Сновидіння! Скажи, та всю правду розкажи!

Поділитися
Cновидіння є однією з форм спілкування з підсвідомістю. Існує безліч сонників — тлумачників снів. Очевидно, скільки існує людство, стільки і намагаються люди зрозуміти, що їм сниться...

Cновидіння є однією з форм спілкування з підсвідомістю. Існує безліч сонників — тлумачників снів. Очевидно, скільки існує людство, стільки і намагаються люди зрозуміти, що їм сниться. Більш науковий підхід до використання інформації, набутої в стані сну, запропонував Зигмунд Фрейд. Його ідея про сновидіння як реалізацію несвідомого бажання з’явилася 1895 року й зазнала невеличких змін в перебігу розвитку його вчення. Відповідно до його уявлень, сновидіння направляються несвідомими імпульсами, про які людина не хоче зізнаватися у свідомому стані. Під час сну контроль свідомості слабшає й заборонні імпульси виходять назовні. Сильні спонукання можуть сон порушити, тому сновидіння маскує їх, перетворюючи на символи.

Російський психотерапевт В.Синельников думає, що «набагато простіше розглядати елементи сновидіння як частини свого «Я». Ці частини — елементи особистості, які можуть перебувати в конфлікті, а можуть тісно взаємодіяти. Спробуйте ототожнити себе послідовно з кожним персонажем свого сну й поспілкуватися з самим собою від імені цього персонажа сну. Іншими словами, станьте на певний час тим, що вам приснилося, — людиною, твариною, предметом, — і поговоріть із самим собою від імені цього персонажа вашого сну. Не забуваючи при цьому про те, що вам сниться символ, який лише якось відповідає вашій частині підсвідомості».

Найкраще, що людина може дістати від свого вищого «Я», — це постійне нагадування про великі можливості самовдосконалення, які закладено в генній пам’яті. Коли рівень невдоволення кимось або чимось (екологічні проблеми, виснажлива робота, шкідливі звички, нераціональне харчування) починає перевищувати адаптаційні можливості організму, тоді виникає сильний страх перед майбутнім (усвідомлений чи неусвідомлений). Відбувається це тому, що сили для нормального функціонування організму ідуть на боротьбу з цим невдоволенням. Щоб відновити нормальний стан усіх систем, організм різноманітними способами оповіщає свідомість про потребу змінити негативне ставлення до когось або чогось на позитивне. Особливо наполегливо це виявляється під час сну. Вночі наша підсвідомість за допомогою сновидінь підказує нам, як крок за кроком, із задоволенням, найкоротшим шляхом наближатися до своєї сутності. Кожна підказка стає для більшості з нас або незрозумілою, або такою, що лякає, або не вартою уваги. Здебільшого люди навіть не здогадуються, що в них є можливість жити набагато цікавіше, приємніше, гармонійніше, ніж вони живуть тепер. Творчий потенціал кожної людини — це накопичення його роду. Щоб не тільки користуватися ним, але й збільшувати на благо прийдешніх поколінь, потрібно усвідомити його позитивний вплив на формування зрілого світогляду. Іншими словами, досвід роду постійно нагадує кожному про те, що ним треба користуватися повною мірою.

Несвідоме постійно, різними способами нагадує про відповідальність перед світом за наш внутрішній стан. Адже хоч-не-хоч, ми впливаємо на тих, хто поруч, і, звичайно, генетично передаємо нащадкам накопичений досвід — як позитивний, так і негативний.

Ми починаємо постійно бачити сни з 25-тижневого внутрішньоутробного розвитку.

Що ж являють собою сновидіння, на наш погляд? Це підказка нашого несвідомого, як нам слід далі мислити й діяти. Вона ґрунтована не тільки на нашому особистому досвіді, але й на досвіді наших предків. Буває, що мотиви снів повторюються.

Досить часто люди розповідають про сновидіння, в яких повторюється основний мотив. На­приклад, нерідко може снитися стара квартира, бабусин будинок, шкільні роки, втеча від когось, пошук виходу з якихось замкнутих помешкань тощо. Ко­ли вам сняться однотипні сни, це означає, що ви, як і більшість із нас, не усвідомили цей сон на жит­тєво важливу тему в той момент, коли він приснився вам уперше, не сприйняли його суть.

Ми одержуємо підказку з царини несвідомого не тільки у вигляді сновидінь, але й коли не спимо. Іноді можуть спонтанно виникати образи, думки, мелодії, почуття умиротворення. Таким чином, несвідоме попереджає нас про те, що саме дуже важливо усвідомити цієї хвилини для свого внутрішнього й зовнішнього благополуччя. На жаль, нам важко зрозуміти мову, якою з нами спілкується наше вище «Я», звідси випливає, що ми не змінюємо (дотримуючись внутрішньої підказки) своє мислення на позитивне, інакше кажучи — не прощаємо образи, сердимося, обурюємося тощо. Тому наше несвідоме, не відчувши з боку свідомості прагнення до позитивного мислення, повторно нагадує про важливість своїх указівок.

