємцям проблеми. Але для цього потрібно виходити з «тіні», об’єднуватися, починати лобіювати свої інтереси, «пробивати» загальні для всіх цивілізовані правила гри.
Вирішити всю цю купу питань узялася створена трохи менше ніж рік тому громадська організація — Туристична асоціація «Курорт «Славський». Під її егідою на сьогодні об’єдналися 20 із 28 працюючих тут готелів і фактично всі офіційно зареєстровані агросадиби. Серед перших досягнень асоціації — створення першого і на цей час єдиного в Славському туристично-інформаційного центру (він розташований у будинку готельного комплексу «Смерекова хата») й інтернет-сайта (www.slavske.net), де можна дізнатися всю інформацію про туристичну інфраструктуру селища, функціонуючі в ньому готелі, пансіонати, турбази etc., їхню цінову політику тощо.
Втім, із цінами на проживання — питанням, яке цікавить потенційних гостей Славського насамперед, — пропоную розібратися «не відходячи від каси». Як уже зазначалося раніше, лояльними їх, принаймні у «найспекотніший» період, за всього бажання не назвеш. Скажімо, у приватному секторі в нинішній «високий» сезон — із 25 грудня 2006 р. по 17 січня 2007-го — ліжко-місця (без сніданку і зі зручностями, природно, на поверсі) менше, ніж за 50 гривень на добу, удень зі свічкою не знайдеш. Середня ціна триматиметься на рівні 12—17 у.о. Але, повторюся, після старого Нового року ціни різко поповзуть униз: буквально з 16—18 січня зменшаться приблизно на третину, а з другої половини лютого, прогнозують завсідники Славського, абсолютно реально буде знайти нічліг і за 25—30 грн.
Що ж до готелів, туркомплексів, пансіонатів, то на «високий» час номери в них фактично стовідсотково розкуплені. І це попри те, що, скажімо, у туркомплексі «Ліліана» у зазначений вище період стандартний номер, розрахований на двох, обійдеться в 400 грн. на добу (це разом зі сніданками), люкс — у 500 грн. У «Ліліані» є басейн і сауна (30 грн. з людини за одну годину). З 20 січня ціни на проживання впадуть приблизно на 10%, у лютому — ще на 10%. До 25 грудня відпочити тут можна буде за літніми цінами, що фактично вдвічі нижче за «високі».
Проживання разом зі сніданками в перед- і післяноворічний період двох осіб у стандартному номері (один душ і туалет на два номери) готелю «Смерекова хата» обійдеться в 450 грн., у напівлюксі — у 600 грн., у люксі — у 700 грн. У готелі працюють ресторан вищої категорії, де обід чи вечеря коштують близько 50 грн., пункт прокату лижного спорядження (вартість добової оренди комплекту — від 40 грн.), інструктор (60 грн. за одну годину), сауна, розрахована на шість осіб (100 грн. за одну годину).
Котедж «4 сезони» пропонує напівлюкси, розраховані на трьох (плюс сніданки), за 300 грн. на добу або цілий будиночок, стилізований у бойківському стилі. Тут, заплативши 1000 грн. за 24 години проживання, одночасно можуть розміститися десять осіб. У господарів котеджу є коні, на яких можна кататися (одна година — 60 грн.), і тюнінговані УАЗи (день прокату — 500 грн.). Одна година перебування в тутешній сауні чотирьох осіб коштуватиме їм 60 грн. А от відвідання соляріїв — до послуг постояльців і горизонтальний, і вертикальний — безоплатне.
Старожил Славського — база «Динамо» — може одночасно прийняти 160 осіб. Вартість проживання у «високий» сезон у двомісному однокімнатному номері з усіма зручностями цієї зими становитиме 350 грн. (з 16 січня 2007-го — 220 грн.), у номері на четвертому, «студентському», поверсі (де на всіх мешканців — спільний туалет і душ) — 70 грн. (з 16 січня — 60 грн.). Вартість одного підйому на крісельній дорозі на Тростян (як відомо, усі підйомники на гору — власність динамівців) усю зиму буде незмінна — 10 грн. Один підйом на бугелі обійдеться в п’ять гривень.
