Закінчилося сонячне літо, перші холоди вже нагадали про себе, у більшості про відпустку залишилися тільки приємні спогади. Але влітку відпочити змогли не всі. Тим, у кого дні відпустки попереду, хочу нагадати, що оздоровитися й відпочити з користю можна не тільки на морі.
Природа подарувала нашій країні чудові місця для відпочинку, забезпечивши різноманітними і дуже корисними мінеральними водами, свіжим, чистим повітрям, від якого аж у голові паморочиться, прекрасними ландшафтами. Миргород, Свалява, Трускавець, Моршин — далеко не повний перелік курортних місць, де можна оздоровитися як улітку, так і взимку.
Зорієнтуватися в розмаїтті курортів, у показаннях до вживання тієї чи іншої мінеральної води, щоб відпочинок і лікування принесли не лише користь, а й задоволення, допоможе генеральний директор ЗАТ ЛОУ «Миргородкурорт», член Світової асоціації фізіотерапевтів і курортологів, заслужений лікар України Микола Мельник.
— Миколо Пимоновичу, яка роль санаторно-курортного лікування в загальному лікувальному процесі на сучасному етапі?
— Санаторно-курортне лікування вважається найбільш природним і фізіологічним методом. При багатьох захворюваннях, особливо після зникнення гострих проявів, воно є найбільш ефективним. Перебування в санаторії дозволяє забезпечити необхідний режим дієтичного харчування, якого важко дотримуватися у звичайному житті, що в поєднанні з правильним прийомом мінеральної води, фізіотерапією, лікувальною фізкультурою та іншими видами немедикаментозного лікування справляє неоціненний позитивний вплив на здоров’я. Особливо хочеться зупинитися на дієтичному харчуванні, значимість якого для доброго стану організму пацієнти, на жаль, недооцінюють.
— Які нові напрями в роботі лікарів-курортологів з’явилися останніми роками?
— Новим напрямом стає лікування на курортах супутньої патології шлунково-кишкового тракту у вагітних. Протягом багатьох років вважалося, що запори й інші порушення з боку органів травлення «природні» для цього періоду життя жінки і минуть самі після пологів. Кілька років в одному з наших санаторіїв успішно працює відділення для вагітних жінок, поки що єдине в Центральній Україні. Правильний прийом мінеральної води, збалансована дієта, режим харчування дозволяють значно поліпшити їхній стан, зменшити прояв усіх супутніх симптомів.
— Від чого залежить корисний вплив мінеральної води на організм людини?
— Лікувальний вплив мінеральних вод із різних джерел зумовлений більшим, ніж у прісній воді, вмістом солей, газів, органічних речовин, радіоактивних елементів та інших добавок. Кожна вода по-своєму впливає на фізіологію організму, змінюючи його в той чи інший бік.
Залежно від вмісту солей, вода може бути слабомінералізованою (до 2 г/л), мало- (2–5 г/л), середньо- (5–15 г/л), високомінералізованою (15–35 г/л) і ропною (35–150 г/л.). Різняться води також газовим і хімічним складом.
— Які ви можете назвати загальні рекомендації із вживання мінеральної води?
— Воду можна пити або приймати мінеральні ванни. Лікування мінеральною водою показане при різних захворюваннях шлунково-кишкового тракту — від банального хронічного гастриту до виразкової хвороби, захворювань кишечнику, жовчного міхура, підшлункової залози, нирок. Позитивний вплив справляє, зокрема, вода курорту Миргород при цукровому діабеті, навіть при тяжких інсулінозалежних його формах. Правильний питний режим, з огляду на індивідуальні особливості пацієнта (особливо кислотність шлункового соку), може призначити лише лікар. Загальні рекомендації такі — пити воду не кваплячись, невеличкими ковтками. Холодна вода, вжита за 15—30 хвилин до прийому їжі, стимулює виділення шлункового соку (відповідно показана пацієнтам зі зниженою його кислотністю), тепла вода, випита за 1—1,5 години до прийому їжі, навпаки, пригнічує цей процес (відповідно показана при високій кислотності). Раніше вважалося, що миргородська вода корисна лише тим, у кого знижена кислотність шлункового соку, на відміну від Моршина, Трускавця, Закарпаття. Тамтешню воду вважали універсальною при будь-яких змінах кислотності. Нині доведено, що універсальна і миргородська вода, потрібно лише дотримуватися правильного питного режиму, що, втім, актуально і для інших курортів.
— Чи застосовується нині стародавній метод грязелікування?
— На багатьох курортах, включно з Миргородом, використовують грязелікування — метод не естетичний, але дуже корисний для тих, хто потерпає від захворювань нервової системи, деяких шкірних хвороб, проблем кістково-м’язової системи. Грязі справляють протизапальний, болетамувальний, розсмоктуючий ефект. Потрібно пам’ятати, що при такому лікуванні велике навантаження лягає на серцево-судинну систему, тому ті, в кого вона ослаблена або хвора, повинні обережно застосовувати цей метод.
Лікувальний вплив води «Нафтуся» можна оцінити в Трускавці. Її смак і запах не такі приємні (специфічний присмак і запах нафти), як назва, але користь велика. Тим, кому загрожує утворення каменів у жовчному міхурі та нирках, вона буде корисна, бо не лише стимулює вихід дрібних камінчиків, а й зменшує ризик їх повторного утворення. Запам’ятайте тільки, що активні речовини, які містяться в цій воді, швидко руйнуються на повітрі, отож пити її потрібно лише в бюветі. Тому «Нафтусю» не має сенсу везти в пляшках додому.
Східниця, Сатанів, Гусятин — курорти, де мінеральна вода за своїм складом і показаннями до лікування аналогічна «Трускавецькій».
Тема курортного лікування розмаїта. Можна довго описувати всі його позитивні моменти. Головне — не забувати, що все-таки метод цей — лікувальний. Багато людей люблять займатися самолікуванням, вимагаючи від лікаря в санаторії призначити ті чи інші процедури. Але ж для кожної з них є свої показання і протипоказання, які знає лише лікар. Багато — не завжди добре. Щоб уникнути негативних моментів під час лікування, необхідно порадитися з лікарем, перш ніж їхати в санаторій, зробити необхідні обстеження, не забути санаторну карту з їх результатами. Це дозволить зробити ваш відпочинок приємним і уникнути ускладнень.