Сновидіння інформують нас про процеси, які розвиваються всередині організму й поза ним.

Психокоректор Людмила Кареліна ділиться з читачами своїм практичним досвідом.

«Коли люди розповідають мені про свої сновидіння, я можу допомогти їм усвідомити їх, спеціально налаштувавшись на їхній внутрішній стан. Легше це пояснити на прикладі: для самоперевірки під час різноманітних семінарів і привселюдних лекцій, я уважно слухаю доповіді вчених і налаштовуюся на те, щоб поставити доповідачеві запитання за темою його доповіді. Це запитання формулюється в мене спонтанно, й я його записую. Потім так само спонтанно мені приходить відповідь, і я її теж записую. Далі я звертаюся до доповідача, й у своїй репліці читаю йому слова зі зчитаної мною з його підсвідомості відповіді. Зазвичай доповідач зі мною згоден і навіть дякує за такий висновок. Але найцікавіше, що я зовсім не розуміюся на темі його доповіді.

Таким й іншими способами, я перевіряю, чого змогла досягти за допомогою аутотренінгу й саморегуляції. З цими методиками я працюю з 14 років, і тепер можу настроїтися на внутрішній стан людини через її фотографію, малюнок, підпис, сновидіння тощо.

Проте повернімося до розшифровувань сновидінь. Хочу дати кілька прочитань конкретних снів, які снилися різним людям. А скористатися рекомендаціями, отриманими мною з підсвідомості людини, котра повідала мені свій сон, можуть усі: моїй пацієнтці Олені часто сниться, що вона народжує немовля, хоча її дитині вже 13 років. Недавно вона запитала мене, що може означати це сновидіння. Я попросила Олену, подумки продивляючись свої сни, промовити фразу: «Завдяки цим сновидінням, я усвідомлю, що...» Решту, з того, що я почула з її внутрішнього світу, я їй озвучую особисто, а Олена записувала таке: «Мене хочуть підкорити собі інші люди, мені вже набридло бути дитиною. Я занадто часто змушена жити з образою на людей, які нав’язують мені свою волю. Моє майбутнє залежить від того, наскільки впевнено я визнаватиму себе справжньою жінкою. Іншими словами, наскільки повірю у свою природну здатність легко виражати свої думки й почуття в житті й на папері. Цього потребує мій організм. І це станеться, якщо я повірю у свої сили й почну діяти й почувати інакше. У мене звичайно виникає страх, що мене можуть висміяти. Але варто мені відкинути ці побоювання, й усе виходить. Я почуваю, що коли я не постараюся змінити думку про саму себе, то в мене можуть бути різноманітні складності. А тепер моя свідомість наповнена відчуттям невдоволення життям, я страждаю через дрібниці. Хочу стати самою собою».

Але що ж робити Олені, аби виконати прохання її несвідомого, адже сновидіння завжди дають підказку. Я прошу її промовити: «Сновидіння! Що ви мені радите?» Потім я озвучую отриману нею відповідь: «Мені слід відкинути всі негативні думки й почати думати тільки про хороше. (Далі виникає образ, як Олену колеги вітають із новим успіхом, і вона вся сяє від щастя. Їй хочеться сміятися й співати).

Я рекомендую Олені частіше, 10—20 разів на день і перед сном, входити в цей образ, корисний для її фахової самореалізації й зміцнення здоров’я, щоб закріпити уявлення про хороше майбутнє.

Після восьми років шлюбу 32-літня Катя так і не стала матір’ю. Вона попросила мене «почути», у чому криється причина її безпліддя. У процесі спілкування з нею, у мене виникла фраза: «Піде тривожність — будуть діти в цьому шлюбі». Під час психологічних тренувань у певний час жінка промовляла фразу, що в неї будуть діти, подумки уявляючи це. І стосунки з чоловіком почали налагоджуватися. Через два місяці нашої роботи з нею виникла така фраза: «Якщо я і далі бачитиму позитивні образи, то незабаром завагітнію». Ще через три місяці їй наснився дуже страшний сон: нібито в неї померли батько й чоловік, відбувається похорон, але вона не зважає на це, а спокійно розмовляє з друзями. Ми розібрали цей сон, і він виявився віщим. У жінки з підсвідомості випливла фраза: «Я майбутня мати й маю бути спокійною в будь-якій ситуації». Після цього вона перевірилась у лікаря — виявилося, що вона вагітна. Нині її синові вже дев’ять років.

