За останні п’ять років Єгипет зробив справжній прорив у туристичній сфері, потіснивши визнаних «південних грандів» із прийому іноземців у середині 90-х років — ОАЕ, Туніс, Маврикій, Сейшели й Мадагаскар. Протягом 1995—2000 р. йому вдавалося щороку приваблювати до 4 млн. туристів. Доходи від обслуговування зарубіжних гостей, що становлять близько $5—6 млрд. на рік, — потужна підтримка для розвитку туристичної бази. Лише за кілька років такі курорти, як Ель Гуна, «єгипетська Венеція» і Шарм ель Шейх, стали визнаними світовими центрами недорогого відпочинку. А започатковано широке будівництво комфортабельних готельних комплексів на Червоному морі на початку 90-х років у Хургаді. Там уже побудовано 150 готелів, у яких із тиждень можуть комфортно відпочити українці із середнім статком від $249. За словами менеджерів українських туркомпаній, наші співвітчизники без побоювань вибирають Єгипет місцем відпочинку. Опинитися в Хургаді дуже просто — за якихось три з половиною години «боїнг» допровадить наших співвітчизників у «теплий рай».
Спека, спека...
Тим нашим туристам, котрим важко прожити без міцних напоїв у теплих краях, потрібно вирушити в duty-free shop — «Піраміду», що неподалік стародавньої частини міста. «Отоварювання» імпортним пивом (один долар за пляшку) і закордонними напоями (віскі, коньяк, різноманітні сорти вина — ціни європейські) забере приблизно годину, бо доведеться підписати, щонайменше, чотири документи, аби винести з магазину «цінну продукцію». Слід пам’ятати, що працівники готелів несхвально поглядають на туристів, які несуть у свою тимчасову оселю важкі сумки з продуктами, місцевим пивом, солодкими напоями, оскільки це завдає фінансової шкоди готелям. До речі, поширене в Хургаді відмінне єгипетське пиво «Stella» не продається в місцевих шопах (пиво «Sakarra», гіршої якості, потягне на 5—6 фунтів). Зате «Stella» широким потоком ллється в місцевих кав’ярнях і ресторанах — 5—9 фунтів за пляшку (на жаль, у Єгипті не продають розливного пива). Як відомо, у мусульманській країні реалізацію міцних напоїв у магазинах заборонено. А ось у ресторанах за знамените єгипетське вино «Омар Хайям» гість викладе 70 фунтів (майже $20), а ціна пляшки шампанського може навіть трохи налякати — $70.
До джерел людської цивілізації
Після трагічних подій 1997 року всі екскурсійні автобуси з іноземними гостями вирушають у далекі екскурсії в супроводі поліцейського ескорту. Близько п’ятої ранку автобуси забирають туристів від готелів і рухаються колоною в Луксор і Карнак, де зосереджено пам’ятки світової спадщини. Характерно, що палаци Луксора й Карнака повернуто на схід сонця. Тож цілком зрозуміле прагнення туристів побувати тут саме вранці й поринути на годинку-другу в історію людської цивілізації. Мало хто помічає, що біля зовнішнього входу в Луксорський храм лише один обеліск. Другий прихопили французи у 30-х роках XIX століття й поставили в Парижі, на майдані Злагоди.
Пополудні автобуси вирушають у Місто мертвих на західному березі Нілу, де серед пісків височать гробниці єгипетської знаті, обеліски, численні вартові міста — гранітні колоси, а також у Долину царів — до храму єдиної жінки-фараона Хатшепсут.
У світі коралів
Прогулянку по Червоному морю можна замовити в місцевій єгипетській фірмі. Це коштує досить дорого — $40 на людину. Але можна піти й іншим шляхом — узяти напрокат приватну яхту з командою. Економія — $20 на людину. Щоб отримати незабутні враження від поїздки й снорклінгу (поглиблене вивчення морської фауни), потрібно взяти з собою маску й трубку (краще брати силіконові маски з виступом для носа), ласти для підводного плавання (вони потрібні, щоб убезпечити себе від «уколів» об корали й морських їжаків) і, звісно, пиво, оскільки «пінний напій» рятує від спраги.
Як правило, прогулянка до островів і перебування на них триває 7—8 годин. У Хургаді снорклінгом займаються тільки з інструктором. Він супроводжує групу з кількох людей до місця показу надзвичайного підводного спектаклю під назвою «Хто живе там, під водою». Його учасники запливають на середину коралового рифу (глибина невелика) і звідти спостерігають за життям мешканців моря й коралів. Дивовижна краса підводного світу й розмаїття фауни Червоного моря розгортається перед снорклінгістом поступово. Повз нього граціозно пропливає багато мешканців моря — схіли, мурени, риби-зебри і ще зо три десятки видів різнобарвних риб, які не водяться в північних широтах. А ось із ким інструктори не радять близько знайомитися, то це з баракудою — морським хижаком вагою до 40 кг і довжиною до 2 метрів. Не варто «тісно спілкуватись» і з муренами. Їхня поведінка непередбачувана — можуть злегка й хапонути.
Червоне море вражає іноземців величезним розмаїттям коралів. Вони можуть бути круглими, плоскими, розгалуженими або у вигляді стовпчиків (ламати корали суворо заборонено законом). Снорклінгіст, що добре знається на коралах, зможе відрізнити неживі від живих. Останні мають багату колірну гаму з відтінками жовтого й рожевого, зеленого й пурпурового, коричневого й синього.
Взагалі-то, важко передати всю красу підводного світу Червоного моря, тож найкращий варіант для допитливого — самому пірнути на невеличку глибину й побачити все на власні очі. Прогулянка Червоним морем завершується смачним обідом на яхті. А повернення в готель відбувається на тлі неймовірного заходу.
Подарунки з Єгипту
Останній день відпочинку в Хургаді присвячено купівлі сувенірів, подарунків для родичів і друзів. Отоваритися можна в старому місті — Саккаля, центрі торговельно-розважального життя курорту. Наші туристи купують єгипетські ароматні олії (платити більше одного фунта за 1 мг не варто), каву, зокрема з кардамоном (25—30 фунтів за кілограм), ювелірні вироби (каблучки з білого й жовтого золота із сапфірами й діамантами продають за $70 — 250, а срібні — за $10), сувенірні книги (25—35 фунтів), карти (10 фунтів), тарілки (25—40 фунтів) та інший дріб’язок. У шопах Саккаля можна торгуватися, збиваючи ціну на окремі не дуже привабливі товари вдвічі-втричі (на золоті вироби можна отримати 5—7% знижки). У цій частині міста варто зайти в бар, щоб випити пляшку місцевого пива «Stella» й отримати задоволення від кальяну (ароматизоване куріння) — лише 1,5 фунта за один прийом ($1=3,77 єгипетського фунта).
Корисна інформація:
поїздка в Каїр на один день — $70;
на два дні — $100;
поїздка в Луксор, Карнак, «Місто мертвих» — $60;
морська прогулянка — $40;
спуск на батискафі (2 години) — $55;
прокат маски та трубки — 25 фунтів на день;
занурення з аквалангом — окрема плата;
сафарі — $35—40;
перегляд вистави «Тисяча й одна ніч» — $15.