Фразу «Як я втомився/втомилася» кожний із нас вимовляв неодноразово. Та чи замислюємося ми над тим, що відчуття постійної втоми може бути ознакою захворювання?
В останнє десятиріччя синдром хронічної утоми (СХУ) у світовій медицині виділяється як самостійне захворювання. Його визначення — «постійний або рецидуючий стан стомлення, що триває понад шість місяців». Супроводжується порушенням пам’яті, уваги, болем у м’язах, суглобах, головним болем, безсонням; навіть якщо людина спить 6—8 годин, сон не покращує самопочуття. І ще багато різних, на перший погляд незначних, симптомів, які негативно впливають на якість нашого життя. СХУ ще називають «хворобою тисячі найменувань». Причини його виникнення поки що не досить зрозумілі. Немає і специфічних діагностичних тестів, потрібно провести дослідження, щоб виключити наявність інших захворювань і пояснити погане самопочуття синдромом хронічної втоми.
Отже, ви почуваєтесь погано, втомлюєтеся, болить голова, з’явилося безсоння, поганий настрій. Лікар після ретельного медичного обстеження не виявив серйозних захворювань. Та, з урахуванням скарг, призначив прийом заспокійливих, снодійних чи інших ліків, порекомендував змінити обстановку — з’їздити відпочити, приміром. Що ж, подумаєте ви, отже, я практично здоровий, просто втомився; коли дозволять умови на службі чи вдома — неодмінно скористаюся порадою. Не варто ігнорувати поради лікарів, адже зміни, які відбуваються в організмі при синдромі хронічної втоми, можуть призвести до розвитку гіпертонії, серцево-судинних та інших захворювань. Потрібно вчасно подбати про профілактику.
Нерідко через різні причини ми не хочемо застосовувати заспокійливі та снодійні препарати. Моя близька подруга протягом багатьох років страждає від безсоння, головного болю, постійної втоми. На рекомендації приймати такі ліки вона не зважає, боїться звикнути до них. Фітопрепарати, до складу яких входять відомі трави — валеріана, собача кропива, глід, ромашка тощо, при регулярному застосуванні дозволяють поліпшити самопочуття. Підкреслю — при регулярному прийманні. Щоб ліки подіяли — потрібен час. Що ж до не трав’яних снодійних та заспокійливих, то нині є чимало нових препаратів, прийняти які не небезпечно у плані звикання. Природно, їх застосовують за рекомендацією фахівця й у призначеному дозуванні.
А як бути з відпочинком? Дуже приємно взимку чи навесні приїхати на залитий сонцем берег моря де-небудь на Кіпрі, у Єгипті чи в інше екзотичне місце. Та як відповість наш утомлений організм на таку різку зміну обстановки та клімату? Для акліматизації та звикання до життя за зовсім нових умов необхідно 2—3 тижні, а тривалість туристичної поїздки в середньому 7—14 днів. Тобто замість відпочинку ми піддаємо свій організм черговому стресу — він щойно почав адаптуватися до нової обстановки, а ми вже повертаємося назад до холодної зими. Знову потрібно перелаштовуватися і не зрозуміло, чому наш стан не поліпшився, а навіть погіршився. Нехай вибачать мені турфірми — я не займаюся антирекламою. Просто вважаю, що в нас є багато чудових місць, де можна отримати позитивні емоції, змінити обстановку, відпочити, зміцнити організм за допомогою ванн, фізіотерапії, не піддаючи організм черговому стресу. До речі, у Севастопольському дельфінарії вивчали вплив спілкування людини з дельфіном на стан хворих СХУ. Отримали чудові результати. Після курсу дельфінотерапії переважна більшість одержала великий заряд позитивних емоцій і в результаті учасники експерименту стали спокійнішими, більш комунікабельними, відчули себе набагато краще.
Не можна забувати в цих випадках про користь занять у тренажерному залі, якщо немає можливості його відвідувати — про зарядку. Давно відомо, що зміна видів діяльності (фізичної та розумової праці) сприятливо впливає на самопочуття і здоров’я. Постійна завантаженість на роботі й у побуті заважають заняттям спортом. Та якщо, подолавши свою лінь, ви все-таки розпочнете хоча б регулярно робити зарядку, через якийсь час відчуєте її сприятливий вплив.
З ліків при розвитку хронічної втоми корисно застосовувати адаптогени. Вони допомагають організму боротися з хворобами. Екстракти ехінацеї, лимоннику, женьшеню використовуються досить давно й добре відомі. З нових — трава за назвою «котячий пазур» стимулює імунну систему, заспокоює, знімає біль в м’язах, хребті.
Вкотре хочу нагадати про застосування вітамінів і мікроелементів, без яких у даному випадку не можна обійтися.
Нерідко пацієнти з СХУ сприймають стомлення як прояв захворювань внутрішніх органів, їх важко переконати, що це відчуття виникло через психічні чинники. Така позиція сприяє ускладненому перебігу хвороби, різкому зниженню працездатності. Організм перестає боротися з хворобами, якщо ми не віримо в його можливості.
Пам’ятайте, СХУ піддається лікуванню, але належить до тих захворювань, які потребують взаємодії та повної довіри між лікарем і пацієнтом.