У єдиному на Тростяні готелі «Під хмарами» дев’ять номерів. Тутешній напівлюкс (щоправда, без зручностей — вони поруч на поверсі), розрахований на дві особи, коштує 300 грн. зі сніданками, люкс (він уже зі зручностями в номері) — 400 грн., номер без зручностей на п’ятьох — 300 грн. До послуг відпочивальників — сауна, де одночасно можуть паритися четверо (150 грн. за одну годину), квадроцикли (день прокату — 200 у.о.) і снігоходи (300 у.о.). Пообідати або повечеряти в колибі готелю можна буде від 20 грн. на особу.
Тридцять один номер має тризірковий готель «Перлина Карпат». Тутешній «високий» прейскурант такий: двомісний номер (зі сніданками) — 300 грн., напівлюкс — 440 грн., люкс — 580 грн., одна година в сауні, яка може вмістити десять осіб, — 100 грн., одна година гри на більярді — 5 грн., перебування в джакузі — 150 грн., стоянка — 5 грн. на добу.
Бажаючим провести п’ять днів на новорічні свята в пансіонаті «Славський» доведеться викласти 5 тис. грн. У цю суму входить проживання в двомісному стандартному номері, триразове харчування (плюс алкогольні напої), святкування Нового року. У пансіонаті є свій підйомник — дві гривні за підйом, і прокат лижного спорядження — від 20 грн. на добу за комплект.
А ось у «візитці» тризіркового туркомплексу «Захар Беркут» новорічних цін навіть не вказано: певно, абсолютно все давним-давно розкуплено. З 17 січня по 31 березня 2007 р. вартість доби проживання в двомісному стандартному номері разом зі сніданками обійдеться у 370 грн., у напівлюксі — 480 грн., у люксі — 600 грн. Сауна (яка вміщає п’ять осіб) і джакузі коштуватимуть постояльцям 100 грн. за одну годину, прокат лиж і сноубордів — від 50 до 100 грн. за добу, паркінг для проживаючих у готелі безплатний. Пообідати чи повечеряти в ресторані туркомплексу можна буде від 50 грн.
У новорічний період у готельному комплексі «Батьківський двір» вартість доби проживання (плюс сніданки) двох осіб у напівлюксі становитиме 550 грн., у люксі — 700 грн. За годину в сауні тут беруть 100 грн., а за годину гри на більярді — 30 грн.
Ціни в приватній оселі Ареф’євих, розташованій під горою на березі річки, такі: велика кімната (48 кв. метрів) з інтер’єром під старовину, розрахована на чотирьох постояльців, — 600 грн. на добу; двокімнатні апартаменти з кухнею — 800 грн.; двомісна кімната з окремим входом — 400 грн. У вартість проживання входить дворазове харчування.
Окрім перелічених вище саун, більярдів, квадроциклів, снігоходів тощо, серед «нелижних» розваг, наявних у Славському, — близько десяти ресторанів, двадцяти кафе і три дискотеки. І настійно раджу побувати в приватному музеї Юрія Микольського — дивовижно світлої, чарівної, інтелігентної та ерудованої людини, котра зібрала дуже незвичну колекцію. У музеї пана Юрія (до речі, екскурсії він проводить безплатно!) ви довідаєтеся про найцікавіші факти з історії далеко не юного Славського — виявляється, перша письмова згадка про селище датована 1483 роком. Побуваєте в «криївці» — схроні УПА і дізнаєтеся безліч цікавого про воїнів Української повстанської армії і їхній військовий побут. Погостюєте в найсправжнісінькій бойківській хаті, побачите там ходаки, ребрачки, коцюбу. Не знаєте, що це таке? А я й не збираюся вам розповідати: у пана Юрія, повірте на слово, це виходить значно краще.
За організацію прес-туру автор дякує Туристичній асоціації «Курорт «Славський» і Національній туристичній організації України.