ПОЗА ЧАСОМ І ПРОСТОРОМ

Поділитися
На Великдень буде сорок днів, як помер Олесь Бердник. Майже фантастичний збіг. Напевно, знаковий д...

На Великдень буде сорок днів, як помер Олесь Бердник.

Майже фантастичний збіг. Напевно, знаковий для тих нечисленних, але одержимих людей, котрі й нині сповідують його філософські ідеї, намагаючись реалізувати проект Української Духовної Республіки, а Бердника шанобливо іменують Учителем. Для інших, живих ще дисидентів епохи застою, він передусім один із засновників Української Гельсінкської групи, що відсидів за це п’ять років у тому самому таборі № 36 у с.Кучино, де відбували покарання й Василь Стус, і Левко Лук’яненко. А ті, чий неминучий період юнацького захоплення фантастикою припав на 60—80-ті роки, із ностальгічним захопленням говорять про Олеся Бердника — автора «Зоряного корсара», «Дітей Безмежжя», «Подвигу Вайвасвати», «Чаші Амріти», «Вогняного вершника», «Вогнесміху» й інших захоплюючих книжок, найвідоміші з яких були перекладені на десятки іноземних мов.

А ще він писав картини, вірші, пісні, публіцистичні статті й політичні програми, читав лекції, постійно кипів неймовірною творчою енергією. Двометровий, широкоплечий, білобородий — абсолютно нетутешня, фантастична людина на буденній Землі, серед пересічних людей.

Дружина Олеся Павловича, художниця Валентина Сергіївна Бердник-Сокоринська, каже, що за тридцять один рік, які вони з чоловіком прожили разом, між ними встановився занадто міцний духовний зв’язок, аби його могла обірвати навіть смерть.

«Людина майбутнього»

Олександр Павлович Бердник народився 25 грудня 1927 року в селі Вавілово Херсонської (нині Миколаївської) області. Зовсім юним пішов на фронт. А після війни, поселившись у Києві, обрав романтичну професію — актора. Закінчив театральну студію при театрі ім. І.Франка й почав працювати в трупі. І на одних із перших партзборів, де артистів навчали правильного ідеологічного трактування п’єс, кинув із місця зухвалу фразу на адресу чиновників, котрі, певне, вважають себе великими літераторами, позаяк пропонують видозмінювати репліки в класичних спектаклях...

«І розпочалися переслідування, — розповідає Валентина Бердник-Сокоринська. — Старші актори порадили йому: тікай, Сашко, тобі тут через ту єдину фразу не дадуть жити. Він поїхав на Західну Україну, і вже там його арештували. Дев’ятнадцять років — юний, романтичний хлопчик. А потім шість років таборів. Саме тоді, під час першого ув’язнення, він сформувався як письменник. Він розповідав, що в таборах були хороші бібліотеки...

Перша його книжка «Поза часом і простором» вийшла 1957 року. В її назві вже сформульовано кредо Олеся Бердника: людина, котра переборює час і простір.

Олесь Павлович не дуже любив розповідати про своє минуле. Коли його починали розпитувати, він відмахувався: це нецікаво, давайте я вам краще розповім про... і починав викладати свої ідеї. Людина майбутнього! На його лекції в Спілці письменників було справжнє паломництво, там навіть відчиняли вікна, аби його могли послухати люди, котрі не потрапили до залу.

1973 року Бердника виключили зі Спілки, п’ятнадцять років не друкували, і він не мав можливості висловити себе — цей вулкан, що клекоче якимось космічним вогнем! У той період він написав дуже багато картин. У нього було багато друзів-художників. Ось він заходить до майстерні, бачить мольберт із полотном і фарби: «Можна, я що-небудь намалюю?» — «Будь ласка, Олесю Павловичу!» Він швидко, у кілька прийомів, писав картини і, як правило, залишав їх у художників, рідко які забирав із собою. У нас зібралася зовсім невелика колекція його картин, і ми організували вже дванадцять виставок — разом із моїми гобеленами.

Усе його життя горіло в постійному пошуку перетворення людства, і цей пошук його спалював. У нас навіть не залишалося часу на якісь особисті розмови: я не дозволяла собі забирати його час, якого й так не вистачало».

«Маленький зброєносець»

Історія їхнього знайомства була фантастичною. Валентина захлинаючись читала книжки Олеся Бердника — але не знала, який він на вигляд. Вона з замилуванням спостерігала в центрі міста за дивовижним, ні на кого не схожим чоловіком, подумки називаючи його «мій Дід» — але не знала, як його звуть. А потім — несподівана зустріч у будинку Валиної подруги, як з’ясувалося, колишньої дружини Олеся Павловича...

«Я відчувала, що моє майбутнє пов’язане з цим чоловіком, і бачила себе поруч із ним... в образі маленького зброєносця. Коли Олесь Павлович запросив мене на наше перше побачення, я пішла в перукарню й дуже коротко постриглася — хоч і знала з його книжок, що йому подобаються дівчата з довгими косами, ніжні, жіночні. Він дуже здивувався: «Навіщо ти це зробила?» — «Аби бути твоїм зброєносцем. Іти попереду й допомагати тобі».

Вони були одружені п’ять років, коли Олесь Бердник знову потрапив за грати — цього разу за правозахисну діяльність. Після арешту Миколи Руденка Бердник став фактично керівником Української Гельсінкської групи. Валентина Сергіївна згадує:

«Нам тоді не було де жити в Києві — щойно знімали квартиру, як господарів відразу попереджали про нашу неблагонадійність, і нам відмовляли. І ми вирішили виїхати в село, у Гребені. Півроку прожили в хатинці, про яку Олесь Павлович казав: «Я живу в собачій будці на кручах Дніпрових». І ось шостого березня він поїхав до міста купити продуктів до свята і, можливо, гостинці нам із донею, — і не повернувся. Наступного дня о сьомій ранку до нас наскочили з обшуком, і я зрозуміла, що чоловіка арештували. Так і відбувалися арешти — аби не вриватися в дім, уникати ймовірних неприємностей.

Потім був суд, майже через рік. Олеся присудили до шести років ув’язнення та трьох років заслання. А ми з донькою залишилися в тій «будці» чекати на нього. Він писав у в’язниці вірші про те, що та хатинка — єдине місце в Україні, де його чекали».

Після смерті Брежнєва Валентині Сергіївні вдалося виклопотати для чоловіка дострокове звільнення. Це було необхідно: у таборі в нього різко погіршилося здоров’я, було кілька серцевих нападів, і він уже не сподівався повернутися додому живий.

Друге ув’язнення, за словами Олеся Бердника, сформувало його як мислителя. Він написав ще чимало книжок, філософських і публіцистичних статей. Через рік після звільнення народився син. У дітей Бердників — фантастичні імена героїв книжок їхнього батька. Громовиця — із «Зоряного корсара». І Радан — із «Вогнесміху».

«Батько зовсім нас не виховував, — розповідає Громовиця. — Він вважав, що індивідуальність має розвиватися самостійно. Міг сказати: «Я не став би цього робити, але ти самостійна людина, роби, як знаєш». Узагалі, він думав про все людство, і на двох окремо взятих дітей у нього просто бракувало часу. Але я ніколи не відчувала дефіциту уваги з його боку. Він часто брав мене з собою в поїздки Україною, радився зі мною, якщо писав епізод, пов’язаний із молоддю... Я радію, що він ніколи не навчав мене, як треба жити».

«Наша робота»

Не буває, аби в одній людині на рівних правах уживалися художник і політик: комусь одному завжди доводиться піти в тінь. Олесь Бердник висував свою кандидатуру, не більше й не менше, на президентські вибори 1991 року, але зареєстрований не був.

«Який же він політик! — посміхається Валентина Сергіївна. — Він не був такою наївною людиною, аби вважати, ніби може перемогти на виборах. Та й що б він робив у владних кабінетах, такий вулкан? — він не витримав би!.. Просто за останні тридцять років в Олеся визріли деякі ідеї суспільного характеру. І він пішов у політику, щоб мати змогу висловити їх, донести до тих людей, котрі ніколи не стали б читати Бердника-фантаста й романтика. Як поставилися до його ідей — не вельми важливо, головне — що вони охопили велику масу людей і, можливо, проявлять себе в майбутньому.

Мене, звісно, непокоїть, чи станеться це, і якою мірою. Наївно було б думати, що вони реалізуються стовідсотково вже нині. Але і соціальна, і духовна ситуація в Україні й у світі, і остання війна показують, як нам необхідна та духовна революція, про яку писав Олесь Павлович. Його ідеї зараз дуже актуальні. Принаймні варто повернутися до них і по-новому на них подивитися. Гадаю, і політики, і художники, і мрійники сьогодні сприймуть їх дещо інакше, ніж десять років тому, коли їх не прийняли взагалі».

Валентина Бердник-Сокоринська робить усе для перевидання книжок чоловіка. На сьогодні запущено два проекти: незабаром готується до виходу роман «Подвиг Вайвасвати» у видавництві «Український письменник», а видавництво «Смолоскип» вирішило випустити тюремний філософський щоденник Олеся Бердника, матеріали для якого Громовиця з матір’ю зараз систематизують. Йдуть переговори і з приводу видання інших творів — в Україні, у Росії...

Валентина Сергіївна не хоче говорити про останні роки життя чоловіка, коли після трьох інсультів він втратив мову та був прикутий до ліжка. «Це лише наше з ним, особисте. Лише Олесь Павлович, я і Бог знаємо, як нам велося».

Олесь Бердник похований у Гребенях, на Дніпровській кручі, біля своєї хатинки. На літо Валентина Сергіївна поїде туди, до нього. А втім, вони, здається, і не розлучалися.

«Усе життя, що ми з ним прожили — 31 рік, — це була наша робота. І якщо я сьогодні відчуваю його присутність, відчуваю, що ми продовжуємо працювати, що ми разом, — це її результат. Результат наших глибоких пошуків. Нашого експерименту».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі