Закінчення.
1520 - «Стокгольмська кривава лазня». У битві на льоду озера Осунден данський король Крістіан II здобув рішучу перемогу над правителем Швеції Стеном Стуре молодшим, якого було смертельно поранено. Відновлено Кальмарську унію між Данією, Норвегією та Швецією. Більшість противників Крістіа-на II в листопаді страчено на центральній площі Стокгольма. Густав Ерікссон, представник знатного роду, який урятувався від різанини, підняв повстання на півночі країни - у Далекарлії та Смоланді. Шведи до серпня 1521 року звільнили більшу частину Швеції і проголосили його своїм правителем. Тільки 6 червня 1623 року з допомогою союзників з німецького міста Любек було звільнено Стокгольм, і Густав став першим королем Швеції з династії Ваза.
1556 - Під час походу в Афганістані помирає імператор Хумаюн, син засновника імперії Великих Моголів Бабура. На трон у Делі зійшов 13-річний син Хумаюна Акбар. Армії моголів довелося в кривавій битві з індусами поблизу Паніпату доводити своє право на північноіндійські землі. Через п’ять років Акбар став повноправним правителем, звільнившись від опіки візира - Байрам-Хана. Правління Акбара позначене широкими завоюваннями (скорено Раджастхан, Гуджарат, Бенгалію, Кашмір і частину Афганістану), будівництвом нової столиці Фатехпур-Сікрі, а також унікальною політикою релігійної терпимості в країні, де іслам було позбавлено статусу офіційної релігії. Акбар стверджував, що кожна релігія справжня; він скасував податки, якими обкладалися прихильники інших релігій. За майже 50 років свого правління Акбар створив потужну імперію, порівнянну розмірами й впливом з Османською імперією та державою Сефевідів у Персії.
1580 - Іспанія анексує Португалію. Після смерті португальського короля Енріке I, котрий не залишив прямих спадкоємців, у країні почалася боротьба між партіями двох онуків короля Мануела (пом. 1521 р.): короля Іспанії Філіппа II і принца дона Антоніу. Іспанські війська під командуванням лиховісного герцога Альба вирішили суперечку силою зброї, окупувавши Лісабон. Португалія перебувала в особистій унії з Іспанією, але, втім, зберегла доволі широку автономію. Цікаво, що також у рік Дракона, 1640 року, португальці звільнилися від іспанського панування - на престол вступив герцог Жуан Браганський.
1592 - Польсько-шведська унія. Після смерті короля Юхана III трон у Стокгольмі посів його син Сигізмунд III Ваза, який з 1587 року був і польським королем. Протягом майже семи років у Швеції, де державною релігією було лютеранство, тривало протистояння прихильників затятого католика Сигізмунда й герцога Карла. 1599 року Карл здобув перемогу, стратив представників знаті - колаборантів, а 1604 року був коронований під іменем Карла IX Вази.
1616 - Вождь маньчжурів Нурхаці оголосив себе ханом і заснував у Північному Китаї династію Цзінь («Золота»). Маньчжури, які мали добре організовану армію, почали експансію на південь. І вже за хана Абахая, який перейменував династію в Цін («Світла»), 1644 року остаточно скинули імператорів династії Мін, захопивши практично весь Китай.
В один день - 23 квітня померли два найвидатніші письменники планети всіх часів і народів - англієць Вільям Шекспір та іспанець Мігель де Сервантес Сааведра.
1796 - 2 березня французького генерала Наполеона Бонапарта призначено головнокомандувачем Італійської армії. Після серії переможних битв французи 15 травня вступили в Мілан. Утім, австрійці зуміли перешкодити з’єднанню двох французьких армій (друга діяла в Південній Німеччині) та їхньому спільному походу на Відень.
1808 - 20 лютого почалася Російсько-шведська війна. Під час війни росіяни зайняли Фінляндію, яка на правах широкої автономії ввійшла до складу імперії Романових. Олександр I зобов’язався «нерушимо хранить и оберегать» закони країни, прийнявши титул «великого князя Фінляндського».
1820 - У липні в Королівстві обох Сицилій спалахнула революція, очолювана офіцерами. Король Фердинанд I був змушений схвалити нову конституцію, аналогічну тій, яку було ухвалено в іспанському Кадісі 1812 року. Дію останньої поновлено в січні 1820 року після військового перевороту, організованого полковником Рафаелем де Рієго у провінції Севілья. Після збройного заколоту офіцерів у Португалії місцеві кортеси також ухвалили конституцію. Політика Реставрації після падіння Наполеона викликала загальне невдоволення в ліберальних колах Європи. Своєю чергою на другому конгресі Священного Союзу (Австрія, Росія, Пруссія) його учасники сформулювали принципи збройного втручання у разі небезпеки для абсолютних монархій Старого Світу.
1856 - 30 березня в Парижі підписано мир, яким завершилася Східна (Кримська) війна. Царська Росія зазнала нищівної поразки від Великої коаліції (Франція, Великобританія, Османська імперія та Сардинія). Росія погодилася з демілітаризацією Чорного моря, забороною на прохід через Босфор військових суден. Молдавському князівству - васалу Стамбула - відійшли гирло Дунаю та Південна Бессарабія. Османська імперія отримувала гарантії територіальної недоторканності. Натомість європейські держави гарантували захист прав християнського населення на її території.
1892 - 17 серпня Росія і Франція підписали Таємну військову конвенцію. Санкт-Петербург і Париж зобов’язувалися у разі нападу на одного з партнерів з боку членів Троїстого союзу (Німеччини, Австро-Угорщини та Італії) надавати одне одному максимальну військову підтримку.
1904 - 8 квітня Великобританія і Франція підписали угоду, що дістала неофіційну назву Антанта (Сердечна згода - Entente cordiale). Таким чином, остаточно було розмежовано сфери колоніальних інтересів двох країн, які неухильно зближалися й ставали союзниками у протистоянні країнам Троїстого союзу.
1916 - Під час Першої світової війни відбулися найкривавіші битви, які, втім, так і не спричинили вирішального перелому в її перебігу. «Верденська м’ясорубка» протягом дев’яти місяців боїв (з 21 лютого) забрала життя 358 тисяч французів і 600 тисяч німців. У битві біля річки Сомма, що почалася 1 липня, англійці вперше застосували танки, але зуміли просунутися на 40-кілометровому фронті вглиб тільки на 12 кілометрів. Втрати сторін були ще більшими, ніж біля Вердена: 500 тисяч німців і 700 тисяч союзників (500 тисяч англійців і 200 тисяч французів). З 4 червня по 13 серпня на Східному фронті було здійснено найбільш широкомасштабну операцію - так званий Брусиловський прорив. На фронті завдовжки 340 км російські війська Південно-Західного фронту прорвали оборону австро-угорських військ, але не були вчасно підтримані як військами Західного, Північно-Західного фронту, так і союзниками у Франції. Це дало німцям змогу перекинути свіжі підкріплення, що локалізували прорив. Втрати австро-угорської та німецької армій були величезні: до 1,5 млн. вояків, зокрема понад 420 тисяч полонених. Росіяни захопили 581 гармату, близько 1800 кулеметів, близько 450 бомбометів і мінометів. Російські війська втратили близько півмільйона солдатів і офіцерів. Під впливом успіхів Росії Румунія вступила у війну на боці Антанти.
1940 - 12 березня в Москві підписано мирний договір між СРСР і Фінляндією, яким завершилася війна між цими державами. Кордон між державами відсунуто на 150 км від Ленінграда. Втрати радянських військ становили близько 270 тисяч солдатів і офіцерів, фінів - понад 70 тисяч (убитими й пораненими). «Добре, що уклали мирний договір з Фінляндією, а то б фіни знищили половину Червоної армії», - так казали про цю війну командири й червоноармійці.
Під час Другої світової війни нацистська Німеччина 9 квітня розпочала операцію «Маневри на Везері» (вже наступного дня було окуповано Данію). Норвегія з допомогою англо-французьких військ опиралася аж до 10 червня. Цього дня німецькі війська вторглись у Бельгію, Нідерланди й Люксембург. 15 травня капітулювали Нідерланди, 28 травня - Бельгія, хоча французи й англійці намагалися вирівняти ситуацію, надавши підтримку бельгійцям. Але невдовзі опинилися в оточенні біля Дюнкерка. За дев’ять днів англійці провели операцію з евакуації 338 тисяч людей (зокрема 123 тисячі французів і бельгійців) на Британські острови. 5 червня нацисти вторглись у Францію. У країні розпочався справжній хаос, і 14 червня німці ввійшли в Париж. 22 червня в Комп’єні (у тому ж вагончику, де кайзерівська Німеччина підписала принизливе перемир’я після закінчення Першої світової війни 1918 року) Франція в особі нового прем’єра Петена підписала перемир’я, фактично капітуляцію.
Протягом трьох днів з 15 червня радянські війська взяли під свій контроль території Литви, Латвії та Естонії. 2-6 серпня відбулися «вибори», і Верховна Рада СРСР оголосила про включення цих країн до складу Радянського Союзу як республік.
21 серпня в результаті замаху, вчиненого агентом НКВД Рамоном Меркадером у Мехіко, помер Лев Троцький, один з керівників жовтневого перевороту в Росії, найближчий сподвижник Леніна і політичний суперник Сталіна.
1964 - У серпні США вступають у В’єтнамську війну.
14 жовтня - державний переворот в СРСР. Пленум ЦК КПРС змістив з усіх постів Микиту Хрущова, першого секретаря ЦК КПРС і голову Ради міністрів СРСР, котрий безтурботно відпочивав на дачі в Сочі. Першим секретарем ЦК КПРС став Леонід Брежнєв, Раду міністрів очолив Олексій Косигін.
1976 - 9 вересня в Пекіні помер Мао Цзедун, засновник Китайської Народної Республіки (1949) і голова Комуністичної партії Китаю.
1988 - 15 травня представники США, СРСР, Пакистану та Афганістану підписали в Женеві угоду про політичне врегулювання в Афганістані. Радянські війська мали бути виведені з території Афганістану до 15 лютого 1989 року.
Після більш ніж семи років війни 8 серпня підписано угоду про припинення вогню на ірано-іракському фронті.
7 грудня у Вірменії стався руйнівний землетрус. Загинуло не менш як 25 тисяч людей, 514 тисяч залишилися без даху.