Напевно, в усіх, хто хоч раз побував у Єгипті, один із найяскравіших спогадів про відпочинок у цій країні — подорож дном Червоного моря на борту туристичного підводного човна. Нічого дивного: тамтешнє казкове царство Нептуна з його фантастичними коралами й вигадливими рибками забути просто неможливо. Але хто сказав, що такого атракціону не можна влаштувати у Криму?
Швидше за все, саме так подумали керівники держпідприємства «Укрдайвінг», які зважилися запустити в Чорне море «Омара». Так називається підводний апарат, на якому будь-яка людина, котра не поскупиться викласти від 70 до 100 у.о. за годинну подорож, відтепер зможе занурюватися на глибину до 100 м і через ілюмінатори знайомитися з підводним світом.
Але ж Чорне море — не Червоне: і прозорість води не та, і, найголовніше, на що там дивитися, багато хто може запитати. «Не переживайте з приводу цього! — запевнила директор ДП «Укрдайвінг» Марія Бусигіна. — У районі Балаклави, де базується «Омар», лежать понад півсотні затонулих об’єктів: кораблів (від античних до часів Другої світової), літаків, іншої техніки. На глибині до 30 метрів їх добре видно. Крім того, «Омар» оснащений спеціальними лампами, що за потреби підсвітять об’єкт, який зацікавить туриста. На зовнішньому рейді Балаклави ми в найближчому майбутньому плануємо створити цілий підводний музей, зібравши там різноманітні об’єкти, яких не можна діставати з-під води, оскільки від контакту з повітрям вони вмить зруйнуються».
Екіпаж «Омара» — чотири чоловіки: пілот і три пасажири. Автономність щодо запасів електроенергії під час плавання у підводному положенні на крейсерському ходу — 6,5 години, на повному ходу — три години. Автономність щодо запасів засобів регенерації повітря — 72 години. Апарат має міцний корпус зі спеціальної сталі та легкий корпус зі склопластику. У перший вмонтовано сім великих і шість маленьких ілюмінаторів. Таким чином, кожна людина, яка не має спеціального спорядження, не володіє дайверськими навичками, абсолютно нічим не ризикуючи, зможе опуститися на дно Чорного моря, вивчити його і відзняти все найцікавіше на фото- чи відеокамеру.
Раніше «Омар» належав севастопольському Інституту біології південних морів НАНУ і використовувався для науково-дослідних потреб. Він неодноразово випробуваний у «бою», це діючий апарат. І хоча він базується в Балаклаві, занурюватися може в будь-якій точці Чорного моря. Єдине «але»: транспортування в інше місце викличе відповідні витрати. Взагалі, перший український туристичний підводний човен досить дорогий в експлуатації, тому екскурсія на ньому й недешева, порівняно з подорожами дном Червоного моря.
До речі, в «укрдайверів» є ще один дуже амбіційний проект. У Санкт-Петербурзі розробили аналогічний «Омару» апарат, але в кілька разів менший і повністю скляний. Крім того, «пітерець» працює за принципом велосипеда: тобто ви занурюєтеся під воду й далі рухаєтеся, крутячи педалі. Випробування новинки, яку «Укрдайвінг» планує вслід за «Омаром» запустити в Чорне море, заплановані на серпень-вересень нинішнього року. На борт же «Омара» перші туристи ступлять зовсім скоро — у травні 2006-го. І напевне вирушать у подорож, сповнену незабутніх вражень.