Багатьом нерідко сниться старе місце проживання. Одне з типових сновидінь, яке мені тиждень тому розповіла бібліотекар Світлана: «Мені часто сниться дім, де я жила в шкільні роки. Це був 16-поверховий будинок. І щораз у своєму сні я відчуваю ті самі шокові ситуації, пов’язані з тим, що я входжу в ліфт і натискаю на кнопку останнього поверху, а коли двері ліфта відчиняються, то зі жахом бачу, що він привіз мене на 18-й поверх, якого не може бути в цьому будинку. Я виходжу з ліфта й починаю блукати лабіринтами, звідки немає виходу. Інший варіант цього сну, який також надзвичайно тривожить мене: мені сниться, що я знаходжуся у своїй старій квартирі, де відсутні вхідні двері, й я дуже боюся, що до нас може проникнути хтось чужий».

Завдяки цим сновидінням, Світлані вдалося дізнатися, що майбутнє лякає її, й вона бореться з почуттям образи на своїх близьких, хоче простити, але не може знайти вихід із цього замкненого простору, страждає через те, що всі поводяться з нею як із дитиною, і вона більше не хоче тікати сама від себе невідомо куди. Вона дістала таку відпо­відь: «Мені потрібно підтримувати свою інтуїцію в оптимістичному ключі, адже я дуже швидко орієнтуюся в будь-яких неординарних ситуаціях. Пошук свого місця в соціумі забирає в мене занадто багато сили й часу. Я надто вимоглива до свого творчого потенціалу, не вірю в те, що можу раптом яскраво виявити свої здібності. Відчути значущість свого вищого потенціалу — це тепер для мене найголовніше. Я, безумовно, вірю у свою здатність бути самою собою — життєрадісною, вільною від чужого впливу і спроможною позитивно впливати на навколишніх». У цьо­му разі я рекомендувала таке: «Підтримувати в собі почуття любові до майбутнього. Інакше кажучи, усвідомлювати в собі життєву силу, здатну створювати сприятливі ситуації в майбутньому, бачити себе вільною за будь-яких обставин, незалежно від впливу поведінкових стереотипів».

Карл Густав Юнг писав про сновидіння: «Сучасна людина фактично являє собою цікаву суміш властивостей, набутих за довгі роки свого розумового розвитку. Але найбільш складна й невідома частина розуму, яка виробляє символи, досі не досліджена. Це може видатися майже неймовірним, адже ми одержуємо сигнали з несвідомого щоночі, але розшифрувати ці послання — надто стомливе заняття майже для всіх, крім деяких людей, котрих це турбує. Найбільший інструмент людини — її психіка — привертає мало уваги, найчастіше їй просто не довіряють. Зневажливе «Це всього лише психологія» часто означає, власне, ніщо. Звідки прийшли ці забобони? Очевидно, ми настільки переймалися тим, про що думали, що зовсім забули спитати: а що ж наше несвідоме, психічне, думає про нас? Ідеї Зигмунда Фрейда підтвердили існування презирства до психологічного в більшості людей. До нього несвідомим просто нехтували й не помічали його, тепер же воно стало смітником морально відкинутого.

Я витратив понад півстоліття на вивчення натуральної символіки й дійшов висновку, що сновидіння й їхня символіка не є безглуздими і безтямними. Навпаки, сни дають найцікавішу інформацію саме тим, хто намагається зрозуміти їхні символи. Нинішній погляд, звичайно, односторонній і несправедливий. Він не узгоджується навіть із відомими фактами. Фактичне знання про несвідоме показує, що це природне явище й — як сама природа — воно, принаймні, нейтральне. Несвідоме містить всі аспекти людської природи — світло й пітьму, красу й потворність, добро й зло, мудрість і дурість. Вивчення індивідуального й колективного символізму — завдання величезне й досі не вирішене. Але початок уже покладено. Перші результати дають надію, і вони вказують напрям пошуків відповіді на багато невирішених питань нинішнього дня людства».

Британський психоаналітик Морган Скотт Пек у своїй книжці «Непроторений шлях. Нова психологія любові, традиційних цінностей і духовного розвитку» пише: «Через комплекс чинників наше свідоме уявлення про себе майже завжди в тій чи іншій мірі відрізняється від реальної особистості, якою ми є. Майже завжди ми або більше, або менше компетентні, ніж думаємо. А от несвідоме знає, хто ми такі насправді».

Найбільш доступний, а головне універсальний, спосіб досягнути внутрішнього і зовнішнього благополуччя: не сприймати надто серйозно, трагічно свої неприємності (адже, як казав цар Соломон: «Усе минає»). Треба по-доброму посміятися над своїми страхами й образами. Слід довіряти резервам своєї психіки. І як співається в пісні з відомого спектаклю «Проснись и пой»: «Пускай капризен успех. Он выбирает из тех, кто может первым посмеяться над собой. Пой, засыпая, пой во сне, проснись и пой!»

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі